Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Kalendarz adwentowy
X - Herbapol Syrop sosnowy
X - Nutricia Bebilon + Mustela
X - Humavit Colostrum
X - Aurovitas ApoD3
X - Pomysł na prezent 3
X - Baby Week 9
X - Inhalatory
X - Unia Unituss
8

Sok z ziemniaka. Sprawdź, jak go przygotować

Słuchaj artykułu

Ziemniaki często wykorzystujemy w kuchni jako składnik dań. Czy wiesz, że możesz z nich przygotować także sok? Cechuje go spora zawartość składników bioaktywnych. Jakie właściwości ma sok z ziemniaka? Czy jego spożywanie jest bezpieczne? Sprawdź w artykule!

Sok z ziemniaka. Sprawdź, jak go przygotować

Właściwości ziemniaków 

Ziemniaki są jedną z najważniejszych roślin uprawnych w naszym kraju. Są częstym składnikiem diety Polaków.  

Skład ziemniaków zależy m.in. od: 

  • ich odmiany,  
  • warunków klimatycznych, 
  • czasu przechowywania.  

Ziemniaki są głównym źródłem węglowodanów w naszej diecie. Cukrem, który występuje w nich w największej ilości, jest skrobia. Dodatkowo znajdziemy w nich nieznaczną ilość białka (o dużej wartości biologicznej) oraz błonnika pokarmowego i tłuszczu. 

Składniki mineralne występujące w ziemniakach to: 

  • potas, 
  • fosfor, 
  • siarka, 
  • magnez
  • miedź, 
  • żelazo, 
  • mangan, 
  • molibden. 

Ziemniaki przede wszystkim są bogate w potas. Dzięki znacznej zawartości tego składnika mineralnego wykazują właściwości alkalizujące (zmniejszające zakwaszenie organizmu).  

Z uwagi na częstość spożycia ziemniaków pokrywają one nawet 50% dziennego zapotrzebowania na witaminę C. Pamiętajmy jednak, że jej zawartość zmniejsza się np. pod wpływem gotowania czy niewłaściwego przechowywania ziemniaków.  

Ziemniaki zawierają także witaminy z grupy B (szczególnie B6), niewielkie ilości witaminy PP i prowitaminy A.  

Wartość energetyczna ziemniaków jest niewielka. 100 g dostarcza 87 kcal.  

Sok z ziemniaka jest produktem powstającym podczas produkcji skrobi. Zawiera on takie same wartości odżywcze (składniki mineralne, witaminy) jak ziemniaki (z wyjątkiem skrobi i błonnika pokarmowego).  

Sok z ziemniaka – na co pomaga? 

Choroby przewodu pokarmowego 

Badania naukowe wskazują na możliwość zastosowania soku z ziemniaka w leczeniu stanów zapalnych przewodu pokarmowego. Tę właściwość wykorzystywano dawniej w medycynie ludowej. Aktualnie może on wspomagać niefarmakologiczne leczenie nieswoistych zapaleń jelit, np. wrzodziejącego zapalenia jelita grubego czy choroby Leśniowskiego-Crohna. Dodatkowo wykazuje właściwości przeciwzapalne. Sok z ziemniaka otrzymywany metodą suszenia może dodatkowo hamować wzrost bakterii Helicobacter Pylori

Działanie antyoksydacyjne 

Sok z ziemniaka zawiera przeciwutleniacze (głównie fenole), które działają antyoksydacyjnie. „Zmiatają” one wolne rodniki. Dzięki temu chronią komórki przed uszkodzeniami, które mogą prowadzić do rozwoju wielu chorób, m.in. miażdżycy, zaćmy czy chorób układu nerwowego. Prozdrowotne związki obecne w ziemniakach to przede wszystkim karotenoidy, tokoferol, a także selen. 

Właściwości przeciwnowotworowe 

Glikoalkaloidy obecne w soku z ziemniaka mogą hamować wzrost niektórych komórek nowotworowych, w tym wątroby, jelit czy prostaty. Badania wykazały, że zarówno świeży sok z ziemniaka, jak i jego przetwory działają toksycznie na komórki nowotworowe przewodu pokarmowego. 

Czy można pić sok z surowego ziemniaka? 

Jednym ze związków obecnych w surowych ziemniakach jest trujący glikoalkaloid – solanina. Gromadzi się ona głównie w skórce ziemniaków, wokół oczek czy w kiełkujących, zielonych ziemniakach.  

Dzięki obraniu ziemniaków pozbywasz się solaniny. 

Po obraniu w miąższu bulwy ziemniaka zawartość solaniny jest niewielka, dlatego nie stanowi ona zagrożenia dla naszego zdrowia.  

Odmiany ziemniaków, które są przeznaczone do jedzenia, cechują się niską zawartością glikoalkaloidów.  

Produkcja soku z ziemniaka ma na celu wydobycie samych dobroczynnych składników. Bez obaw możesz zatem pić sok z surowych ziemniaków (przy braku przeciwwskazań). 

Jak zrobić sok z ziemniaka w domu?

Sok z ziemniaka możesz przygotować samodzielnie w domu:

  1. Umyj trzy średniej wielkości ziemniaki.
  2. Ziemniaki obierz i pokrój.
  3. Umieść je w sokowirówce lub zetrzyj na tarce i wyciśnij z nich sok. 
  4. Wyciśnięty sok przefiltruj, np. przy pomocy gazy. Możesz też poczekać, aż skrobia sama opadnie na dno, a następnie przelać sok (bez skrobi) do innego naczynia.
  5. Tak przygotowany sok spożywaj raz dziennie. Nie pij większej ilości, ponieważ może to narazić Cię na wystąpienie działań niepożądanych.
  6. Sok możesz także rozcieńczyć, dodając do niego ok. szklankę wody.

Sok z ziemniaka – przeciwwskazania 

  • Nie sięgaj po sok z ziemniaka, jeśli masz uczulenie na to warzywo lub po prostu go nie tolerujesz.  
  • Pozbawiony skrobi sok z ziemniaka jest źródłem cukrów prostych, dlatego, jeśli chorujesz na cukrzycę, ogranicz jego spożycie.  
  • Ze względu na wysoką zawartość potasu zachowaj ostrożność, jeśli chorujesz na nadciśnienie.  
  • Soku z ziemniaka nie powinny pić dzieci i kobiety w ciąży.  

Sok z ziemniaka – skutki uboczne 

Spożywanie soku z surowego ziemniaka może powodować skutki uboczne.  

W przypadku nadmiernego spożywania mogą pojawić się: 

  • bóle brzucha,  
  • nudności,  
  • biegunka,  
  • wymioty, 
  • obniżenie ciśnienia krwi. 

Podsumowując, sok z ziemniaka wykazuje ciekawe właściwości lecznicze. Jego spożycie sprawdzi się przede wszystkim w profilaktyce chorób układu pokarmowego, zwłaszcza u osób borykających się z chorobami jelit. Plusem jest to, że możesz zrobić go samodzielnie w domu. Właściwie przygotowany i spożywany w odpowiednich ilościach może okazać się pomocny w przypadku wielu dolegliwości. 


Zdrowa żywność
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Przeczytaj również:
Bataty. Czy są zdrowsze od ziemniaków?


Źródła
Zwiń
Rozwiń
  • Kołożyn-Krajewska D., Sikora T., Towaroznawstwo żywności, WSiP, Warszawa 2004. 
  • Leszczyński W., Żywieniowa wartość ziemniaka i przetworów ziemniaczanych (Przegląd literatury), Biuletyn Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin, 2012. 
  • Nemś A. i wsp., Zawartość związków prozdrowotnych w ziemniakach o różnej barwie miąższu, Bromat. Chem. Toksykol., 2015. 
  • Kowalczewski P.Ł. i wsp., Sok ziemniaczany: trucizna czy składnik bioaktywny żywności? Zagospodarowanie ubocznych produktów przemysłu spożywczego, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Wydział Nauk o Żywności i Żywieniu, Poznań, 2016. 
  • Kowalczewski P., Celka K., Białas W., Lewandowicz G., Antioxidant activity of potato juice, 2012. 
  1. 30 października 2023, 16:50
    Krystyna

    Stosowalam przez 10 dni na czczo przy refluksie.Okropnie bolesne byly bole wiencowe.Wszystko minelo.super.polecam

  2. 3 listopada 2023, 10:30
    Hilda

    Chyba nadmierne użycie powoduje podniesienie – a nie obniżenie ciśnienia krwi…

    1. 3 listopada 2023, 11:00
      Poradnik Gemini
      Poradnik Gemini

      Sok z ziemniaków zawiera dużą ilość azotanów oraz potasu, które wpływają na obniżenie ciśnienia krwi. O obniżeniu ciśnienia mówią również autorzy wskazanej publikacji “Sok ziemniaczany: trucizna czy składnik bioaktywny żywności?” – Glikoalkaloidy występujące w soku z ziemniaka odpowiadać mogą za obniżenie ciśnienia krwi.

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę