Fasolka szparagowa – właściwości, wartość odżywcza
Fasolka szparagowa cieszy się dużą popularnością w naszym kraju, zwłaszcza w sezonie letnim. Wykorzystywane są zarówno jej żółte, jak i zielone odmiany. Jest ona świetnym dodatkiem, zwłaszcza do dań obiadowych. Jakie ma właściwości? Czy każdy może ją spożywać?
Fasolka szparagowa pochodzi z rejonów Ameryki Środkowej i najprawdopodobniej została przywieziona do Europy za sprawą wielkich odkryć geograficznych w XVI wieku. Od wieków była doceniana i uprawiana przez tamtejsze ludy, obecnie jest ona uprawiana w różnych rejonach świata, a zwłaszcza w krajach azjatyckich. W Polsce najczęściej spotykane są odmiany żółte i zielone fasolki szparagowej.
Jakie składniki odżywcze zawiera fasolka szparagowa?
Fasolka szparagowa należy do roślin strączkowych, dlatego też cechuje się wysoką wartością odżywczą. Należy ona do warzyw niskokalorycznych – zawiera ok. 31 kcal w 100 g. Tak jak inne rośliny strączkowe jej cechą charakterystyczną w porównaniu do innych warzyw jest wysoka zawartość białka wynosząca ok. 1,8 g/ 100 g. Jest ona również źródłem węglowodanów w ilości ok. 7 g/ 100 g, z czego ok. 3 g stanowi błonnik pokarmowy. Fasola szparagowa zawiera niewielkie ilości tłuszczu (ok. 0,2 g/ 100 g).
Fasolka szparagowa jest również bogactwem składników mineralnych takich jak:
- potas (ok. 211 mg/ 100 g),
- wapń (ok. 37 mg/ 100 g),
- żelazo (ok. 1,03 mg/ 100 g),
- magnez (ok. 25 mg/ 100 g),
- fosfor (ok. 38 mg/ 100 g), cynk (0,24 mg/ 100 g),
- miedź (ok. 0,069 mg/ 100 g), selen (ok. 0,6 µg/ 100 g).
Obfituje ona również w wiele witamin takich jak:
- witamina C (ok. 12 mg/ 100 g),
- witamina B1 (ok. 0,082 mg/ 100 g),
- witamina B2 (ok. 0,104 mg/ 100 g),
- witamina B3 (ok. 0,734 mg/ 100 g),
- witamina B6 (ok. 0,141 mg/ 100 g),
- foliany (ok. 33 µg/ 100 g),
- witamina E (ok. 0,41 mg/ 100 g),
- witamina K (ok. 43 µg/ 100 g),
- witamina A (ok. 35 µg/ 100 g),
- beta-karoten (ok. 379 µg/ 100 g).
Fasolka szparagowa – zastosowanie
Fasolka szparagowa ze względu na niską wartość energetyczną i źródło błonnika pokarmowego świetnie sprawdzi się u osób chcących zredukować masę ciała. Jest dobrym dodatkiem do diet odchudzających ze względu na niską kaloryczność i wysoką wartość odżywczą, co czyni dietę bardziej zbilansowaną i zmniejsza ryzyko niedoborów pokarmowych. Błonnik pokarmowy podtrzymuje uczucie sytości, dzięki czemu czujemy się bardziej najedzeni i nie sięgamy po przekąski. Dodatkowo fasolka szparagowa ma korzystny wpływ na pracę jelit, poprawiając ich perystaltykę, przez co zapobiega zaparciom.
Fasolka szparagowa charakteryzuje się również niskim indeksem glikemicznym, co sprawia, że jest zalecana w dietach osób chorych na cukrzycę. Po jej spożyciu poziom glukozy we krwi nie ulega gwałtownemu wzrostowi. Jest ona również zalecana w jadłospisach osób chorujących na insulinooporność.
Ze względu na zawartość potasu, magnezu, witamin antyoksydacyjnych oraz błonnika pokarmowego fasolka szparagowa działa również korzystnie na układ krążenia. Jej regularne spożycie zmniejsza ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego takich jak miażdżyca. Może ona przyczyniać się do spadku cholesterolu we krwi oraz normalizacji ciśnienia tętniczego krwi.
Fasolka szparagowa bez wątpienia powinna znaleźć się w jadłospisie kobiet w ciąży, ponieważ jest źródłem kwasu foliowego bardzo istotnego w tym czasie. Sprawdzi się ona również dobrze u osób z anemią ze względu na zawartość żelaza oraz witamin z grupy B.
Fasolka szparagowa – przeciwwskazania
Fasolka szparagowa nie jest zalecana u osób z zespołem jelita drażliwego, ponieważ może przyczyniać się do powstawania wzdęć. Powinny na nią również uważać osoby na dietach lekkostrawnych.
Podsumowując, fasolka szparagowa jest wartym uwagi warzywem, po które powinniśmy sięgać zwłaszcza w okresie letnim. Uzupełnia ona dietę w wiele istotnych witamin i składników mineralnych, a ponadto jest niskokaloryczna. Powinny na nią uważać osoby z chorobami układu pokarmowego ze względu na jej działanie wzdymające.
Źródła:
- Oficjalna strona U.S. Department od Agriculture, dostęp dnia 17.06.2021 https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/1103337/nutrients.
- Cieślowska B., Cieślowska P., Superfoods czyli żywność o wysokiej wartości odżywczej, Wydawnictwo SBM, 2016.
- Mudryj A., Yu N., Aukema H., Nutritional and health benefits of pulses, Appl Physiol Nutr Metab 2014 Nov;39(11):1197-204.
- Ciborowska H., Rudnicka A., Dietetyka. Żywienie zdrowego i chorego człowieka, PZWL, 2007
- Jarosz M., Normy żywienia dla populacji Polski, Instytut Żywności i Żywienia, 2017.