FOMO. Lęk przed tym, co może nas ominąć
Boisz się, że nie wykorzystasz wszystkich szans, jakie przynosi życie? Że omijają Cię niezwykłe doświadczenia? Sprawdź, czym jest zjawisko FOMO!
FOMO – co to za zjawisko?
Termin „FOMO” po raz pierwszy pojawił się w literaturze w latach 90., a jego autorem jest Dan Herman. Poprzez nazwę FOMO (ang. fear of missing out – strach przed odłączeniem, niewykorzystaniem szans) autor rozumiał lęk, który może pojawić się u człowieka zadręczającego się, że nie wykorzystał wszystkich możliwości i szans, jakie miał w życiu.
Osobie z FOMO towarzyszy ciągłe przeświadczenie, że inne osoby prowadzą w danej chwili ciekawe i satysfakcjonujące życie, w którym osoba z FOMO nie uczestniczy. Taka osoba myśli, że marnuje swój czas i możliwości, podczas gdy inni z nich korzystają.
Osobie z FOMO mogą towarzyszyć myśli typu: „Wszyscy się bawią i korzystają z życia, a mnie to omija”.
Zjawisko FOMO często łączone jest z mediami społecznościowymi. Osoba cierpiąca na FOMO pragnie być w łączności z innymi i koniecznie musi wiedzieć, co inni w danej chwili robią – dlatego natrętnie sprawdza media społecznościowe.
Świat mediów społecznościowych przyczynia się do szerszego występowania zjawiska FOMO.
Skąd bierze się FOMO?
U podstaw FOMO leży jedna z podstawowych potrzeb psychologicznych człowieka – potrzeba przynależności. Jeśli nie zostanie zaspokojona, człowiek odczuwa samotność i ma wrażenie bycia odłączonym od reszty. Może wtedy pojawić się silniejsza motywacja do korzystania z mediów społecznościowych w celu stworzenia tej „więzi” z innymi, czego efektem ubocznym może być FOMO.
Fear of missing out
Badania nad zjawiskiem FOMO w Polsce pokazują, że u ok. 16% badanych osób występuje wysokie nasilenie objawów FOMO, 65% osób posiada objawy FOMO na średnim poziomie, zaś tylko 19% badanych zgłasza małą liczbę objawów świadczących o FOMO. Na podstawie przeprowadzonych wśród polskich użytkowników internetu badań można wysnuć wniosek, że FOMO dotyka w równym stopniu kobiet i mężczyzn. Ponadto można stwierdzić, że nasilenie objawów FOMO maleje wraz z wiekiem.
Do objawów FOMO zaliczamy:
- obawę i natrętne myśli dotyczące bycia „pominiętym”; wrażenie, że inni mają ciekawsze i bardziej satysfakcjonujące doświadczenia w życiu;
- nadużywanie mediów społecznościowych – ciągłe bycie online, śledzenie aktywności internetowej znajomych, odczuwanie potrzeby stałego relacjonowania swoich poczynań i „bycia na bieżąco z trendami”;
- obniżoną koncentrację i produktywność;
- gorsze funkcjonowanie psychiczne – obniżony nastrój, podwyższony poziom lęku społecznego w porównaniu do osób bez FOMO;
- problemy ze snem;
- wśród uczniów – spadek zainteresowania szkołą, słabsze stopnie;
- niesatysfakcjonujące relacje społeczne z rówieśnikami, rodziną;
- częste doświadczanie negatywnych stanów emocjonalnych jako wyniku niekorzystnych porównań społecznych; mogą pojawić się takie emocje jak złość, zazdrość, chowanie urazy, niezdrowy perfekcjonizm.
Objawy FOMO mogą być silniejsze i bardziej szkodliwe dla osób zmagających się już z objawami zaburzeń psychicznych.
Syndrom FOMO – czy należy go leczyć?
Jeśli syndrom FOMO współwystępuje z zaburzeniami psychicznymi, należy przede wszystkim rozpocząć ich leczenie. Syndrom FOMO może również sam w sobie obniżać jakość życia i powodować problemy w szkole/pracy i w relacjach.
Osoby zmagające się z FOMO mogą skorzystać z poradnictwa psychologicznego lub psychoterapii. Psychoterapia może być wskazana szczególnie wtedy, gdy osoba z FOMO nie posiada prawidłowo działającej sieci wsparcia społecznego – jej relacje z rówieśnikami są niesatysfakcjonujące a sytuacja rodzinna trudna. Osoby z nasilonymi objawami FOMO ponadto mogą odznaczać się niższym poziomem samooceny w porównaniu do swoich rówieśników i deklarować niższą satysfakcję z życia, co także stanowi czynnik przemawiający za skorzystaniem z fachowej pomocy psychologiczno-terapeutycznej.
Syndrom FOMO – jak się przed nim chronić?
Aby chronić się przed syndromem FOMO, należy przede wszystkim zachować umiar podczas korzystania z portali społecznościowych oraz dbać o dobre relacje z rówieśnikami i rodziną. Ważne jest również zbieranie pozytywnych doświadczeń w prawdziwym świecie, a nie tym online oraz nauka prawidłowego i produktywnego zarządzania własnym czasem. Pomocne może okazać się skontaktowanie ze specjalistą.
Przeciwdziałanie FOMO nie powinno jednak ograniczać się wyłącznie do działań jednostki. W walkę z FOMO powinny zaangażować się także szkoła czy rodzice, tak aby uczyć dzieci od najmłodszych lat prawidłowego korzystania z internetu, budowania zdrowego obrazu siebie oraz krytycznej analizy treści znajdowanych w internecie.
Przeczytaj również:
Nomofobia. Jak radzić sobie z fobią związaną z brakiem dostępu do telefonu?
- Jupowicz-Ginalska A., Jasiewicz J., Kisilowska M. i wsp., FOMO. Polacy a lęk przed odłączeniem – raport z badań, Warszawa 2018.
- Gupta M., Sharma A., Fear of missing out: A brief overview of origin, theoretical underpinnings and relationship with mental health, World journal of clinical cases 2021: 9 (19): 4881-4889.
- Elhai J. D., Yang H., Montag C., Fear of missing out (FOMO): overview, theoretical underpinnings, and literature review on relations with severity of negative affectivity and problematic technology use, Brazilian Journal of Psychiatry; 43 (14).
- Bloemen N., De Coninck D., Social Media and Fear of Missing Out in Adolescents: The Role of Family Characteristics. Social Media + Society 2020; 6 (4).