Maseczki w proszku do twarzy – jak je stosować?
Maseczki w proszku były stosowane w pielęgnacji ciała już wiele lat temu w Indiach jako element medycyny ajurwedyjskiej. Obecnie są powszechnie dostępne w sprzedaży i zawierają różne składniki aktywne, dzięki czemu można je dostosować do potrzeb skóry. Najczęściej spotykanymi maskami w proszku są maseczki do twarzy – algowe i różnego rodzaju glinki.
Charakterystyka maseczek w proszku
Maseczka w proszku to najprościej mówiąc mocno zmielony proszek, który tuż przed nałożeniem na skórę należy zmieszać z wodą lub hydrolatem. Po połączeniu z płynną substancją konsystencja maseczki powinna przypominać lekki krem i nie zawierać grudek.
Maseczki mogą mieć różne przeznaczenie:
- na twarz, szyję i dekolt;
- na okolice oczu;
- na całe ciało;
- na skórę głowy.
Substancje aktywne zawarte w masie proszkowej wykazują działanie dopiero po połączeniu z wodą lub hydrolatem. Z tego powodu maseczki w proszku są świeższe i nie zawierają konserwantów w przeciwieństwie do maseczek gotowych do użytku, których nie trzeba z niczym rozrabiać.
Rodzaje maseczek w proszku i ich właściwości
Maseczki algowe
Zawierają w swoim składzie sproszkowane algi (alginat, ekstrakty z alg). Są to maseczki typu peel-off, co oznacza, że po nałożeniu na skórę zastygają i tworzą jednorodną warstwę, która po wyschnięciu jest gotowa do zdjęcia. Nie wymagają one zmywania pod strumieniem letniej wody. Algi morskie są cenione za swoje wszechstronne, dobroczynne właściwości dla skóry. Zawierają szereg witamin i mikroelementów, takich jak cynk, mangan, jod, fosfor i miedź. Jedną z popularnych masek algowych jest spirulina. Ma specyficznie zielony kolor i mocny zapach (nie każdy go dobrze toleruje). Jej właściwości to ściągnięcie porów, absorpcja sebum i wyrównanie kolorytu skóry.
Maseczki glinkowe
Maseczki z glinką cechują się różnymi właściwościami, w zależności od rodzaju:
- Glinka zielona jest przeznaczona dla skóry problematycznej, takiej jak skóra trądzikowa, mieszana, z zaskórnikami i przetłuszczająca się w strefie T.
- Glinka biała znajduje zastosowanie w przypadku skóry wrażliwej i delikatnej, jak również podrażnionej i suchej.
- Glinka czerwona i żółta, podobnie jak zielona, nadają się do stosowania w przypadku skóry trądzikowej, wrażliwej i naczynkowej.
- Glinka różowa stanowi połączenie właściwości glinki białej i czerwonej.
- Glinka błękitna wykazuje mocne działanie absorbujące sebum. Można ją porównać do glinki zielonej, przy czym błękitna jest silniejsza.
- Glinka ghassoul to glinka o najsilniejszych właściwościach. Dzięki działaniu absorbującemu znalazła również zastosowanie w zmniejszaniu przetłuszczania się skóry głowy.
Maseczki enzymatyczne
Ten rodzaj maseczek to typ peelingów enzymatycznych. W ich skład wchodzą enzymy pochodzące z roślin/owoców, takich jak ananas (enzym bromelaina), papaja (enzym papaina) i inne.
Maseczki z mieszanym składem
Wykazują właściwości:
- rozjaśniające,
- przeciwzmarszczkowe,
- odżywcze.
Pozostałe składniki maseczek w proszku
Do maseczek w proszku dodawane są również następujące składniki o działaniu aktywnym:
- kwas hialuronowy,
- witamina C,
- płatki lub puder różany,
- olej jojoba,
- olej marula,
- alantoina,
- węgiel aktywny.
I wiele innych. Maseczki algowe i glinki stanowią świetną bazę do przygotowania różnego rodzaju maseczek.
Jak korzystać z maseczek w proszku?
Jedną z najważniejszych rad dotyczących korzystania z maseczek w proszku rozrabianych z wodą lub hydrolatem jest niedopuszczenie, by maseczka całkowicie zaschła na twarzy!
Spowoduje to jej ściągnięcie i powstanie podrażnień. Podczas stosowania maski warto co kilka minut spryskać twarz wodą termalną lub użytym wcześniej hydrolatem.
Maski algowe i mieszane peel-off zdejmuje się z twarzy w jednym lub kilku kawałkach (bez użycia wody). Jeśli na twarzy zostanie resztka maseczki, można zwilżyć tonikiem płatek kosmetyczny i delikatnie zetrzeć pozostałość z twarzy.
Maski glinkowe należy zmyć z twarzy za pomocą letniej wody. Na początku można delikatnie rozmasować produkt, wykonując peeling, po czym całość należy zmyć wodą.
Przeczytaj również:
Maseczka do twarzy – jaką wybrać?
Maseczka peel-off – co to, jak działa, na co i jak stosować?
Źródła:
- https://biotechnologia.pl/kosmetologia/algi-aktywny-skladnik-kosmetykow,7757.
- http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/01/ke2017.2-3.pdf.
- https://biotechnologia.pl/kosmetologia/z-natury-dobra-glinka,15421.