Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Inhalatory
X - Nutricia Bebiko
X - Zadbaj o siebie zimą
X - Kalendarz adwentowy
X - Darmowa Dostawa 02.12-03.12
X - Pomysł na prezent 2
X - Herbapol Syrop sosnowy
5

Liść laurowy. Nie tylko przyprawa

Słuchaj artykułu

Liść laurowy to aromatyczna roślina uprawiana w różnych rejonach świata. Warto mieć ją pod ręką nie tylko ze względów kulinarnych. Jakie ma właściwości? Przeczytaj w artykule!

Liść laurowy. Nie tylko przyprawa

Liść laurowy – co to jest? 

Liść laurowy (liść wawrzynu szlachetnego) to krzew lub zielone drzewo rosnące w południowej części Europy. Jest uprawiany jako roślina ozdobna i lecznicza. Jego suszone liście to cenna przyprawa. W przemyśle kulinarnym i spożywczym wykorzystuje się również olejek eteryczny jako środek aromatyzujący.  

W medycynie ludowej liść laurowy stosowano w leczeniu epilepsji czy nerwobólu i innych schorzeń neurologicznych. Tradycyjnie to również środek łagodzący problemy żołądkowo-jelitowe.  

Liść laurowy – właściwości 

Liść laurowy na infekcje 

W naturalnym olejku laurowym występuje aż 55 związków, co stanowi około 91% całego olejku. Jego główny składnik – cyneol – wykazuje właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. W jednym z badań aktywność przeciwbakteryjna olejku została przetestowana na różnych szczepach bakterii. Olejek eteryczny spowodował zahamowanie wzrostu bakterii porównywalne z antybiotykiem tetracykliną.

Dużą wrażliwość na działanie olejku eterycznego wykazały także szczepy niektórych grzybów. Istnieją też pewne przesłanki na temat jego właściwości przeciwpasożytniczych, ale wymaga to dalszych badań.  

Liść laurowy na kaszel 

Ze względu na właściwości przeciwdrobnoustrojowe, przeciwzapalne, antyseptyczne i wykrztuśne liść laurowy może łagodzić objawy infekcji przebiegających z kaszlem.  

Przepis na napar z liści laurowych: 

5-6 g pokruszonych liści laurowych zalej wrzątkiem (1,5 szklanki). Gotuj przez 5 minut. Gotowy, ostudzony napar popijaj małymi łykami w ciągu dnia. 

Aby złagodzić kaszel możesz wykorzystać także olejek z liścia laurowego. Dodaj go do kąpieli lub inhalacji. 

Liść laurowy na stawy 

Liść laurowy wykorzystuje się do produkcji nalewek, maści i olejków do stosowania zewnętrznego. Produkty na bazie wawrzynu pobudzają krążenie, działają przeciwzapalnie i pomagają uśmierzyć ból. Kąpiel z dodatkiem olejku laurowego działa pobudzająco i rewitalizująco. Olejek laurowy jest stosowany w medycynie ludowej do leczenia różnych problemów zdrowotnych, m.in. reumatyzmu i zapalenia skóry.


Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Liść laurowy na zmarszczki 

Liście laurowe są źródłem cennych substancji aktywnych, w tym witamin i składników mineralnych. Kosmetyki na bazie wawrzynu działają liftingująco na skórę. Napinają i ujędrniają, działają gojąco na rany i blizny. To zasługa przeciwutleniaczy i minerałów, które pomagają zniwelować zmarszczki i nadać skórze blasku. 

Olej laurowy, dzięki działaniu antyseptycznemu, jest też częstym składnikiem mydeł i szamponów.


Liść laurowy na muszki owocówki 

Intensywny aromat liści laurowych odstrasza owady. Wykorzystanie tej właściwości sprawdzi się w pozbyciu muszek owocówek. Wystarczy umieścić kilka listków laurowych w koszyku z owocami, aby odstraszyć nieproszonych gości.

Liść laurowy – przeciwwskazania 

Produkty na bazie liści laurowych nie są wskazane dla dzieci, kobiet w ciąży i karmiących piersią. Ponadto substancje aktywne znajdujące się w liściach laurowych mogą wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, np. przeciwbakteryjnymi, przeciwgrzybicznymi czy przeciwzapalnymi.

Stosujesz preparaty na bazie liścia laurowego do użytku zewnętrznego (olejki, maści, nalewki)? Pamiętaj, że mogą one działać drażniąco na skórę lub w niektórych przypadkach powodować reakcje alergiczne.  

Liść laurowy – skutki uboczne 

Spożywanie liści laurowych w zbyt dużych ilościach może powodować reakcje alergiczne i dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Może też zwiększać ryzyko krwotoku wewnętrznego. Przedawkowanie może skutkować nadmiernym działaniem uspokajającym i wywołać efekt narkotyczny.

Przeczytaj również:
Oleje do picia. Dlaczego warto?


Źródła
Zwiń
Rozwiń
  • Caputo L. i in., Laurus nobilis: Composition of Essential Oil and Its Biological Activities, Molecules, 2017. 
  • Fidan H., i in., Chemical Composition and Antimicrobial Activity of Laurus nobilis L. Essential Oils from Bulgaria, Molecules, 2019. 
  • Paparella A. i in., Review of the Botany, Volatile Composition, Biochemical and Molecular Aspects, and Traditional Uses of Laurus nobilis, Plants (Basel), 2022. 
  • Chbili C. i in., Evaluation of daily Laurus nobilis tea consumption on anxiety and stress biomarkers in healthy volunteers, Arch Ital Biol., 2022.
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę