Mięczak zakaźny – przyczyny, objawy, leczenie
Choroby wirusowe stanowią dużą grupę schorzeń, które mogą atakować praktycznie wszystkie tkanki w organizmie, w tym powierzchnię skóry. Jednym z częstszych zakażeń wirusowych skóry jest mięczak zakaźny. Cechuje się on dużą zakaźnością i charakterystycznym wyglądem obserwowanych zmian w obrębie powierzchni skóry.
Czym jest mięczak zakaźny?
Mięczak zakaźny jest chorobą wirusową skóry. Cechuje się łagodnym przebiegiem. Schorzenie ma skłonność do przewlekłego występowania – może trwać nawet do kilku lat. Mięczak zakaźny jest dość często występującą chorobą. Szacuje się, że choruje na niego nawet 8000 na 100 000 osób danej populacji w ciągu roku. Nowe zachorowania obserwuje się głównie u dzieci, choć dorośli także mogą się zainfekować [1-2].
Mięczak zakaźny – przyczyny
Bezpośrednią przyczyną rozwoju mięczaka zakaźnego jest zakażenie wirusem mięczaka zakaźnego (MCV – molluscum contagiosum virus). Należy on do grupy wysoce zakaźnych wirusów z rodziny ospy. Zakażenie zwykle ma miejsce w wyniku bezpośredniego kontaktu z chorym. Do głównych dróg przenoszenia się wirusa zalicza się:
- dotykanie skóry osoby ze zmianami mięczakowatymi,
- kontakt z przedmiotami zakażonymi mięczakiem, np. ubraniami, ręcznikami, zabawkami,
- kontakty seksualne.
Mięczak zakaźny może także przenosić się w obrębie skóry u tej samej osoby (np. w wyniku dotykania zmian na skórze i przenoszenia wirusa na palcach w inne miejsca), co jest nazywane autoinokulacją.
Okres zakaźności dla mięczaka nie został dokładnie sprecyzowany. Choroba może trwać nawet do momentu zniknięcia ostatniej ze zmian [2-6].
Mięczak zakaźny – objawy
Mięczak zakaźny objawia się występowaniem charakterystycznych zmian na skórze. Są to małe i twarde grudki w kolorze skóry lub jaśniejsze (często ich kolor jest porównywany do barwy masy perłowej). Zmiany osiągają niewielkie rozmiary – między 1 a 5 mm. Zwykle pierwsze grudki mają wielkość 1-2 mm i ulegają stopniowemu powiększaniu w ciągu kilku tygodni, aż osiągają rozmiar 3-5 mm.
Najbardziej charakterystyczną cechą zmian na skórze w mięczaku zakaźnym jest wstępowanie centralnego pępkowatego zagłębienia w obrębie grudek.
Jest ono szczególnie widoczne w silnym świetle padającym z boku. Grudkom może towarzyszyć odbarwiona lub rumieniowata obwódka. Po nakłuciu guzka i naciśnięciu go wydostaje się masa o perłowej barwie.
Powyższe zmiany mogą występować na skórze w obrębie całego ciała, jednak obserwuje się ich częstszy rozwój w niektórych miejscach w zależności od wieku chorego. U dzieci zmiany lokalizują się głównie na twarzy, powiekach, kończynach i tułowiu. Z kolei u osób dorosłych są one umiejscowione na wewnętrznych powierzchniach ud, narządach płciowych, w okolicy łonowej, na podbrzuszu i pośladkach.
Grudkom w mięczaku zakaźnym może czasem towarzyszyć niewielka bolesność i świąd.
Zmiany na skórze zwykle znikają samoistnie w ciągu 6 do 12 miesięcy.
Okres wylęgania (czyli czas od zakażenia do pojawienia się pierwszych wykwitów na skórze) wynosi od 2 tygodni do nawet kilku miesięcy [2-6].
Mięczak zakaźny – diagnostyka
Zwykle diagnostyka mięczaka zakaźnego nie stanowi wyzwania dla lekarza, gdyż zmiany skórne obserwowane w przebiegu tej choroby są bardzo charakterystyczne. Pomocniczo specjalista może użyć szkła powiększającego, tak by dokładnie uwidocznić wygląd grudek. W razie wątpliwości wykonuje się badanie histopatologiczne, czyli ocenę wyglądu grudek pod mikroskopem. W tym celu pobiera się zawartość grudki lub wycina całą.
W diagnostyce różnicowej uwzględnia się:
- atopowe zapalenie skóry,
- kłykciny kończyste,
- raka podstawnokomórkowego,
- brodawki wirusowe [2-6].
Mięczak zakaźny – leczenie
W przypadku mięczaka zakaźnego leczenie nie zawsze jest zalecane. Wynika to z faktu, że zmiany skórne znikają samoistnie po upływie ok. 6-12 miesięcy bez pozostawienia blizny.
Wskazaniami do zastosowania terapii są:
- obecność licznych zmian,
- nieustępowanie grudek w oczekiwanym czasie,
- objawy utrudniające codzienne funkcjonowanie,
- ciągły rozwój nowych zmian,
- względy estetyczne.
W leczeniu stosuje się zarówno metody farmakologiczne, jak i zabiegowe.
Lekami stosowanymi w terapii mięczaka zakaźnego są
- podofilotoksyna w kremie,
- roztwór wodorotlenku potasu,
- imikwimod w kremie,
- tretynoina.
Leczenie farmakologiczne nie zawsze jest w pełni skuteczne.
W leczeniu zabiegowym, które polega na mechanicznym usunięciu zmian skórnych, stosuje się:
- krioterapię ciekłym azotem,
- terapię laserem,
- usuwanie igłą lub łyżeczkowanie,
- elektrokoagulację.
Leczenia zabiegowego zwykle nie stosuje się u dzieci.
Dodatkowo u osób z niedoborem odporności czasami stosuje się doustne leki przeciwwirusowe. Niekiedy dochodzi do nadkażenia bakteryjnego grudek. Należy wówczas zastosować miejscowo antybiotyk w kremie [2-6].
Mięczak zakaźny jest częstą chorobą wirusową atakującą skórę. Można się nim zarazić od innych osób ze względu na wysoką zakaźność tej choroby. Schorzenie charakteryzuje się występowaniem grudek, które z czasem same zanikają. Niekiedy stosuje się leczenie – przy użyciu maści lub technik zabiegowych. W razie wątpliwości, czy obserwowane zmiany na skórze to rzeczywiście mięczak zakaźny, warto zasięgnąć porady lekarskiej.
Przeczytaj również:
Choroby skóry – które z nich są najczęstsze?
Źródła:
- Olsen J.R., Gallacher J., Piguet V. i wsp., Epidemiology of molluscum contagiosum in children: a systematic review, Fam Pract, 2014 Apr;31(2):130-6, DOI: 10.1093/fampra/cmt075.
- Gajewski P. (red.), Interna Szczeklika, Kraków 2020.
- Jabłońska S. (red.), Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, Warszawa 2020.
- Lee R., Schwartz R.A., Mięczak zakaźny u dzieci: rozważania na temat ostatniego stanowiącego wyzwanie zakażenia wywołanego przez wirusy z rodziny ospy. Część I, Dermatologia po dyplomie, 2011; 2(4): 63-69.
- Meza-Romero R., Navarrete-Dechent C., Downey C., Molluscum contagiosum: an update and review of new perspectives in etiology, diagnosis, and treatment, Clin Cosmet Investig Dermatol, 2019; 12: 373-381, DOI: 10.2147/CCID.S187224.
- Leung A.K.C., Barankin B., Hon K.L.E., Molluscum Contagiosum: An Update, Recent Pat Inflamm Allergy Drug Discov, 2017;11(1):22-31, DOI: 10.2174/1872213X11666170518114456.