Kalina koralowa – właściwości i zastosowanie
Kalina koralowa (Viburnum opulus) to krzew o pięknych białych kwiatach i drobnych czerwonych owocach. Kalina naturalnie występuje w polskim klimacie i jest chętnie sadzona jako krzew dekoracyjny. Jakie właściwości posiada?
Kalina koralowa to gatunek krzewu z rodziny piżmaczkowatych, dorastający nawet do 4 metrów wysokości i 2 metrów szerokości. Na początku wiosny wraz z liśćmi można zaobserwować rozkwitające białe, drobne kwiaty, które tworzą baldachowate kwiatostany. Koniec lata i początek jesieni to okres, w którym czerwone, okrągłe i lśniące owoce oraz liście zmieniają kolor na czerwony.
Kalina koralowa – właściwości
Zielarze cenili w szczególności owoce i korę kaliny, czasami przetwarzali korzenie i kwiaty do naparów lub odwarów, ze względu na zawartość substancji czynnych.
Wśród związków aktywnych występujących w surowcach z kaliny wyróżnia się:
- Flawonoidy – kwercetynę, astragalinę, amantaflavon, kemferol;
- Garbniki;
- Triterpeny;
- Kumaryny – skopoletynę, eskuletynę;
- Olejek eteryczny;
- Substancje gorzkie;
- Kwasy organiczne.
Owoce są bogate w witaminy C, E i minerały. Ekstrakty z kaliny koralowej posiadają właściwości rozkurczające mięśnie gładkie (w tym macicy), przeciwkrwotoczne, przeciwzapalne, hipotensyjne, moczopędne.
Kalina koralowa – zastosowanie
- Jako środek rozkurczowy w trakcie bolesnej miesiączki;
- W okresie menopauzy, aby zniwelować jej objawy;
- Przeciwskurczowo, przeciwkrwotocznie, przeciwbólowo;
- Moczopędnie w przypadku obrzęków, ale także w przypadku zakażenia dróg moczowych;
- Pomocniczo w obniżaniu ciśnienia krwi;
- W celu uelastycznienia naczyń krwionośnych w przypadku krwawienia z nosa, żylaków czy hemoroidów;
- Jako środek wzmacniający w okresie przeziębienia;
- W problemach gastrycznych;
- W problemach trawiennych;
- W problemach związanych z zasypianiem.
Przepisy
Dżem z owoców kaliny
Owoce kaliny mogą być stosowane do produkcji dżemu własnej roboty. Warto wspomnieć, iż nie wolno jeść owoców bez wcześniejszej obróbki termicznej, ponieważ zawarte w owocach saponiny mogą doprowadzić do wymiotów, zawrotów głowy, omdleń lub zaburzeń mowy. Przygotowując dżem w domu, wygotuj owoce, a następnie dodaj cukier. Kalina w swoim składzie zawiera kwas masłowy, który połączony z cukrem może uwalniać zapach zjełczałego masła. Warto wspomnieć, że dżem nie będzie miał takiego zapachu, ale gotowy dżem posiada goryczkowaty smak, który nie każdemu może przypaść do gustu.
Sok z owoców kaliny
Rozdrobnione owoce umieść w garnku. Owoce zalej gorącą wodą, doprowadź do wrzenia. Gotuj na wolnym ogniu pod przykryciem. Gorący sok przelej do szklanych butelek i pasteryzuj przez około 15 minut.
Sok można stosować w czasie przeziębień lub używać jako naturalny barwnik.
Przeczytaj również:
Męczennica – właściwości, zastosowanie, przeciwskazania, skutki uboczne
Źródła:
- Różański H., Medycyna dawna i współczesna: Kalina – Viburnum.
- Saltan G., Süntar I., Ozbilgin S. i in., Viburnum opulus L.: A remedy for the treatment of endometriosis demonstrated by rat model of surgically-induced endometriosis, Journal of Ethnopharmacology, 193, 2016, s. 450-455.
- Kalina koralowa. Uprawa, odmiany, przycinanie, pielęgnacja.