Hipochondria. Na czym polega lęk o własne zdrowie?
Hipochondrię nazywamy potocznie lękiem o zdrowie. Dawniej w klasyfikacjach medycznych była często zaliczana do zaburzeń somatycznych. Aktualnie coraz częściej podkreśla się jej lękowy aspekt. Charakterystyczną cechą tego zaburzenia jest występowanie obaw o własny stan zdrowia. Ten lęk jest niewspółmierny do faktycznie występujących dolegliwości. W jaki sposób objawia się hipochondria? Jakie są jej przyczyny?
Adaptacyjny i nieadaptacyjny lęk o własne zdrowie
Osoba z hipochondrią może wyolbrzymiać autentycznie występujące objawy lub mieć przeświadczenie o złym stanie zdrowia, nawet gdy badania i opinia lekarza temu przeczą.
Lęk o własne zdrowie może mieć charakter adaptacyjny. Przy standardowym nasileniu skłania on nas do szukania pomocy lekarskiej, gdy jest ona rzeczywiście potrzebna. U osoby, u której w ogóle nie występuje lub jest na niskim poziomie, pojawia się lekceważący stosunek do własnych objawów.
Osoba o niskim poziomie lęku o własne zdrowie może bagatelizować symptomy choroby, zwlekać z wizytą u lekarza i rezygnować z badań profilaktycznych. Może to przyczynić się do szybszego rozwoju nieleczonej choroby.
Nadmierny lęk o własne zdrowie (hipochondria) również wpływa niekorzystnie na nasze zdrowie. Prowadzi do pogorszenia funkcjonowania psychospołecznego i obciążenia wysokimi kosztami (badania diagnostyczne, wizyty lekarskie, leki i suplementy).
Hipochondria – przyczyny
Hipochondria ma swoje podłoże głównie w nieprawidłowych sposobach interpretowania objawów chorobowych i selektywnym przetwarzaniu informacji medycznych. Osoba zmagająca się z hipochondrią ma tendencję do błędnego rozumienia objawów somatycznych. Postrzega ona powszechnie występujące i nieszkodliwe objawy jako symptomy ciężkiej choroby, np. ból głowy czy kaszel jako zwiastun raka, ból w okolicy brzucha jako symptom zapalenia trzustki.
Taki sposób myślenia o własnym stanie zdrowia budzi ciągły niepokój i absorbuje naszą uwagę. Może to negatywnie odbić się na naszym samopoczuciu, relacjach z innymi i zdolności do prawidłowego wykonywania obowiązków zawodowych.
Niektóre osoby mogą przejawiać większą tendencję do silnego lęku o własne zdrowie. Są to często osoby, które z natury charakteryzują się wyższą neurotycznością (lękliwością), a także takie, które w przeszłości doświadczyły traum w bliskich relacjach oraz braku zaspokojenia potrzeb uwagi i czułości. Zgłaszanie objawów somatycznych i angażowanie otoczenia w proces poszukiwania diagnozy i leczenia to w tym przypadku „wołanie” o uwagę.
Lęk może być również spowodowany i w pewien sposób uzasadniony wystąpieniem określonej choroby w rodzinie. Kobieta, której matka i babcia cierpiały na chorobę nowotworową narządów rodnych, może doświadczać silnego lęku przed zachorowaniem na ten konkretny rodzaj schorzenia. Może wówczas obsesyjnie poszukiwać u siebie objawów choroby, a każdy nawet najmniejszy ból tych okolic traktować jako dowód toczącego się w organizmie stanu chorobowego.
Objawy hipochondrii
Hipochondria jest diagnozowana na podstawie obecności objawów, których nie można wytłumaczyć istnieniem zaburzenia psychicznego. Rozpoznanie stawia psychiatra lub psycholog po zebraniu szczegółowego wywiadu, obserwacji i przeprowadzeniu testów opartych na obowiązujących kryteriach diagnostycznych.
Do objawów wskazujących na możliwość występowania hipochondrii zaliczamy:
- utrwalone i mało podatne na zmianę przekonanie o byciu osobą ciężko chorą;
- nieprawidłowe korzystanie z pomocy medycznej (nadmierne korzystanie ze specjalistycznych usług, częste wizyty lekarskie i badania diagnostyczne);
- lęk o własne zdrowie, który jest niewspółmierny do rzeczywistych objawów lub występuje, nawet gdy nie doświadczamy żadnych dolegliwości;
- zaabsorbowanie domniemaną chorobą (strata czasu na wizyty i badania lekarskie, ciągłe poszukiwanie informacji na temat choroby, np. w internecie, poruszanie tematu choroby w rozmowie z innymi przy każdej możliwej okazji); zaabsorbowanie chorobą i natłok myśli może prowadzić do problemów ze snem i apetytem;
- poszukiwanie u siebie nowych objawów i wnikliwa analiza funkcjonowania własnego ciała pod kątem wystąpienia ewentualnych nieprawidłowości;
- sceptyczne nastawienie do opinii lekarzy i brak wiary w zapewnienia o braku choroby (może to prowadzić do poszukiwania informacji i potwierdzenia w innych źródłach np. internecie, stawiania autodiagnozy);
- dolegliwości bólowe, które mogą, ale nie muszą być wynikiem choroby; często pojawiają się one na podłożu psychologicznym – są sprowokowane występowaniem wielu negatywnych emocji, nerwowości, stresu, problemów ze snem czy apetytem;
- nerwowość i drażliwość w sytuacji, gdy ktoś sugeruje osobie cierpiącej na hipochondrię, że jest zdrowa; przekonanie o byciu osobą „pokrzywdzoną i niezrozumianą” przez innych.
Leczenie hipochondrii
Leczenie opiera się przede wszystkim na psychoterapii. Szczególnie skuteczna może okazać się psychoterapia poznawczo-behawioralna, która ma na celu skorygowanie nieprawidłowych przekonań, schematów poznawczych i zachowań.
Czym jest cyberchondria?
Cyberchondria ma wiele wspólnego z hipochondrią. Jest to zjawisko, w którym obawy na temat własnego stanu zdrowia pojawiają się w wyniku ciągłego poszukiwania informacji w internecie. Osoba cierpiąca na cyberchondrię wpada w mechanizm tzw. błędnego koła. Szuka informacji, aby uspokoić swój lęk. Jednak każda kolejna samodiagnoza prowadzi do coraz silniejszych obaw i kolejnych godzin spędzonych w internecie.
Cyberchondia i hipochondria mają wiele wspólnych cech, ale występują także między nimi pewne różnice:
- Osoby z hipochondrią mogą poszukiwać w internecie informacji na temat swoich domniemanych chorób, jednak nie robią tego w sposób tak kompulsywny, jak ma to miejsce w przypadku cyberchondrii.
- U osób z hipochondrią mogą pojawić się problemy w relacji pacjent-doktor. Są one wynikiem braku zaufania do specjalisty i postawionej przez niego diagnozy (niezgodnej z opinią pacjenta). U osób z cyberchondrią te problemy są jeszcze bardziej nasilone. Brak zaufania i defensywne nastawienie sprawia, że osoby z cyberchondrią poszukują pomocy w innych miejscach i są bardziej skłonne stawiać samodiagnozę na podstawie pozyskanych w ten sposób informacji.
- Osoby z hipochondrią często skupiają swoje lęki wokół jakiejś konkretnej choroby i sprecyzowanych objawów. Bywa to spowodowane pewnymi traumami i przykrymi doświadczeniami z przeszłości, np. wystąpieniem określonej choroby u członka rodziny. Natomiast w przypadku cyberchondrii dana osoba nie koncentruje swoich obaw na konkretnej jednostce chorobowej. Jest podatna na informacje znajdujące się w internecie.
Przeczytaj również:
Zaburzenia lękowe – objawy, leczenie
- Kocjan J., Hipochondria (lęk o zdrowie): obecna konceptualizacja, klasyfikacja oraz podobieństwo do zaburzeń lękowych, Journal of Education, Health and Sport, 2015, 5, DOI: 10.5281/zenodo.17582.
- https://www.centrumdobrejterapii.pl/materialy/hipochondria/,
- Stec-Szczęsna B., Żebrowski M., Zastosowanie terapii poznawczo-behawioralnej w leczeniu lęku o zdrowie, Psychiatria, 2016, 13(2), s. 77-83.
- Duplaga M., Kobryn M., Cyberchondria i lęk o zdrowie w dobie dezinformacji, 2022, http://hdl.handle.net/11320/13828.
- Podręcznik „Kryteria Diagnostyczne zaburzeń psychicznych DSM-V”. APA.
- Cierpiałkowska L., Sęk H., Psychologia kliniczna. Wydawnictwo PWN, 2021.