Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost
9

Jakie mleko modyfikowane wybrać?

Słuchaj artykułu

Pojawienie się na świecie dziecka automatycznie generuje szereg wyzwań, a jednym z nich jest kwestia karmienia. Gdy z różnych przyczyn karmienie piersią nie jest możliwe, niezbędnym staje się wybór mleka modyfikowanego. Dziś opowiem o tym, jakie mleko modyfikowane wybrać. 

Jakie mleko modyfikowane wybrać?

Najbardziej optymalnym sposobem żywienia niemowląt jest karmienie piersią. Rzeczywistość jednak często weryfikuje te plany i wówczas zachodzi konieczność szukania alternatywnych rozwiązań. Odpowiedzią na te potrzeby jest mleko modyfikowane, często niesłusznie demonizowane. Skład tych preparatów wzorowany  jest bowiem na mleku kobiecym i zapewnia podaż wszystkich składników mających znaczenie dla prawidłowego rozwoju malucha.

Rozwiązanie to ma też pewną nieco nieoczywistą zaletę: pozwala na to, aby w rytuał karmienia włączyć też ojców. Decyzja, jakie mleko modyfikowane wybrać, nastręcza jednak pewnych trudności, o czym świadczy niezmiennie duża liczba internetowych zapytań w tym temacie. Dziś zatem podsuwamy kilka wskazówek, które ułatwią odpowiedź na pytanie, jakie mleko modyfikowane wybrać.

Mleko początkowe i następne 

Pierwszym i najważniejszym kryterium, jakie powinniśmy wziąć pod uwagę przy wyborze mleka modyfikowanego, jest wiek dziecka. Z czasem bowiem potrzeby małego człowieka ulegają zmianie, zatem należy dostarczać mu pokarm dopasowany do stopnia rozwoju.

Mleko początkowe oznacza preparaty żywieniowe, które można podawać dzieciom już od urodzenia, natomiast mleko następne to takie, które przeznaczone jest do żywienia dzieci po 6. miesiącu życia. Oba te warianty mleka modyfikowanego różnią się między sobą zawartością składników odżywczych dostosowaną do zapotrzebowania dziecka. Przymiotnik „modyfikowany” nie powinien tu nasuwać negatywnych skojarzeń. Podstawą tych preparatów jest najczęściej pełne mleko krowie lub kozie (rzadziej sojowe lub hydrolizaty białka). Proces modyfikacji oznacza natomiast specjalistyczne dostosowanie go tak, aby jak najbardziej przypominało mleko kobiece i spełniało obowiązujące normy oraz przepisy.

Warto dodać, że preparaty te nie wymagają dodatkowego wspomagania, na przykład suplementacji witamin. Badania wskazują, że wszystkie mleka modyfikowane zawierają niezbędne do prawidłowego rozwoju witaminy (w tym D i K, których z kolei nie zawiera mleko matki).  


Zakupy z doradcą Gemini

Zwróć uwagę na pochodzenie mleka 

Podczas wyboru mleka modyfikowanego ogromnie istotny jest także skład produktu.

Zwracaj szczególną uwagę na to, czy mleko będące podstawą wybranego przez nas preparatu pochodzi ze sprawdzonych ekologicznych hodowli. Mowa tu nie tylko o sposobie żywienia zwierząt i ich warunkach bytowych, ale również o ich komforcie.

Dobrostan krów czy kóz gwarantuje bowiem najwyższej jakości mleko, co w oczywisty sposób przekłada się na jakość pokarmu podawanego dziecku.

Co ciekawe, sposób traktowania zwierząt często warunkuje ich lokalizacja – w poszczególnych krajach, takich jak np. Szwajcaria, wielokierunkowa dbałość o bydło hodowlane stanowi najwyższy priorytet.

Indywidualne potrzeby dziecka 

Koniecznie należy także wziąć pod uwagę indywidualne skłonności i dolegliwości maluszka – między innymi tendencję do alergii, ulewania czy kolek i zaparć. Producenci mleka modyfikowanego wychodzą naprzeciw tym potrzebom, przywiązując uwagę do detali – na przykład kontrowersyjny poniekąd olej palmowy (którym jest szkodliwym dla organizmu tłuszczem trans) zastępują znacznie zdrowszym olejem kokosowym.

Jeżeli preparaty na bazie mleka krowiego ewidentnie nie służą dziecku, warto rozważyć podawanie mu mleka modyfikowanego koziego. Okazuje się bowiem, że – w przeciwieństwie do mleka krowiego – zarówno mleko kozie, jak i pokarm kobiecy zawierają dużo aminokwasów, nukleotydów, poliamin oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych wraz ze sprzężonym kwasem linolowym. Mleko kozie to także bogate źródło kazeiny A2, co może być szczególnie pomocne przy problemach trawiennych. Przy analizie składu mleka modyfikowanego warto zwrócić też uwagę na poziom zawartości kwasów tłuszczowych (konkretnie omega-3 i omega-6 lub inaczej LA, ALA i DHA), prebiotyków i probiotyków. 

Rozszerzanie diety 

Mleko modyfikowane może stanowić nieocenione wsparcie w procesie rozszerzania diety. Specjaliści wskazują, że po ukończeniu 6. miesiąca życia żywienie dziecka powinno obejmować nowe pokarmy, które dostarczą mu składników odżywczych pokrywających jego aktualne zapotrzebowanie. Proces rozszerzania diety bezwzględnie należy przeprowadzać pod okiem lekarza pediatry. Dobrym pomysłem jest przykładowo dodawanie do wieczornej porcji mleka modyfikowanego kaszki. Taki posiłek z pewnością dostarczy niezbędną dla prawidłowego rozwoju dziecka ilość witamin i minerałów, pozytywnie wpłynie też na komfort snu niemowlaka, bowiem jest bardzo sycący. Na rynku istnieją specjalne kaszki na wieczór, które w swoim składzie zawierają ekstrakt z lipy lub rumianku działający wyciszająco i kojąco na ewentualne dolegliwości brzuszka.  

Dobór odpowiedniego mleka modyfikowanego staje się znacznie łatwiejszy dzięki czytaniu składów, świadomości, co może szkodzić dziecku, a także coraz szerszej gamie dostępnych na rynku produktów. Kluczowa jest też obserwacja reakcji dziecka na każdy posiłek – dzięki swojej intuicji rodzice są bowiem w stanie wyłapać najmniejsze nawet symptomy świadczące o tym, że dany pokarm nie służy maleństwu. Warto poświęcić temu mnóstwo uwagi – racjonalne i rzetelne podejście do tematu żywienia dziecka z pewnością zaprocentuje w przyszłości!


Źródła
Zwiń
Rozwiń
  • Pawłowicz M.B, Cudowska B., Lebensztejn D.M, Preparaty mleka modyfikowanego i mleko zastępcze w żywieniu dzieci, Standardy Medyczne/Pediatria, 2015.
  • Kazimierska I., Czy polskie dzieci potrzebują suplementacji, Puls Farmacji.
  • Hozyasz K. K., Słowik M., Mleka inne niż ogólnodostępne krowie – argumenty za i przeciw, Przegląd Gastroenterologiczny, nr 2/2013.
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę