Drunkoreksja (alkoreksja) – czym jest i jak ją leczyć?
Drunkoreksja jest poważnym zaburzeniem, które w dużej mierze dotyczy młodych ludzi wyznających kult szczupłego ciała. Dlaczego osoby nią dotknięte wybierają alkohol kosztem jedzenia? Jakie mogą być tego konsekwencje?
Drunkoreksja – czym jest i jak się objawia?
Drunkoreksja, inaczej nazywana alkoreksją, anoreksją alkoholową lub bulimią alkoholową, jest zaburzeniem behawioralnym. Termin drunkoreksja został użyty po raz pierwszy w 2008 roku, jednak do tej pory nie został oficjalnie uwzględniony w klasyfikacji medycznej. Zaburzenie to dotyka głównie studentów, częściej młodych kobiet niż mężczyzn.
Anoreksja alkoholowa stanowi połączenie zaburzeń odżywiania z nadużywaniem alkoholu. Dla osób z alkoreksją alkohol jest ważniejszy niż jedzenie. Z tego względu ograniczają kaloryczność spożywanych posiłków lub prowokują wymioty w celu możliwości wypicia większej ilości alkoholu bez konsekwencji nadmiernego przyrostu masy ciała. W początkowej fazie zachowują kontrolę nad ilością przyjmowanego pokarmu i alkoholu. Z czasem jednak tracą nadzór nad piciem, a ich dieta staje się coraz bardziej restrykcyjna.
Drunkoreksja – diagnostyka
Drunkoreksja bywa mylona z anoreksją lub alkoholizmem. Głównym czynnikiem różnicującym alkoreksję i anoreksję jest motywacja do podejmowania działań związanych z dążeniem do ograniczenia ilości spożywanych pokarmów. W przypadku anoreksji obniżenie kaloryczności diety służy redukcji masy ciała. Z kolei osoby z drunkoreksją ograniczają liczbę posiłków ze względu na chęć wypicia większej ilości alkoholu bez obawy o wzrost wagi.
Diagnostyka drunkoreksji wymaga odróżnienia jej od innych zaburzeń oraz zakłada występowanie następujących cech:
- uzależnienie od alkoholu,
- świadome ograniczanie przyjmowanego pokarmu,
- ograniczenie konsumpcji pokarmu wynikające z chęci konsumpcji alkoholu,
- wysoki poziom lęku i obawa przed przyrostem masy ciała,
- negatywny obraz własnego ciała związany z masą ciała,
- spadek masy ciała poniżej norm właściwych dla populacji w wieku chorego [1].
Drunkoreksja – przyczyny
Przyczyny drunkoreksji nie zostały do końca określone. Uważa się, że za rozwój alkoreksji odpowiadają następujące czynniki:
- Biologiczne (predyspozycje do zaburzeń odżywiania i uzależnienia od alkoholu);
- Indywidualne/ osobowościowe (negatywny obraz własnego wyglądu, kształtowany przez pryzmat masy ciała, lęk i obawa przed nadwagą, niska samoocena, dążenie do perfekcji, wczesne traumy z dzieciństwa, ból emocjonalny, brak umiejętności radzenia sobie ze stresem);
- Sytuacyjne/ społeczne (kult szczupłego ciała, zmiany życiowe związane z funkcjonowaniem w nowym środowisku akademickim, wkroczenie do nowej grupy rówieśniczej, opuszczenie domu rodzinnego, utrata kontroli rodzicielskiej, większa swoboda w decydowaniu, akceptacja społeczna dla zwiększonej konsumpcji alkoholu) [1].
Drunkoreksja – konsekwencje i powikłania
Drunkoreksja przyczynia się do rozwoju poważnych powikłań somatycznych i psychicznych. Skutkuje również utratą zainteresowań niezwiązanych z piciem. Problemy zdrowotne pojawiają się zarówno w konsekwencji nadużywania alkoholu, jak i stosowania restrykcyjnej diety.
Alkoreksja jest niebezpieczna dla zdrowia. Prowadzi do niedożywienia, odwodnienia i ogólnego wyniszczenia organizmu. Powoduje uszkodzenie narządów wewnętrznych (np. mózgu, wątroby, trzustki) oraz układu nerwowego, pokarmowego, immunologicznego, krwiotwórczego i sercowo-naczyniowego. Konsekwencją drunkoreksji może być rozwój osteopenii oraz wystąpienie różnych niedoborów (np. składników odżywczych i witamin z grupy B). Zdarza się, że alkoreksja prowadzi do powstania zaburzeń psychicznych (np. depresji lub nerwicy).
Drunkoreksja – leczenie
Leczenie drunkoreksji powinno być wielowymiarowe. Postępowanie terapeutyczne należy nakierować na poszczególne objawy uzależnienia od alkoholu i zaburzeń odżywiania. Powinno ono obejmować:
- niwelowanie skutków powikłań somatycznych i psychicznych,
- dążenie do uzyskania prawidłowej masy ciała,
- eliminowanie niewłaściwych nawyków żywieniowych i nadużywania alkoholu,
- kształtowanie pozytywnej samooceny i właściwego obrazu własnego ciała,
- indywidualną i/lub grupową terapię uzależnienia od alkoholu.
Nieleczona drunkoreksja jest niebezpiecznym zaburzeniem, które prowadzi do poważnych konsekwencji zdrowotnych.
Przeczytaj również:
Mitomania – na czym polega patologiczne kłamanie?
Źródła:
- Jaworski M., Drunkoreksja — zaburzenie odżywiania połączone z alkoholizmem wśród młodych dorosłych, Forum Medycyny Rodzinnej, Tom 8, Nr 5 (2014), s.220-2021.