Czym jest askorbinian sodu?
Witamina C to niezbędny element codziennej diety. Na rynku dostępnych jest wiele produktów zawierających kwas askorbinowy i askorbinian sodu. Czym się różnią i jak wybrać właściwie?
Askorbinian sodu – właściwości i zastosowanie
Askorbinian sodu to sól sodowa kwasu askorbinowego, organiczny związek chemiczny otrzymywany poprzez fermentację glukozy i utlenianie. Jest dobrze rozpuszczalny w wodzie, nie kumuluje się w organizmie, a jego nadmiar jest wydalany z moczem. Ma on postać krystalicznego proszku o białej barwie. Askorbinian sodu jest przeciwutleniaczem, dlatego często stosuje się go jako dodatek do żywności – pełni rolę stabilizatora i regulatora kwasowości. Przyczynia się do przedłużenia trwałości artykułów spożywczych, zapobiega jełczeniu żywności, pozwala zachować naturalną barwę produktu, przyspiesza proces peklowania oraz zwiększa trwałość tłuszczów. Wpływa na lepszą jakość mąki, pomaga utrzymać klarowność soków i wina. Dzięki swoim właściwościom antyoksydacyjnym stosowany jest w przemyśle farmaceutycznym. Askorbinian to jedna z lepiej przyswajalnych postaci witaminy C.
Askorbinian sodu uczestniczy w:
- usuwaniu wolnych rodników,
- przyswajaniu żelaza i wytwarzaniu czerwonych krwinek,
- aktywacji wielu enzymów,
- tworzeniu kolagenu,
- utrzymaniu prawidłowo funkcjonującego układu odpornościowego,
- procesach gojenia ran i zrastania kości.
Askorbinian sodu a kwas askorbinowy – różnice
Czym różnią się od siebie te dwa związki? Mimo podobnych właściwości różnią się one pod względem chemicznym. Kwas askorbinowy to czysta postać witaminy C, askorbinian sodu natomiast jest to sól sodowa kwasu askorbinowego powstająca na drodze przemian chemicznych. Znaczącą różnicą jest odczyn pH tych związków. Kwas askorbinowy ma odczyn lekko kwaśny (ok. 4), natomiast askorbinian sodu wykazuje odczyn lekko zasadowy (ok. 7-8). Kwaśny odczyn u osób bardziej wrażliwych może działać drażniąco na śluzówkę przełyku i żołądka. Askorbinian sodu jest bardziej przyjazny dla układu pokarmowego.
Kwas askorbinowy czy askorbinian sodu – który wybrać?
Na rynku dostępne są różne formy witaminy C. Co więc wybrać do codziennej suplementacji? Askorbinian sodu, z uwagi na swój bardziej zasadowy odczyn, jest polecany przede wszystkim osobom z wrażliwym układem pokarmowym, u których czysty kwas askorbinowy mógłby zaostrzyć uciążliwe objawy. Sól sodowa charakteryzuje się także lepszą przyswajalnością i biodostępnością i nie wykazuje negatywnego wpływu na szkliwo zębów. Niestety askorbinian sodu nie jest zalecany u osób z nadciśnieniem tętniczym ze względu na znaczące ilości sodu.
Przeczytaj również:
Witamina C. Jak ją dawkować?
- Janda K., Kasprzak M., Wolska J., Witamina C – budowa, właściwości, funkcje i występowanie, Pom J Life Sci, tom 61, nr 4, 2015, s. 419-425.
- Moszczyński P, Pyć R, Biochemia witamin: witaminy lipofilne i kwas askorbinowy, cz. II, Warszawa PWN, 1999, 112-36.
- Sroka Z., Gamian A., Cisowski W.: Niskocząsteczkowe związki przeciwutleniające pochodzenia naturalnego. Postępy Hig Med Dośw. 2005, 59, 34-41.
- Katarzyna Janda, Magdalena Kasprzak, Jolanta Wolska, Witamina C – budowa, właściwości, funkcje i występowanie, Pom J Life Sci, 2015, 61, 4, s. 419-425.
- A. Sahraian, A. Ghanizadeh, F. Kazemeini.: Vitamin C as an adjuvant for treating major depressive disorder and suicidal behavior, a randomized placebo-controlled clinical trial