Izotretynoina. Ratuje i rujnuje skórę?
Dla osób z rozległym i przewlekłym trądzikiem doustna kuracja retinoidami może stać się wybawieniem i znacząco poprawić jakość życia. Izotretynoina skutecznie leczy to schorzenie dermatologiczne, ale powoduje także szereg działań niepożądanych, głównie dotyczących skóry i błon śluzowych. Właściwie dobrana pielęgnacja pomoże złagodzić nieprzyjemne objawy i zapewni skórze odpowiednie nawilżenie.
Izotretynoina – co to jest?
Izotretynoina zaliczana jest do tzw. retinoidów, czyli substancji wykazujących działanie charakterystyczne dla witaminy A.
Pierwotnie lekarze przepisywali izotretynoinę w ciężkich postaciach trądziku, opornych na leczenie antybiotykami i preparatami miejscowymi. Aktualnie zalecana jest także pacjentom ze średniociężkim trądzikiem, ze skłonnością do bliznowacenia, z intensywnym łojotokiem oraz trądzikiem piorunującym.
Mechanizm działania izotretynoiny nie został do końca poznany, ale efekt terapeutyczny wynika ze zmniejszenia gruczołów łojowych i zahamowania ich aktywności. Dodatkowo substancja ta wykazuje aktywność przeciwzapalną i zapobiega powstawaniu zaskórników. W efekcie powyższych działań zostaje ograniczona możliwość wzrostu bakterii Propionibacterium acnes, odpowiedzialnej za pojawianie się wykwitów trądzikowych.
Zalecana początkowa dawka izotretynoiny to 0,5 mg/kg masy ciała na dobę. Lek stosuje się w jednej lub dwóch dawkach podzielonych podczas posiłku. W zależności od efektów leczenia oraz samopoczucia pacjenta lekarz może zmodyfikować dawkowanie w trakcie trwania kuracji. Dla większości pacjentów optymalne dawkowanie to 0,5-1,0 mg/kg masy ciała na dobę, a leczenie zwykle trwa 16-24 tygodni.
W początkowym okresie stosowania leku często obserwuje się nasilenie trądziku, co jest naturalne. Poprawy kondycji skóry można oczekiwać po 2-3 miesiącach kuracji.
U niektórych osób nadmierne wydzielanie sebum, zaskórniki i ropne wypryski utrzymują się nawet do 8 tygodni po zakończeniu terapii. Taki stan nie świadczy o niepowodzeniu leczenia, po prostu trzeba dłużej poczekać na jego widoczny efekt. Pewna grupa pacjentów będzie wymagała powtórnej kuracji, którą można rozpocząć po minimum 6 miesiącach przerwy.
Izotretynoina – przeciwwskazania
Substancji tej nie mogą stosować kobiety w ciąży i karmiące piersią.
Przed rozpoczęciem leczenia koniecznie wykonaj test ciążowy.
Test musisz systematycznie powtarzać w trakcie kuracji oraz miesiąc po jej zakończeniu. Stosuj również skuteczną antykoncepcję na miesiąc przed rozpoczęciem leczenia.
Pozostałe przeciwwskazania do stosowania izotretynoiny to:
- nadwrażliwość na którykolwiek składnik leku,
- niewydolność wątroby,
- istotnie podwyższone stężenie lipidów we krwi,
- hiperwitaminoza A,
- jednoczesne przyjmowanie tetracyklin,
- uczulenie na orzeszki ziemne lub soję.
Izotretynoina – środki ostrożności
Są pewne grupy pacjentów i szczególne sytuacje, w których stosowanie leku wymaga zachowania ostrożności i wzmożonej czujności.
Dotyczy to:
- zaburzeń psychicznych takich jak depresja, obniżony nastrój, lęk, skłonność do agresji; dlatego zwłaszcza pacjenci z depresją powinni zostać objęci szczególną opieką lekarza i bliskich;
- zaburzeń skóry i tkanki podskórnej takich jak zaostrzenie objawów trądziku, nadwrażliwość na promieniowanie słoneczne, ekstremalnie sucha skóra i błony śluzowe;
- reakcji alergicznych, w tym także anafilaktycznej;
- zaburzeń oka i objawów takich jak suchość, zmętnienie i zapalenie rogówki, pogorszenie widzenia;
- zaburzeń mięśni, kości i tkanki łącznej m.in. bólu stawów i mięśni, zmian kostnych;
- zaburzeń wątroby, dróg żółciowych – izotretynoina powoduje przemijające i odwracalne zwiększenie aktywności aminotransferaz, dlatego wskazane jest stałe monitorowanie tych parametrów;
- zaburzeń żołądka i jelit – w przypadku wystąpienia ciężkiej biegunki z krwią należy natychmiast przerwać leczenie;
- zaburzeń metabolizmu lipidów – izotretynoina może podnosić stężenie cholesterolu i triglicerydów we krwi, a stan ten zwykle ustępuje po zmniejszeniu dawki lub zakończeniu leczenia; należy jednak okresowo wykonywać lipidogram.
Izotretynoina – działania niepożądane
- Niedokrwistość, zaburzenia ilości płytek, neutropenia;
- reakcje anafilaktyczne, nadwrażliwość, skórne reakcje alergiczne;
- bóle i zawroty głowy, drgawki, senność, delikatny wzrost ciśnienia wewnątrzczaszkowego;
- depresja, skłonność do agresji, lęk, zmiany nastroju, próby samobójcze;
- zapalenie powiek i spojówek, suchość i podrażnienie oka, niewyraźne widzenie, zaćma, ślepota barw, zmętnienie rogówki, światłowstręt;
- krwawienie z nosa, suchość błony śluzowej nosa, zapalenie jamy nosowo-gardłowej, skurcz oskrzeli, chrypka;
- stany zapalne, krwotoki, nudności, zapalenie trzustki i wątroby, zwiększenie aktywności aminotransferaz;
- zapalenie skóry i warg, suchość, łuszczenie się skóry, świąd, wysypka, nadwrażliwość, zaostrzenie trądziku, nadmierne owłosienie, nadwrażliwość na światło, przebarwienia skóry, zniekształcenie paznokci, łysienie;
- bóle mięśni i stawów, zapalenie stawów i ścięgien, wapnica, zmniejszenie gęstości kości;
- zapalenie cewki moczowej, kłębuszkowe zapalenie nerek;
- zaburzenia czynności seksualnej, spadek libido, ginekomastia (przerost gruczołów piersiowych u mężczyzn), suchość pochwy i sromu;
- wzrost stężeń trójglicerydów, cholesterolu i glukozy, krwiomocz, białkomocz;
- cukrzyca;
- hiperurykemia (zwiększony poziom kwasu moczowego);
- upośledzenia słuchu.
Izotretynoina może też wchodzić w interakcję z innymi lekami. Dotyczy to preparatów zawierających witaminę A, tetracyklin i miejscowych środków złuszczających oraz keratolitycznych.
Jak dbać o skórę i błony śluzowe podczas kuracji izotretynoiną?
Suchość skóry i warg, pękające kąciki ust, wysuszone oczy i nos. Te działania niepożądane najczęściej przeszkadzają osobom przyjmującym izotretynoinę. Jak sobie radzić z tymi nieprzyjemnymi dolegliwościami?
- Zaopatrz się w nawilżające krople do oczu z hialuronianem sodu, trehalozą czy arabinogalaktanem. Stosuj je regularnie, kilka razy dziennie.
- Niezbędna będzie także nawilżająca i natłuszczająca pomadka do ust. W składzie szukaj wosku pszczelego, masła shea, olejów roślinnych, witaminy E czy panthenolu.
- Czujesz, że Twoje gardło jest wyschnięte? W takiej sytuacji przydadzą Ci się tabletki lub spray nawilżający na bazie porostu islandzkiego, prawoślazu czy chrząstnicy kędzierzawej, z kwasem hialuronowym lub aloesem.
- Jeśli suchość dotyczy także błony śluzowej nosa z pomocą przyjdzie izotoniczna sól morska, żel, maść lub spray o działaniu nawilżającym i regenerującym.
- Gdy zauważysz, że Twoja sucha stała się sucha i podrażniona, od razu reaguj. Wybierz kosmetyk o działaniu emoliencyjnym, zarówno do smarowania jak i kąpieli, aby nie narażać się na podrażnienia i dodatkowe przesuszenie podczas mycia.
- Na czas trwania kuracji zamień silnie działające szampony na te łagodniejsze, dla alergików czy osób z AZS.
- Pamiętaj, że za odpowiednie nawilżenie skóry i błon śluzowych w dużym stopniu odpowiada nawodnienie całego organizmu. Dlatego tak ważne jest pilnowanie ilości przyjmowanych płynów (minimum 2 litry na dobę), a zwłaszcza niegazowanej wody.
W trakcie kuracji izotretynoiną nie wykonuj peelingów mechanicznych i enzymatycznych czy mikrodermabrazji. Niewskazane są także wszelkie zabiegi laserowe w trakcie i 6 miesięcy po zakończeniu leczenia.
Niezwykle istotna jest wysoka ochrona przeciwsłoneczna. Krem z filtrem stosuj codziennie, nawet w pochmurne dni i odpowiednio często powtarzaj aplikację.
Osoby z cerą trądzikową często nadużywają kosmetyków ograniczających wydzielanie sebum. W połączeniu z izotretynoiną łatwo może to doprowadzić do ekstremalnego przesuszenia skóry. Aby uniknąć takiej sytuacji, najlepiej wybierać nietłuste preparaty oczyszczająco-nawilżające lub łagodnie działające środki do skóry trądzikowej. Skórę myj nie częściej niż dwa razy dziennie, korzystając z letniej wody.
Zrezygnuj z szorstkich myjek czy gąbek, które mogą nasilać uczucie podrażnienia i zwiększać liczbę wykwitów. Postaraj się też zapanować nad odruchowym dotykaniem obszarów objętych trądzikiem, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się zmian.
Walka z trądzikiem wymaga także pewnych modyfikacji diety. Ogranicz przetworzoną żywność, fast-foody, ostre przyprawy i cukier. Produkty o wysokim indeksie glikemicznym powodują wzrost stężenia glukozy i wyrzut insuliny, co pośrednio pobudza gruczoły do produkcji sebum. Z tego samego względu specjaliści zalecają rezygnację z mleka krowiego i jego przetworów na rzecz roślinnych odpowiedników.
Przeczytaj również:
Domowe sposoby na trądzik. Jak go pokonać?
- Charakterystyka produktu leczniczego Izotek.
- Charakterystyka produktu leczniczego Curacne.
- https://journals.viamedica.pl/forum_medycyny_rodzinnej/article/viewFile/10138/8638
- Czarnecka-Operacz M., Jakubowicz O., Rola zabiegów pielęgnacyjnych w leczeniu trądziku, Przegl Dermatol., 2010.
- https://www.kch.nhs.uk/wp-content/uploads/2023/01/pl-1018.1-skin-care-routine-while-taking-isotretinoin.pdf