Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost
21

Leki dla zwierząt w aptece. Co można zastosować u psów i kotów?

Słuchaj artykułu

Czasami zdarzają się sytuacje, kiedy nasz czworonożny podopieczny potrzebuje natychmiastowej pomocy, a my nie możemy zabrać go do weterynarza. W sytuacjach pilnych możesz skonsultować się ze specjalistą telefonicznie i zastosować u psa lub kota leki z apteki dostępne bez recepty.

Leki dla zwierząt w aptece. Co można zastosować u psów i kotów?

Leki dla zwierząt w aptece – pamiętaj, że to rozwiązanie ostateczne! 

Specjalista wie, jak wykonać badanie, dobrać odpowiednie leczenie i w razie potrzeby wystawi receptę weterynaryjną. Jest to specjalny druk, który może wystawić wyłącznie lekarz weterynarii. Zwierzę powinno w pierwszej kolejności otrzymać preparat przeznaczony dla czworonogów. W sytuacjach nagłych, np. gdy zwierzak zachoruje podczas wyjazdu, możesz skonsultować się z lekarzem weterynarii telefonicznie i kupić odpowiedni produkt leczniczy w aptece.

W sytuacjach nagłych farmaceuta w aptece może wydać lek dostępny bez recepty, który może być przyjmowany przez zwierzęta. Pod warunkiem, że opiekun zwierzęcia konsultował podanie leku z lekarzem weterynarii.

Jakie leki z apteki można zastosować u zwierząt? 

Poniżej podajemy nazwy substancji czynnych, które można zastosować w nagłych przypadkach w leczeniu zwierząt. Celowo nie podajemy dawek, ponieważ stosowanie leków dostępnych bez recepty u zwierząt powinno być konsultowane z lekarzem weterynarii. 

Leczenie bólu i gorączki

  • Metamizol – leku nie podawaj zwierzętom cierpiącym na zaburzenia układu krwiotwórczego. Substancja powinna być ostrożnie stosowana u kotów ze względu na komponentę fenolową; 
  • meloksykam – leku nie podawaj zwierzętom ze schorzeniami układu pokarmowego, ponieważ występuje zwiększone ryzyko krwawień. 

Nie podawaj psom i kotom leków zawierających ibuprofen, naproksen, ketoprofen, diklofenak. Kotom nie podawaj leków zawierających paracetamol (ze względu na ryzyko wystąpienia methemoglobinemii). 

Leczenie zatruć pokarmowych, biegunek, wymiotów 

  • Węgiel leczniczy – w przypadku węgla aktywnego w kapsułkach zawartość wymieszaj w niewielkiej ilości wody, pobierz za pomocą strzykawki i podaj bezpośrednio do pyszczka. Nie podawaj całych kapsułek. W przypadku tabletek powlekanych usuń otoczkę; 
  • diosmektyt – lek rozpuść w odpowiedniej ilości wody; najlepiej podawaj zawiesinę za pomocą strzykawki, bezpośrednio do pyszczka zwierzęcia; 
  • Lactobacillus rhamnosus; 
  • drotaweryna – lek może być stosowany wyłącznie doraźnie.  

Leczenie stanów zapalnych żołądka 

  • Famotydyna – lek może spowodować utratę apetytu, zaparcia lub biegunki. Nie podawaj tej substancji ciężarnym zwierzętom, cierpiącym na choroby nerek lub wątroby. Przeciwwskazaniem jest także rak żołądka;
  • omeprazol. 

Regeneracja wątroby 

  • Fosfolipidy – zawartość kapsułek możesz wysypać i wymieszać z karmą. 

Alergie i odczyny skórne 

  • Cetyryzyna; 
  • hydrokortyzon – maść można stosować maksymalnie przez 7 dni; jeśli nie nastąpi poprawa, skonsultuj się z weterynarzem; stosowanie hydrokortyzonu może wywołać ścieńczenie skóry; nie stosuj jej u zwierzęcia chorującego na zespół Cushinga; lek można stosować na powierzchnię nie większą niż 1/3 ciała. 

Dezynfekcja ran

  • Chlorheksydyna; 
  • Braunol – przy drobnych ranach, skaleczeniach;
  • Octenisept – w ostateczności, ponieważ nie zasusza rany, którą zwierzę może wylizywać.

Aby zabezpieczyć opatrunek nałożony na ranę, użyj bandaża samoprzylepnego. Nie wymaga on dodatkowego użycia spinek czy wiązania; nie przylega do skóry i sierści, zwierzę nie jest w stanie samo zdjąć opatrunku.  


Regeneracja uszkodzonej skóry

  • Balsam Szostakowskiego – aktywuje proces regeneracji tkanki łącznej i naskórka; sprawdzi się w stanach zapalnych wokół pazurów, zakażeniach bakteryjnych, oparzeniach, odleżynach; zapewnia odpowiednie środowisko gojenia rany. Wystarczy przyłożyć opatrunek gazowy nasączony balsamem na zmienione chorobowo miejsce. 

Przemywanie oczu 

  • 0,9% roztwór chlorku sodu i krople z kwasem hialuronowym – do przemywania oczu w przypadku podrażnień, nadmiernego łzawienia, do wypłukiwania ciał obcych z oka. 

Regeneracja opuszek łap 

  • Wazelina biała, 
  • lanolina. 

Nadmierne wylizywanie po zabiegach sterylizacji, kastracji 

  • Wyciąg z rumianku, 
  • maść z nagietkiem. 

Przeczytaj również:
Dogoterapia. Czy kontakt z psem może działać terapeutycznie?

  1. 28 grudnia 2022, 15:41
    Henryk

    OK!

  2. 10 lutego 2023, 15:22
    Grazyna

    Bardzo dobre , potrzebne rady.

    1. 10 lutego 2023, 15:28
      Poradnik Gemini
      Poradnik Gemini

      Bardzo nam miło 🙂

  3. 7 sierpnia 2023, 21:33
    jacek

    br dobry artykuł szczególnie dla miłośników zwierząt -a ja takim jestem brakuje mi jednak środków przeciwbólowych-a różnie bywa z naszymi milusińskimi -pozdrawiam jacek

    1. 8 sierpnia 2023, 07:49
      Weronika Zielińska
      Poradnik Gemini

      Cieszymy się, że artykuł się Panu spodobał 🙂

  4. 1 października 2023, 18:20
    Mike

    Brakuje mi środków na uspokojenie ale bardzo fajny artykuł

  5. 13 października 2023, 11:16
    Nina

    Czy Balsam Szostakowskiego dla zwierząt różni się czymkolwiek od wersji dla ludzi?

    1. 16 października 2023, 07:52
      mgr farm. Marta Grabowska
      mgr farm. Marta Grabowska

      Balsam Szostakowskiego to nazwa receptury, która zawiera eter poliwinylobutylowy. Składy w preparatach dla zwierząt i dla ludzi są takie same.

  6. 18 stycznia 2024, 02:58
    Weronika

    Bardzo pomocny artykuł .

    1. 18 stycznia 2024, 10:44
      Weronika Zielińska
      Poradnik Gemini

      Dziękujemy 🧡

  7. 22 maja 2024, 09:29
    Sylwia

    Witam serdecznie, chciałam się zapytać jakie są tabletki przeciwbólowe dla kotów?

    1. 22 maja 2024, 12:34
      mgr farm. Marta Grabowska
      mgr farm. Marta Grabowska

      Leki przeciwbólowe dla kota powinny być zalecone przez lekarza weterynarii. Nie można podawać kotom popularnych ludzkich leków przeciwbólowych, np. paracetamolu czy ibuprofenu, gdyż są dla nich trujące. Proszę zabrać zwierzę do lecznicy weterynaryjnej.

  8. 15 lipca 2024, 10:40
    Elżbieta

    Mój piesek cierpi na refluks. Czy mogę podawać ranigast ?

    1. 15 lipca 2024, 10:52
      Poradnik Gemini
      Poradnik Gemini

      Jak zostało to opisane w artykule: Famotydyna (zawarta w preparacie Ranigast) może spowodować utratę apetytu, zaparcia lub biegunki. Nie można podawać tej substancji ciężarnym zwierzętom, cierpiącym na choroby nerek lub wątroby. Przeciwwskazaniem jest także rak żołądka.
      Przed podaniem jakiegokolwiek leku należy skonsultować się z weterynarzem.

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę