Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost
2

Kłębuszkowe zapalenie nerek – obraz kliniczny, diagnostyka, leczenie

Słuchaj artykułu

Kłębuszkowe zapalenie nerek to cała grupa schorzeń, a nie pojedyncza choroba. Dolegliwości te łączy stan zapalny obejmujący wyłącznie lub głównie kłębuszki nerkowe. Wyróżnia się zapalenia pierwotne i wtórne, które mogą występować pod postacią licznych zespołów klinicznych.

Kłębuszkowe zapalenie nerek – obraz kliniczny, diagnostyka, leczenie

Czym jest kłębuszkowe zapalenie nerek (KZN)? 

Kłębuszkowe zapalenie nerek to nie nazwa heterogennej grupy schorzeń, w których proces zapalny dotyka wyłącznie lub głównie kłębuszków nerkowych. Zmiany w innych elementach i strukturach nerki mogą występować, jednak powstają one wtórnie do zaburzeń będących konsekwencją uszkodzenia kłębuszków.  Zapalenie kłębuszków rozwija się na podłożu zaburzeń immunologicznych, jednak ich etiologia i patogeneza jest różna dla każdej jednostki wchodzącej w skład tej grupy. Przyczyna rozwoju choroby często pozostaje niestety nieznana.


Pojemniki na mocz
Zakupy z doradcą Gemini

Kłębuszkowe zapalenie nerek – podział 

Podstawowy podział obejmuje: 

  • pierwotne kłębuszkowe zapalenia nerek – proces chorobowy dotyczy tutaj wyłącznie kłębuszków nerkowych, natomiast zaburzenia występujące w innych elementach nerki i innych narządach organizmu oraz objawy są konsekwencją zaburzeń wynikających z uszkodzenia strukturalnego lub funkcjonalnego samych kłębuszków; 
  • wtórne kłębuszkowe zapalenia nerek – uszkodzenie kłębuszków nerkowych powstaje w następstwie innej choroby, często choroby ogólnoustrojowej, np. cukrzycy. 

Pośród typów kłębuszkowych zapalenia nerek wyróżniamy następujące jednostki chorobowe: 

  • ostre (poinfekcyjne) kłębuszkowe zapalenie nerek, 
  • gwałtownie postępujące kłębuszkowe zapalenie nerek, 
  • mezangialne kłębuszkowe zapalenie nerek, 
  • nefropatię IgA, 
  • błoniastorozplemowe kłębuszkowe zapalenie nerek, 
  • submikroskopowe kłębuszkowe zapalenie nerek, 
  • ogniskowe segmentowe stwardnienie kłębuszków nerkowych, 
  • błoniaste kłębuszkowe zapalenie nerek, 
  • wtórne kłębuszkowe zapalenie nerek. 

Kłębuszkowe zapalenie nerek – obraz kliniczny 

Kłębuszkowe zapalenie nerek często przebiega pod postacią naprzemiennych zaostrzeń i okresów remisji.  Klinicznie najczęściej przybiera jedną z niżej wymienionych postaci, a w przebiegu jednej choroby, na różnych jej etapach, mogą pojawić się różne zespoły objawów klinicznych.  Postaci kliniczne kłębuszkowego zapalenia nerek: 

  • Zespół nerczycowy – występują w nim obrzęki, utrata białka z moczem przekraczająca 3,5 grama na dobę, zmniejszenie stężenia albumin we krwi, a co za tym idzie w organizmie (hipoalbuminemia), zwiększone stężenie lipidów we krwi (w tym cholesterolu) oraz wydalanie lipidów z moczem; 
  • Zespół nefrytyczny – występują w nim obrzęki obwodowe, nadciśnienie tętnicze oraz wydalanie zmniejszonej objętości moczu. W badaniach laboratoryjnych stwierdza się utratę białka z moczem nieprzekraczającą 3,5 grama na dobę oraz obecność w moczu tzw. aktywnego osadu; 
  • Krwinkomocz bezobjawowy – w tym przypadku występuje krwinkomocz, czyli utrata z moczem zwiększonej liczby czerwonych krwinek, a w czasowych pogorszeniach stanu również krwiomocz, którym towarzyszyć może utrata białka z moczem o nasileniu od niewielkiego do umiarkowanego, jednak nieprzekraczająca 3,5 grama na dobę; 
  • Ostre kłębuszkowe zapalenie nerek – występuje po infekcji paciorkowcowej w wyniku nieprawidłowej reakcji immunologicznej na antygeny bakterii występującej u niektórych chorych. Charakteryzuje się obrzękami, nadciśnieniem tętniczym, krwinkomoczem i obecnością w moczu wałeczków erytrocytarnych oraz białkomoczem nieprzekraczającym 3,5 grama na dobę; 
  • Przewlekłe kłębuszkowe zapalenie nerek – w tym przypadku mamy do czynienia z objawami przewlekłej choroby nerek. W zależności od stadium mogą one przybierać postać od łagodnej, poprzez umiarkowaną z obrzękami, skąpomoczem, zaburzeniami elektrolitowymi, zaburzeniami gospodarki mineralnej i białkowej oraz niedokrwistością, po niewydolność nerek wymagającą dializoterapii. Manifestacja ta jest wynikiem długo trwającego i przebiegającego bezobjawowo lub skąpoobjawowo kłębuszkowego zapalenia nerek. 
  • Gwałtownie postępujące kłębuszkowe zapalenie nerek – występuje w nim nadciśnienie tętnicze, obrzęki, skąpomocz, białkomocz nieprzekraczający 3,5 grama na dobę oraz szybko postępująca przewlekła choroba nerek z narastaniem stężenia kreatyniny i redukcją filtracji kłębuszkowej. 

Na podstawie obrazu klinicznego nie ma możliwości rozróżnienia typów kłębuszkowego zapalenia nerek. Jedynym sposobem na ich różnicowanie jest badanie histopatologiczne wycinka uzyskanego w biopsji nerki. 

Kłębuszkowe zapalenie nerek – diagnostyka i leczenie 

W diagnostyce kłębuszkowego zapalenia nerek stosuje się: 

  • badania laboratoryjne moczu, zarówno badanie ogólne, jak i z dobowej zbiórki moczu, które pozwalają wykryć między innymi białkomocz (i określić jego nasilenie) i krwinkomocz oraz zbadać osad moczu i inne parametry; 
  • badania laboratoryjne krwi obwodowej; 
  • biopsję nerki i badanie histopatologiczne wycinka, które pozwalają określić typ kłębuszkowego zapalenia nerek. 

W leczeniu pierwotnych zapaleń istotną rolę odgrywają leczenie immunosupresyjne i prewencja postępu przewlekłej choroby nerek. Składają się na nią liczne elementy – od terapii schorzeń nasilających, poprzez odpowiednią dietoterapię i suplementację niedoborów, po eliminowanie niezdrowych nawyków, które również wpływają na szybsze pogorszenie funkcji nerek.  W typach wtórnych najważniejsza jest terapia choroby podstawowej.

Przeczytaj również:
Zioła na nerki – które stosować?


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  1. Klinger M., Drabczyk R., Dziemianko I., Kaziemierczak K., Hruby Z., Kłębuszkowe zapalenie nerek, Interna Szczeklika 2020, wyd. Medycyna Praktyczna, Kraków 2020, s. 1607-1624. 
  2. Zmonarski S.C., Zespół nerczycowy, Interna Szczeklika 2020, wyd. Medycyna Praktyczna, Kraków 2020, s. 1635-1638. 
  3. Klinger M., Drabczyk R., Dziemianko I., Kaziemierczak K., Hruby Z., Kokot F., Franek E., Glomerulopatie wtórne, Interna Szczeklika 2020, wyd. Medycyna Praktyczna, Kraków 2020, s. 1624-1633. 
  4. Hruby Z., Pierwotne kłębuszkowe zapalenia nerek, Wielka Interna – Nefrologia, wyd. Medical Tribune Polska, Warszawa, wyd. el.
  1. 15 stycznia 2024, 19:30
    Elzbieta

    Witam czy przy raku nerki mogę brać Rowatinex

    1. 16 stycznia 2024, 09:39
      mgr farm. Marta Junowicz
      mgr farm. Marta Junowicz

      Dzień dobry. Sam nowotwór nerki nie został wymieniony wśród przeciwwskazań do stosowania Rowatinexu. Jednak stan pacjenta, przyjmowane leki czy chemioterapia mogą mieć znaczenie, dlatego najlepiej skonsultować się z lekarzem prowadzącym.

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę