Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost
6

Insulinoma – przyczyny, objawy, leczenie

Słuchaj artykułu

Insulinoma to nowotwór powstały z rozrostu komórek B wysp trzustkowych znajdujących się w trzustce. Należy do grupy nowotworów neuroendokrynnych, zdolnych do wydzielania hormonów i innych aktywnych biologicznie cząstek. Większość wyspiaków ma łagodny charakter, nie nacieka okolicznych tkanek ani nie daje przerzutów, jednak około 10% pacjentów zachoruje na złośliwą postać tego nowotworu. Choroba ta występuje z częstością 1-2 przypadków na milion osób rocznie.

Insulinoma – przyczyny, objawy, leczenie

Funkcje trzustki 

Trzustka to narząd endokrynologiczny o wielu ważnych funkcjach. Zewnątrzwydzielnicza aktywność trzustki polega na produkcji i wydzielaniu do przewodu pokarmowego enzymów trawiących tłuszcze, białka i cukry. Do dwunastnicy wydzielane są również produkowane przez trzustkę wodorowęglany, które zobojętniają zakwaszoną treść pokarmową przedostającą się z żołądka. Wewnątrzwydzielnicza aktywność trzustki polega na produkcji hormonów: insuliny i glukagonu. Te substancje tworzone są w wydzielonych częściach trzustki – wyspach trzustkowych (Langerhansa), insulina w komórkach B, a glukagon w komórkach A. Stanowią one około 1% masy całego narządu i odpowiadają przede wszystkim za regulację stężenia glukozy we krwi.

Dysfunkcja trzustki polegająca na nieprawidłowym wydzielaniu insuliny skutkuje powstaniem często występującej choroby – cukrzycy (jednak większość przypadków cukrzycy rozpoznawanej dziś jest spowodowana insulinoopornością tkanek, a nie zaburzeniem w jej wydzielaniu).


Produkty wspierające pracę trzustki
Zakupy z doradcą Gemini

Insulinoma – objawy 

Najczęstszym objawem są epizody hipoglikemii (obniżonego stężenia glukozy we krwi), które są odczuwane przez pacjentów jako: 

  • uczucie głodu, 
  • osłabienie, 
  • nudności i wymioty, 
  • potliwość
  • tachykardia (przyspieszenie pracy serca), 
  • drżenia,  
  • zaburzenia koncentracji, 
  • senność, 
  • śpiączka, 
  • podwójne widzenie. 

W piśmiennictwie objawy wyspiaka są określane często jako triada Whipple’a, na którą składają się: 

  • występowanie objawów podczas głodzenia, 
  • spadek stężenia glukozy we krwi, 
  • objawy ustępujące po spożyciu węglowodanów. 

Epizody hipoglikemii są spowodowane aktywnością wydzielniczą guza nowotworowego – produkuje on duże ilości insuliny, które obniżają poziom glukozy we krwi. 

Insulinoma – jak przebiega diagnostyka? 

Objawami sugerującymi proces chorobowy toczący się w trzustce są te wynikające ze stanu hipoglikemii. Lekarz w celu postawienia diagnozy może zlecić pomiar stężenia glukozy we krwi, pomiar stężenia peptydu C (produkt uboczny powstający podczas wytwarzania insuliny) lub pomiar stężenia proinsuliny. 

Próba głodowa polega na głodzeniu przez 72 godziny, w trakcie których kilkukrotnie wykonuje się pomiar stężenia glukozy, insuliny i peptydu C we krwi. Blisko 100% pacjentów z wyspiakiem w 72 godzinie testu będzie w stanie hipoglikemii. W trakcie próby badany może spożywać niskokaloryczne pokarmy i bezkofeinowe płyny.  

W celu lokalizacji czy uwidocznienia guza trzustki przeprowadza się wybrane z następujących badań: USG, tomograf komputerowy, scyntygrafia receptorowa, PET, badanie MRI (rezonans magnetyczny). 

Leczenie insulinomy – jak zwalczyć wyspiaka trzustki? 

Preferowaną metodą leczenia jest operacja chirurgiczna. W przypadku pojedynczych nowotworów bez cech złośliwości, takie postępowanie wiąże się najczęściej z całkowitym wyleczeniem. W złośliwej postaci wyspiaka stosuje się również chemioterapię

Możliwe jest również prowadzenie leczenia objawowego, które polega na zapobieganiu hipoglikemii. W tym celu stosuje się diazoksyd oraz analogi somatostatyny (leki, które swoim działaniem przypominają działanie hormonu).  

Większość przypadków wyspiaka jest wyleczalnych, jednak w przypadku zaawansowanej choroby prawdopodobieństwo przeżycia 10 lat wynosi około 30%.

Przeczytaj również:
Jaką dietę należy stosować w chorobach trzustki?

  1. 1 czerwca 2022, 19:15
    Ania W

    A jak to mozliwe że czlowiek podwojnie widzi w tym raku??

    1. 6 czerwca 2022, 11:25
      mgr farm. Marta Grabowska
      mgr farm. Marta Grabowska

      Dzień dobry. Jednym z objawów guza trzustki może być podwójne widzenie. Jeśli odczuwa Pani u siebie inne objawy mogące świadczyć o występowaniu guza, proszę niezwłocznie zwrócić się do lekarza.

  2. 8 grudnia 2023, 19:32
    Bernadetta

    Dzien dobry
    Mam wszystkie wymienione objawy
    Hipoglikemia niemal codziennie, podwójne widzenie okulista wyśmiał a endokrynolog kazał trzymać dietę . Trzymam a stany gdzie cukier mam 62/65 są bardzo częste
    Czy są badania które mogę sama wykupić np jakieś z krwi ? Bo lekarze nie bardzo wiedzą co robić

    1. 11 grudnia 2023, 11:07
      mgr farm. Marta Junowicz
      mgr farm. Marta Junowicz

      Dzień dobry. W swoim zakresie może Pani wykonać w laboratorium oznaczenie glukozy na czczo, C-peptydu oraz insuliny. Otrzymane wyniki proszę omówić z innym niż dotychczas lekarzem – specjalistą z zakresu diabetologii lub endokrynologii. Jeśli lekarz uzna to za zasadne, może skierować Panią na badania obrazowe.

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę