Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost
5

Jakie są przyczyny wypadania rzęs i brwi?

Słuchaj artykułu

Często mówi się o wypadaniu włosów, jednak podobny problem może dotyczyć także rzęs i brwi. Jest to częsta przypadłość i nie należy jej bagatelizować. Dlaczego rzęsy wypadają lub przestają rosnąć? Gdzie szukać przyczyny? Jak skutecznie zaradzić temu problemowi?

Jakie są przyczyny wypadania rzęs i brwi?

Jaką funkcję pełnią brwi i rzęsy? 

Dla wielu osób rzęsy i brwi stanowią ważny element urody, jednak poza tym pełnią dla naszych oczu ważne funkcje. Zadaniem rzęs jest ochrona gałek ocznych przed cząsteczkami brudu, kurzu i innych zanieczyszczeń, które mogłyby powodować podrażnienie lub infekcje. Natomiast główną funkcją brwi jest zapobieganie przedostawaniu się potu, wody czy łupieżu do oczu. Na górnej powiece znajduje się ok. 150-200 rzęs, a na dolnej 50-150. Wypadanie 1-5 rzęs dziennie jest zupełnie normalnym zjawiskiem. Nagła utrata większej ilości rzęs czy brwi w ciągu dnia może być nawet objawem choroby ogólnoustrojowej.


Produkty do pielęgnacji brwi i rzęs
Zakupy z doradcą Gemini

Nadmierne wypadanie rzęs i brwi – przyczyny 

Głównym powodem wypadania rzęs i brwi, podobnie jak w przypadku włosów na głowie, jest osłabienie mieszków włosowych. Przyczyn tego zjawiska jest wiele, np.: 

  • niewłaściwa pielęgnacja i zabiegi kosmetyczne – mieszki włosowe mogą zostać podrażnione przez kosmetyki. Przebywanie w makijażu przez zbyt wiele godzin w ciągu dnia, spanie w makijażu, doklejanie sztucznych rzęs czy ich przedłużanie może przyspieszać wypadanie rzęs. Niezmywanie makijażu powoduje także mechaniczne uszkodzenie rzęs – ich łamanie się. Ważnym aspektem jest sposób wykonywania demakijażu. Podczas zmywania powiek nie należy ich zbyt mocno pocierać. Po nałożeniu preparatu do demakijażu powinno się odczekać dłuższą chwilę, a następnie usunąć rozpuszczony tusz wacikiem. Przyczyną nadmiernej utraty rzęs może być także alergia na substancje zawarte w kosmetykach. Nieumiejętne malowanie rzęs (po wewnętrznej stronie linii rzęs) sprzyja zatkaniu ujść gruczołów łojowych, które znajdują się na brzegach powiek. Prowadzi to do powstania stanu zapalnego. W efekcie odczuwamy swędzenie, pieczenie, towarzyszy temu zaczerwienienie lub obrzęk brzegów powiek; 
  • dieta uboga w mikro- i makroelementy oraz witaminy – do prawidłowego funkcjonowania organizm potrzebuje odpowiedniej ilości składników odżywczych. Na podstawie licznych badań zaobserwowano, że na prawidłowy rozwój komórek włosów, brwi i rzęs oraz na ich kondycję znaczący wpływ ma biotyna (witamina B7), witamina C (niezbędna do syntezy kolagenu), witamina E, B12 i D. Ważną rolę pełni tez odpowiednia ilość cysteiny i kwasów omega-3; 
  • zaburzenia hormonalne i nadmierny stres – częstą przyczyną wypadania rzęs i brwi są problemy z tarczycą, która wpływa na regulację metabolizmu całego organizmu. Zmiany fizjologiczne, jakie zachodzą pod wpływem przewlekłego stresu, powodują zmniejszenie ilości tlenu w mieszkach włosowych oraz wahania hormonalne, które również mają wpływ na kondycję włosów. Istnieje także wyraźny związek między stresem a wypadaniem włosów. Badacze wskazują, że silny stres, który oddziałuje na nasz organizm przez dłuższy czas, wpływa na gospodarkę hormonalną oraz układ odpornościowy. Wynikiem tego mogą być zaburzenia cyklu wzrostu i życia włosów w różnych okolicach naszego ciała, a w konsekwencji postępujące łysienie. Jak się okazuje, stres jest jedną z przyczyn nadprodukcji i uwalniania neurohormonów oraz neuroprzekaźników, które to mają wpływ na mieszki włosowe. Najważniejsze z nich to: 
    • prolaktyna, która przyspiesza przejście mieszków włosowych z fazy wzrostu do spoczynku; 
    • kortyzol powodujący niszczenie związków niezbędnych do prawidłowego przebiegu fazy wzrostu; 
    • neuropeptyd P wykazujący działanie prozapalne na mieszki włosowe, ponadto hamuje podziały komórkowe i przyspiesza śmierć komórek. 

Przewlekły stres ma również niekorzystny wpływ na układ krążenia obwodowego, co w konsekwencji prowadzi do niedokrwienia mieszków włosowych i ich osłabienia. 

  • choroby o podłożu autoimmunologicznym – choroby, które mogą powodować tę dolegliwość, to m.in. łuszczyca, atopowe i kontaktowe oraz łojotokowe zapalenie skóry; 
  • chemio- i radioterapia oraz inne leki, których działaniem niepożądanym może być nadmierne wypadanie rzęs, brwi i włosów; 
  • nawracające jęczmienie, gradówki, zakażenia pasożytnicze, grzybicze czy bakteryjne aparatu ochronnego oka

Jak zapobiec nadmiernemu wypadaniu rzęs i brwi? 

Przy tego typu dolegliwości bardzo ważna jest odpowiednia diagnoza, ponieważ u każdego pacjenta przyczyny nadmiernej utraty rzęs i brwi mogą być spowodowane innym czynnikiem. W związku z tym warto udać się na wizytę do trychologa, który przeprowadzi dokładny wywiad i badanie, dzięki czemu będzie możliwe zastosowanie odpowiedniego leczenia. W przypadku stwierdzenia choroby Hashimoto stosuje się hormony tarczycy, natomiast w leczeniu łysienia plackowatego czy wcześniej wspomnianych chorób zapalnych, m.in. egzemy i łuszczycy, lekarz może zalecić kortykosteroidy w postaci tabletek lub roztworu do wstrzykiwań.  

Pamiętajmy także o właściwej pielęgnacji i wzmacnianiu rzęs i brwi. Dobrym sposobem będzie stosowanie odpowiednio dobranych odżywek do rzęs i brwi. Na rzęsy i brwi można nakładać także maść ochronną z witaminą A i wazeliną, co działa odżywczo i nawilża je. Duże znaczenie ma również dobór dobrej jakości tuszu do rzęs, który będzie wzbogacony o substancje odżywcze i pielęgnujące, np. olejek arganowy, dzięki czemu zadba o ich dobrą kondycję. 

Przy nadmiernym wypadaniu rzęs i brwi warto także zadbać o odpowiednią suplementację witaminą A i E oraz biotyną. 

Przeczytaj również:
Jak podkreślić brwi? Rodzaje produktów i ich zastosowanie
Pielęgnacja brwi – sprawdź, jak to zrobić!


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  1. Rakowska A., Rudnicka L., Olszewska M. Atlas trichoskopii Dermoskopia w chorobach włosów i skóry owłosionej Tom I i II; wyd. Czelej 2020. 
  2. Arct J., Pytkowska K.; Kosmetologia włosów; wyd. Edra & Urban, 2020. 
  3. Cohen, J. L. (2010, September). Enhancing the growth of natural eyelashes: The mechanism of bimatoprost-induced eyelash growth. Dermatologic Surgery, 36(9), 1361-1371. 
  4. https://www.dermena.eu/dermena_problem/oslabione-i-wypadajace-rzesy-i-brwi/. 
  5. Mojs E.: CHOROBY SKÓRY W UJĘCIU PSYCHOSOMATYCZNYM. Nowiny Lekarskie 2010, 79, 6, 483-486.
  1. 4 lutego 2024, 22:22
    Krystyna

    Dziękuję,b.dobre informacje

    1. 5 lutego 2024, 08:39
      Poradnik Gemini
      Poradnik Gemini

      Cieszymy się, że artykuł był dla Pani pomocny🙂

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę