Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Strefa opalania
X - Aurovitas Flexistav
20

Ochrona przeciwsłoneczna u dzieci. Pamiętaj o tych zasadach!

Słuchaj artykułu

Słoneczne dni zachęcają nas do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Aby ten czas był nie tylko przyjemny, ale również bezpieczny, nie zapominajmy o odpowiedniej ochronie przeciwsłonecznej. Jak uchronić dzieci przed szkodliwym promieniowaniem?

Ochrona przeciwsłoneczna u dzieci. Pamiętaj o tych zasadach!

Filtry przeciwsłoneczne – jaki mamy wybór?

Stosowanie kosmetyków zawierających odpowiednie filtry to jeden z podstawowych elementów skutecznej ochrony przed szkodliwym promieniowaniem. Podczas spacerów czy plażowania nasze maluchy narażone są na promieniowanie UVB. Działa ono głównie na warstwę rogową skóry, przez co może powodować zaczerwienienia i poparzenia.

Promieniowanie UVA wnika w głębsze warstwy tkanki i oddziałuje na skórę właściwą. Konsekwencją tego mogą być reakcje fototoksyczne, alergiczne, a nawet większe ryzyko wystąpienia nowotworów skóry.

Na rynku znajdziemy wiele balsamów, sztyftów, kremów czy sprayów z filtrami. Wybór odpowiedniego produktu powinien być dobrze przemyślany i dostosowany do potrzeb skóry dziecka. Dzięki temu unikniemy przykrych skutków takich jak zaczerwienienie, pęcherze, poparzenia skóry, a nawet gorączka, ból głowy czy wymioty.

Kosmetyki przeciwsłoneczne zawierają dwa rodzaje filtrów:

 • mineralne (fizyczne) – odbijają i rozpraszają promienie słoneczne,
 • chemiczne (filtry UVA i UVB) – pochłaniają promienie słoneczne.

Ochrona przeciwsłoneczna dla dzieci – czym się kierować?

Dobry preparat przeciwsłoneczny:

 • jest stabilny, bezpieczny i trwały,
 • działa wyłącznie na powierzchni skóry, 
 • zawiera substancje nielotne, bezbarwne i bezzapachowe,
 • nie przenika do układu krążenia,
 • nie wywołuje alergii.

Filtry mineralne są wskazane w przypadku najmłodszych dzieci, których skóra jest wrażliwa i skłonna do alergii.

Tworzą one na skórze specjalną barierę ochronną, bez wnikania w jej głębsze warstwy i wyzwalania reakcji chemicznych. Należą do nich tlenek cynku, ditlenek tytanu oraz tlenek żelaza. Substancje te rozpraszają nie tylko promienie UV, ale też światło widzialne, co skutkuje powstaniem białej, trudnej do rozsmarowania warstwy kosmetyku. Dla jednych jest to nieestetyczny efekt uboczny, dla innych dobry sposób na ocenę, czy prawidłowo zaaplikowaliśmy preparat na całej odkrytej powierzchni skóry.

Producenci dążą do uzyskania filtrów mineralnych niebielących skóry, wprowadzając tzw. mikronizowane pigmenty. Jednak preparaty, w których je zastosowano, muszą być wzbogacone o dodatkowe substancje chemiczne o działaniu przeciwzbrylającym.


Filtry mineralne dla dzieci
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

U starszych dzieci i dorosłych można bezpiecznie stosować filtry chemiczne. Pochłaniają one promieniowanie słoneczne i przekształcają je w energię cieplną. Filtry UVB najsilniej pochłaniają promieniowanie odpowiedzialne za powstanie rumienia. Z kolei pochodne np. dibenzoilometanu czy benzylidenokamfory zapewnią nam ochronę w zakresie promieniowania UVA (320-400 nm). 

Nie zapominaj o SPF!

Wybierając preparat przeciwsłoneczny dla dziecka, zwróć uwagę na faktor SPF (Sun Protective Factor). Jest on miarą skuteczności preparatów i pozwala oszacować bezpieczną dawkę przyjętego promieniowania słonecznego. Zasada jest prosta –  jeśli skóra zaczyna się czerwienić na słońcu po 5 minutach, to użycie kosmetyku z SPF 50 umożliwia przyjęcie 50 razy większej dawki promieniowania niż to, które dostarczyliśmy w tym czasie.

Aby zapewnić dziecku odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną, zastosuj u niego preparat z SPF 50.

Kosmetyki nakładaj obficie na skórę 20-30 minut przed wyjściem na słońce. Powtarzaj aplikację co 2 godziny oraz po każdej kąpieli w morzu czy jeziorze. Nie stosuj preparatów z poprzedniego sezonu, ponieważ substancje w otwartych kosmetykach tracą stabilność i w pełni nie ochronią wrażliwej skóry dziecka.


SPF 50
 • Unikaj bezpośredniej ekspozycji na słońce w godzinach od 10:00 do 15:00. W tym czasie lepszym rozwiązaniem będzie zabawa w zacienionym miejscu i podawanie dużej ilości wody.
 • Zadbaj o nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne z filtrem, które najlepiej kupić w salonie optycznym.
 • Zamiast stroju kąpielowego możesz założyć dziecku specjalny kombinezon UV, który zakryje ręce i nogi. Dzięki temu jeszcze lepiej ochronisz je przed promieniowaniem słonecznym.
 • Przy zakupie wózka dziecięcego zwróć uwagę, czy budka jest wykonana z materiału nieprzepuszczającego promieniowanie UVA i UVB.

Stosowanie kosmetyków z filtrami i wysokim faktorem SPF to świetna forma profilaktyki przeciwko szkodliwemu działaniu promieni UV u naszych dzieci. Nic jednak nie zastąpi zdrowego rozsądku i umiaru w korzystaniu z kąpieli słonecznych.

Przeczytaj również:
Aloes po opalaniu. Czy rzeczywiście działa na oparzenia słoneczne?


Źródła
Zwiń
Rozwiń
 • Bojarowicz, H., Bartnikowska, N. (2014): Kosmetyki ochrony przeciwsłonecznej. Część I. Filtry UV oraz ich właściwości. Probl. Hig. Epidemiol, 95, s. 596-601.
 • Bojarowicz, H., Bartnikowska, N. (2014): Kosmetyki ochrony przeciwsłonecznej. Cz. II. Wybór optymalnego preparatu. Probl. Hig. Epidemiol, 95, s. 602-608.
 • Stanisz, B. (2009): Ochrona skóry przed negatywnymi skutkami promieniowania UV. Farm. Pol, 65(5), s. 363-368.
 • Węgłowska, J., & Milewska, A. (2011): Pozytywne i negatywne skutki promieniowania słonecznego. Post. Kosmet, 2, s. 93-97.
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę