Minimalizm w pielęgnacji, czyli jak być zadbaną niewielkim nakładem pieniędzy i w duchu eko
W obliczu rosnącej inflacji coraz częściej szukamy domowych sposobów na… odporność, przeziębienie, a także zdrowy i zadbany wygląd. Rzadziej umawiamy się do fryzjera czy kosmetyczki, a zamiast tego przykładamy większą wagę do codziennej pielęgnacji włosów, cery i ciała. Poniżej podajemy kilka rozwiązań, dzięki którym nauczysz się, jak dbać o świeży i promienny wygląd, nie nadwyrężając przy tym portfela.
Kosmetyki wielofunkcyjne
Półki w łazience uginające się od kosmetyków, których najprawdopodobniej nie zużyjesz do końca… Brzmi znajomo? Może warto rozstać się z częścią produktów, które pokryła już warstwa kurzu i postawić na kilka niedrogich, wielofunkcyjnych kosmetyków?
Do kosmetyków wielofunkcyjnych możemy zaliczyć m.in.:
- żel do higieny intymnej, np. Yope Aloes i Lukrecja, Lactacyd Femina, Yope Geranium i Żurawina. Produkt tego typu sprawdzi się nie tylko do mycia miejsc intymnych. Można użyć go także do mycia skóry głowy, zamiast szamponu [1];
- masło mango lub masło shea, np. Etja – do pielęgnacji suchych skórek wokół paznokci, na spierzchnięte usta, na końcówki świeżo umytych i wysuszonych włosów (dla ich wygładzenia i zapobiegania rozdwajaniu) [2, 3];
- olej z pestek malin, np. Mokosh – o właściwościach nawilżających i przeciwstarzeniowych. Doskonale sprawdzi się jako dodatek do kremu na dzień czy do olejowania włosów [4];
- odżywkę do włosów, np. Garnier Fructis Hair Food Papaya, Anwen Emolientowy Irys, Yope Balance My Hair, Kallos Kjmn Cherry – ulubioną odżywkę możesz zastosować do depilacji nóg, zamiast pianki do golenia. Dzięki temu zyskasz efekt gładkiej i nawilżonej skóry. Pamiętaj, że odżywka do włosów nie sprawdzi się podczas depilacji miejsc intymnych – w tym celu możesz użyć płynu do higieny intymnej.
Artykuły higieniczne #lesswaste
Coraz większą popularnością cieszą się ekologiczne artykuły higieniczne. Dzięki stosowaniu bambusowych szczoteczek do zębów czy ekologicznych patyczków do uszu ograniczysz zużycie plastiku. Warto wypróbować także wielorazowe płatki kosmetyczne (np. Glov Moon Pads), szampon w kostce (np. Ministerstwo Dobrego Mydła) czy dezodorant w słoiczku (np. Cztery Szpaki).
Większa swoboda podczas miesiączki
Próbowałaś kiedyś policzyć, ile rocznie wydajesz na podpaski i tampony? Nie mówiąc już o komforcie stosowania – noszenie podpasek dla wielu z nas nie jest wygodne. Dodatkowo istnieje ryzyko, że coś przecieknie… Warto spróbować zaprzyjaźnić się z kubeczkiem menstruacyjnym i majtkami menstruacyjnymi. Pamiętaj, że możesz używać produktów wielokrotnego użytku i tych jednorazowych naprzemiennie. Jeśli jesteś zwolenniczką noszenia tamponów, możesz przykładowo zacząć od noszenia majtek menstruacyjnych na noc.
Dobre nawyki, które nic nie kosztują
Na nasz wygląd wpływa też styl życia, który prowadzimy. Odwodnienie czy deficyt snu mogą odbijać się na kondycji cery. Czas wrócić do mądrości naszych babć, które potrafiły dobrze wyglądać w czasach, kiedy nie było drogerii czy sklepów internetowych. Zadbaj o regularny ruch, wysypiaj się, pij dużo wody (w okresie jesiennym najlepiej ciepłej) i ogranicz cukier w diecie. Kilka razy w tygodniu postaraj się zrezygnować z suszenia włosów suszarką, tylko pozwól im wyschnąć naturalnie. Trzymaj krem na dzień w lodówce, przemywaj twarz zimną wodą, masuj okolice oczu kostką lodu – zimno obkurcza naczynia krwionośne, dzięki czemu pozbędziesz się opuchlizny na twarzy i pod oczami.
Przeczytaj również:
Aromatyczna kąpiel – sposoby na domowy relaks
Źródła:
- https://yourkaya.pl/blogs/you-know/plyn-do-higieny-intymnej-do-mycia-wlosow.
- https://gemini.pl/etja-maslo-naturalne-mango-50-ml-0077351.
- https://gemini.pl/poradnik/uroda/maslo-shea-jakie-ma-wlasciwosci/.
- https://gemini.pl/poradnik/artykul/olej-z-pestek-malin-wlasciwosci-i-zastosowanie/.