Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Black Week
X - Nutricia Bebilon
X - Axobiotic
X - Inhalatory
23

Fiołek trójbarwny – jakie ma właściwości?

Słuchaj artykułu

Fiołek trójbarwny, zwany również bratkiem, jest rośliną pospolicie rosnącą w naszym kraju. Pod niepozornym wyglądem kryje w sobie unikalne właściwości lecznicze. Jakie zastosowanie znajduje?

Fiołek trójbarwny – jakie ma właściwości?

Wygląd i występowanie fiołka 

Fiołek trójbarwny (łac. Viola tricolor) jest rośliną jedno- lub dwuletnią, występującą w niektórych obszarach Europy, Afryki, Ameryki Północnej, Azji i Syberii. W Polsce rośnie powszechnie na łąkach i przydrożach.  Roślina ta osiąga wysokość do 20 cm. Fiołek wyglądem przypomina bratka polnego, jest od niego jednak większy oraz posiada bardziej intensywną barwę. Najbardziej charakterystyczną cechą fiołka trójbarwnego jest kwiat o charakterystycznym ułożeniu płatków oraz kolor żółto-biało-fioletowy. Liście rośliny posiadają karbowane brzegi. 


Zawierają fiołek
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Do celów leczniczych zbierane są młode, kwitnące pędy fiołka. Zbiór następuje od maja do września. Zebrane pędy są suszone w przewiewnym, zacienionym miejscu, dzięki czemu uzyskuje się surowiec leczniczy – ziele fiołka trójbarwnego

Jakie działanie ma fiołek? 

Podstawowymi związkami czynnymi fiołka są flawonoidy, takie jak rutyna i wiolantyna. Z grupy flawonoidów występują również antocyjany, m.in. wiolanina, 3-glukozyd delfinidyny i 3-glukozyd peonidyny. Poza tym w tej roślinie znajdują się karotenoidy, takie jak wiolaksantyna i zeaksantyna oraz kwas salicylowy i jego pochodna salicylan metylu w postaci glikozydu wiolutozydu, śluzy, garbniki, ślady olejku eterycznego i sole mineralne. 

Fiołek wykazuje działanie:  

  • przeciwzapalne na skórę i błony śluzowe, 
  • napotne,  
  • łagodnie przeczyszczające,  
  • wspomagające procesy metaboliczne,  
  • moczopędne,  
  • zmniejszające przepuszczalność naczyń włosowatych (dzięki obecności flawonoidów i antocyjanów).  

Ziele bratka stosuje się doustnie w problemach metabolicznych, np. w otyłości. Usuwa szkodliwe produkty przemiany materii, dzięki czemu wykazuje działanie odtruwające na organizm. Dzięki temu działaniu stosowany jest pomocniczo w reumatoidalnym zapaleniu stawów i dnie moczanowej; wykazuje również korzystne działanie na niektóre problemy skórne takie jak trądzik młodzieńczy.  

Poprzez swoje właściwości powodujące uszczelnianie naczyń, jest stosowany również przy łamliwości naczyń krwionośnych, w plamicy krwotocznej i krwawieniach punktowych. Zewnętrznie fiołek jest stosowany jako lek przeciwzapalny wspomagający leczenie chorób skóry, m.in. egzemy, zmian łojotokowych, liszajca, suchej skóry i świądu sromu. Dzięki zawartości saponin, fiołek zwiększa wydzielanie śluzu w oskrzelach, przywraca prawidłowe ruchy rzęsek oskrzelowych, dzięki czemu ułatwia odkrztuszanie wydzieliny. 

Napary z bratka są stosowane również pomocniczo przy schorzeniach dróg moczowych, trudnościach w oddawaniu moczu, zapaleniu kłębuszków nerkowych, moczowodów i pęcherza moczowego, w moczeniu się nocnym, kamicy moczowej oraz obrzękach na tle nieprawidłowej pracy nerek. 

Preparaty z bratkiem i przeciwwskazania do ich stosowania 

Fiołek jest składnikiem licznych preparatów dostępnych w aptece. Przede wszystkim występuje w formie nieprzetworzonej jako zioło do zaparzania w postaci sypkiej lub w saszetkach. Jego wyciąg występuje również w postaci tabletek. Bratek jest składnikiem wielu preparatów złożonych na odchudzanie, trądzik, jak również wspomagających regenerację wątroby i prawidłową przemianę materii. 

Fiołek występuje również w kosmetykach – jest składnikiem niektórych peelingów do twarzy, kremów i toników. 

Preparaty z bratkiem nie powinny być stosowane przez osoby nadwrażliwe na salicylany i ziele bratka oraz przez kobiety w ciąży. Nie zaleca się również stosowania przez osoby poniżej 18. roku życia.  

Jak stosować ziele fiołka trójbarwnego? 

Ziele można stosować w postaci naparu. 1 łyżkę surowca należy zalać wrzącą wodą i parzyć pod przykryciem 5-7 minut. Spożywać 2-3 razy dziennie po posiłkach.

Napar stosowany zewnętrznie na skórę wykazuje właściwości oczyszczające, nawilżające, przeciwzapalne i antybakteryjne. Można stosować go jako tonik, w postaci okładów lub wykonać parówkę na twarz poprzez nachylenie się nad gorącym naparem w misce i przykrycie głowy ręcznikiem.

Przeczytaj również:
Tasznik pospolity – występowanie, właściwości, zastosowanie


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  1. Słomka A., Kuta E., Viola tricolor L., Ekotoksykologia: rośliny, gleby, metale, Wierzbicka M., Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego, 2012. 
  2. Matławska I., Farmakognozja, Uniwersytet Medyczny im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu, 2008. 
  3. Ożarowski A., Jaroniewski W., Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie, Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych, Warszawa 1987. 
  4. Karta charakterystyki produktu leczniczego Bratek fix, Herbapol Lublin.
  1. 27 marca 2024, 11:56
    Ryszard

    Wspaniałe informacje dla KAŻDEGO

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę