Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Siła Kobiet
X - Asa
X - Aurovitas FlexiStav Meno
X - Sale do -50%
X - Zadbaj o zdrowie swojej rodziny
X - Zdrowe oczy
X - Baby Sleep
3

Filofobia. Dlaczego boimy się zakochać?

Słuchaj artykułu

Chociaż potrzeba miłości i akceptacji jest uniwersalna, istnieją osoby, u których bliskie relacje wywołują lęk. Dlaczego boimy się miłości? Co może być przyczyną filofobii? Odpowiadam w artykule.

Filofobia. Dlaczego boimy się zakochać?

Filofobia – co to jest? 

Termin filofobia wywodzi się z języka greckiego (filo – ukochany + fobia – lęk). Jest to zaburzenie, w którym pojawia się lęk nie tyle przed samą miłością i bliskością, co przed ewentualnymi negatywnymi ich następstwami, np. bolesnym rozstaniem. 

Bliskość emocjonalna tworzy się na bazie zdolności do dostrzegania i szczerego wyrażania własnych uczuć i myśli, bycia autentycznym, odsłaniania siebie w relacji z drugą osobą. To pokazywanie siebie z każdej strony, co wymaga dużej samoświadomości i odwagi. Szczere rozmowy na temat uczuć, pragnień i potrzeb są podstawą budowania relacji opartej na bliskości emocjonalnej. Bardzo często w parze z nią idzie bliskość fizyczna, co przejawia się chęcią nawiązania relacji, np. seksualnej. 

Osoby zmagające się z filofobią mogą preferować relacje powierzchowne, pozbawione prawdziwej bliskości. Mogą one rozpaść się w momencie, kiedy partner/partnerka zacznie zabiegać o pogłębienie relacji, budowanie intymności i zaangażowania (np. poznanie rodziców, wspólne zamieszkanie). 

Często lęki i rozterki towarzyszące osobie zmagającej się z filofobią nie są do końca uświadomione. W takiej sytuacji człowiek często tłumaczy sobie i otoczeniu, że brak trwałych i bliskich relacji jest świadomym wyborem, z którym osoba ta czuje się dobrze.

Oczywiście nie zawsze brak partnera oznacza, że dana osoba cierpi na filofobię. Osoby aromantyczne i/lub aseksualne nie odczuwają potrzeby tworzenia relacji romantycznych i/lub seksualnych. 

Filofobia – przyczyny 

Filofobia nie jest uwzględniona w klasyfikacjach medycznych jako schorzenie natury medycznej. Za jej podłoże uznaje się nieprawidłowości natury psychologicznej.  

Przyczyną filofobii mogą być: 

 • trudne, bolesne doświadczenia w relacjach z bliskimi osobami, np. rozwód rodziców, przemoc fizyczna, emocjonalna, seksualna; 
 • dorastanie w środowisku niesprzyjającym prawidłowemu rozwojowi emocjonalno-społecznemu, w którym potrzeby dziecka nie były zaspokajane, np. uzależnienie rodzica, chłód emocjonalny, nadopiekuńczość; 
 • nieprawidłowy styl przywiązania (w szczególności unikający) będący wynikiem wspomnianych zaniedbań, nadużyć i traum;  
 • obawy przed kontaktami seksualnymi, np. w następstwie gwałtu czy w wyniku choroby, która powoduje, że stosunek jest bolesny; 
 • uwarunkowania kulturowe i religia, np. uznawanie seksu przedmałżeńskiego jako grzechu w religii katolickiej; 
 • niskie poczucie własnej wartości, neurotyczność, skłonność do zamartwiania się, podejrzliwość, niezdolność do zaufania komuś w pełni; 
 • problemy natury psychicznej, w których występują zaburzenia emocjonalne, np. stany depresyjne, paranoiczne zaburzenie osobowości. 

Filofobia – objawy 

Filofobia nie jest uznawana za jednostkę medyczną, więc w jej przypadku ciężko mówić o objawach. Jednak jest to zjawisko wywołujące szereg nieprzyjemnych następstw.

Do przejawów filofobii należą: 

 • lęk i nerwowość na myśl o stworzeniu relacji romantycznej, zaangażowaniu i intymności; drażliwość podczas rozmów o szukaniu partnera; 
 • unikanie rozmów o uczuciach, poczucie dyskomfortu w sytuacjach nacechowanych silnymi emocjami, tłumienie emocji; 
 • szybkie zrywanie znajomości z obawy, że przerodzi się ona w coś poważnego; wyszukiwanie wad w partnerze, wszczynanie kłótni, uciekanie w inne formy spędzania czasu; 
 • podświadomy wybór na partnera osoby toksycznej lub skrajnie niedopasowanej, co minimalizuje „ryzyko”, że związek przetrwa; 
 • zainteresowanie osobami niedostępnymi, np. będącymi w stałym związku, celebrytami;  
 • nadmierne zaangażowanie w pracę i/lub naukę prowadzące nawet do pracoholizmu, wybieranie na hobby aktywności wymagających minimalnej styczności z ludźmi; 
 • odczuwanie pociągu seksualnego wyłącznie do osób dopiero poznanych, np. kilka godzin wcześniej w barze i/lub utrzymywanie kilku relacji jednocześnie; 
 • negatywne myśli i przekonania dotyczące relacji, np. „Wszystkie związki prędzej czy później się rozpadają”; 
 • objawy psychofizyczne w kontaktach z druga osobą, np. wzmożona potliwość, mdłości, nerwowość, drażliwość, duszności, drżenie.  

Filofobia – test 

W internecie możemy natknąć się na szereg testów, których rozwiązanie dostarczy pewnych informacji. W połączeniu z obserwacją i krytyczną analizą własnych reakcji, myśli i emocji być może ułatwi to podjęcie decyzji o potrzebie skorzystania z pomocy.

Tylko specjalista, za pomocą odpowiednich narzędzi, będzie w stanie dostrzec niepokojące objawy i nieprawidłowe mechanizmy psychologiczne. 

Jak poradzić sobie z lękiem przed zakochaniem? 

Pierwszym krokiem w poradzeniu sobie z filofobią jest dostrzeżenie problemu i jego akceptacja (rozumiana jako chęć pracy nad sobą). Nauka cierpliwości dla samego siebie i swoich lęków jest bardzo ważna.  

Warto też skorzystać z pomocy psychologa. Jeśli specjalista stwierdzi, że Twoje trudności w relacjach są bardzo głęboko zakorzenione w psychice i związane np. z traumą, może doradzić Ci skorzystanie z pomocy psychoterapeuty. Jeśli filofobia jest związana z obecnością zaburzeń psychicznych lub schorzeń medycznych, konieczna będzie ich prawidłowa diagnoza i wdrożenie leczenia.

Przeczytaj również:
Nietypowe fobie, o których istnieniu mało kto wie


Wsparcie układu nerwowego
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Źródła
Zwiń
Rozwiń
 • https://strefamysli.pl/715-2/ 
 • https://poradnia-online.com/lek-przed-bliskoscia/ 
 • https://pieknoumyslu.com/filofobia-strach-przed-zakochaniem-sie-w-drugiej-osobie/ 
 • https://osrodek-centrum.pl/trudne-doswiadczenia-w-relacjach-budza-lek-przed-bliskoscia-psychoterapeutka-mowi-czym-jest-filofobia/ 
 • https://wellbee.pl/blog/lek-przed-bliskoscia 
 • Stahl S., Jak nie bać się bliskości? O budowaniu dobrych więzi, Wydawnictwo Otwarte, 2021.
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę