Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost
7

Mleko na zgagę – czy pomaga?

Słuchaj artykułu

Zgaga to bardzo powszechna dolegliwość, z którą zmaga się każdego roku wiele milionów Polaków. Liczna grupa pacjentów poszukuje różnych domowych sposobów, aby zmniejszyć objawy zgagi i zapobiegać jej silnym atakom. Jednym z popularnych rozwiązań jest spożywanie mleka na zgagę. Czy mleko rzeczywiście jest skuteczne w zapobieganiu objawom zgagi?

Mleko na zgagę – czy pomaga?

Zgaga – czym jest? 

Zgaga jest to schorzenie objawiające się silnym uczuciem palenia i pieczenia w okolicy klatki piersiowej i przełyku. Wywołana jest poprzez cofanie się treści żołądkowej i kwasu solnego z żołądka do przełyku, czyli refluksu żołądkowo-przełykowego.


Na zgagę
Zakupy z doradcą Gemini

Inne istotne przyczyny powstawania zgagi to: 

  • nadmierne przepełnienie żołądka, a więc przejadanie się; 
  • pospieszne i niedokładne przeżuwanie pokarmów; 
  • częste spożywanie tłustych i smażonych potraw, a także ostrych przypraw; 
  • nadmierne spożywanie alkoholu i napojów energetycznych; 
  • stres; 
  • nadwaga [2, 3]. 

Główne objawy zgagi to: 

  • uczucie palenia w gardle lub w klatce piersiowej, głównie po spożytych posiłkach; 
  • problemy z przełykaniem z powodu kwaśnego lub piekącego płynu w gardle; 
  • ucisk za mostkiem; 
  • uczucie wzdęcia
  • silna potrzeba odbijania; 
  • złe samopoczucie. 

Mleko na zgagę – czy pomaga? 

Z jednej strony, ze względu na wysoką zawartość białka zwierzęcego i wapnia, mleko może pomóc neutralizować soki żołądkowe, które są główną przyczyną pieczenia w przełyku. Dodatkowo wapń odgrywa istotną rolę w procesie skurczu mięśni, w tym zwieracza dolnego przełyku, którego całkowite domykanie się zapobiega cofaniu się treści pokarmowej z żołądka [1]. Niestety wpływ neutralizujący mleka na zgagę jest krótkotrwały, gdyż trwa około 20 minut. Po tym czasie uciążliwe objawy tego schorzenia mogą powrócić. 

Z drugiej strony wielu badaczy sugeruje, że ze względu na wysoką zawartość tłuszczu, mleko może być przyczyną zgagi, ponieważ tłuste pokarmy wykazują zdolność to rozluźniania zwieracza dolnego przełyku. Rezultatem tego procesu jest cofanie się treści żołądkowej [1]. 

Przyjmuje się, że mleko na zgagę może być rekomendowane jedynie osobom, u których ta przypadłość występuje sporadycznie i krótkotrwale, bez podłoża chorobowego.  

Ponadto mleko powinno zawierać niską zawartość tłuszczu [3]. 

Niektórzy ludzie wskazują, że większą ulgę w łagodzeniu objawów zgagi przynosi zamiana mleka krowiego na mleko kozie czy napój kokosowy, ale nie ma wystarczających dowodów naukowych na skuteczność tej metody [1]. 

Mleko na zgagę – ciepłe czy zimne? 

Temperatura mleka nie ma większego znaczenia w neutralizowaniu kwasów żołądkowych, ale jeśli jest ona zbyt wysoka może nasilać uczucie pieczenia w przełyku i potęgować inne objawy zgagi, powodując większy dyskomfort pacjenta. Dlatego większość osób preferuje wypić chłodne mleko, które dodatkowo działa kojąco na podrażniony i piekący przełyk oraz gardło, przynosząc krótkotrwałą ulgę.   

Mleko na zgagę w ciąży 

Zgaga w ciąży bywa bardzo uciążliwa, zwłaszcza w II i III trymestrze, gdy rozciągająca się macica powoduje ucisk na żołądek. W ciąży spożywanie mleka i innych mlecznych przetworów, np. jogurtów, kefirów czy maślanki jest bezpieczne. Doraźnie będą one łagodzić pieczenie i drapanie w przełyku, poprawiając komfort życia kobiety [3]. 

Podsumowując, mleko na zgagę może pomóc krótkotrwale zmniejszyć niektóre objawy zgagi, ale jest to pomoc doraźna, która nie leczy tej przypadłości. Aby zapobiec rozwojowi tej dolegliwości i jej uciążliwym objawom konieczna jest modyfikacja stylu życia, którą można osiągnąć poprzez unikanie pokarmów wywołujących zgagę, a także rezygnację z nadmiernego spożywania alkoholu, palenia papierosów czy utrzymywanie prawidłowej wagi.

Przeczytaj również:
Domowe sposoby na zgagę


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  1. https://www.healthline.com/nutrition/milk-for-heartburn 
  2. https://www.hopkinsmedicine.org/health/wellness-and-prevention/gerd-diet-foods-that-help-with-acid-reflux-heartburn 
  3. https://www.verywellhealth.com/does-milk-help-heartburn-5214757 
  1. 26 sierpnia 2022, 23:03
    Anonim

    Bardzo powszechny problem w obecnych czasach,dziękuję za wskazówki

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę