Odwodnienie w ciąży – objawy, skutki, jak się nawadniać?
Odpowiednia podaż płynów jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Zbyt mała podaż jest bardzo niebezpieczna, zwłaszcza w okresie ciąży – jest stanem zagrożenia życia matki i rozwijającego się płodu. Odwodnienie w ciąży – jak je rozpoznać? Jakie mogą być objawy i skutki odwodnienia w ciąży?
Odwodnienie w ciąży – jak rozpoznać?
Jak wiadomo, woda jest niezbędna do życia i prawidłowego funkcjonowania organizmu. Bardzo ważne jest zachowanie odpowiedniego bilansu wodnego, gdzie ilość wody wydalanej i przyjmowanej jest w równowadze. W okresie ciąży wzrasta dobowe zapotrzebowanie na płyny – jest to niezbędne do prawidłowego rozwoju płodu, jak i samopoczucia kobiety ciężarnej.
Odpowiednia ilość płynów jest również istotna przed samym porodem – dzięki ich podaży zwiększa się objętość krwi krążącej, co ma zapobiegać utracie krwi podczas porodu, jak i wspomagać prawidłowe gojenie się ran poporodowych.
W przypadku nieodpowiedniej podaży płynów dochodzi do ujemnego bilansu wodnego, a tym samym do zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej.
Objawy odwodnienia w ciąży
Objawy odwodnienia w ciąży mogą być niespecyficzne, dlatego lepiej zapobiegać odwodnieniu i od początku stosować się do odpowiednich zaleceń odnośnie podaży płynów. Do objawów, które mogą świadczyć o odwodnieniu, można zaliczyć:
- uczucie wzmożonego pragnienia,
- bóle głowy,
- nudności,
- uczucie znużenia,
- uczucie osłabienia,
- spadek koncentracji,
- suchość błon śluzowych,
- suchość skóry,
- zaparcia i osłabioną perystaltykę jelit,
- intensywną barwę moczu i jego zmniejszone oddawanie.
Skutki odwodnienia w ciąży
Odwodnienie w ciąży jest zjawiskiem niebezpiecznym zarówno dla kobiety, jak i rozwijającego się płodu. Odpowiednia podaż płynów jest niezbędna do prawidłowego wzrostu i rozwoju płodu – woda przenika z organizmu matki do organizmu płodu przez łożysko. Zachowanie odpowiedniego bilansu wodnego chroni przed rozwojem zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej. Odpowiednia podaż płynów sprzyja wydalaniu niekorzystnych produktów przemiany materii, natomiast niedostateczna podaż ma wpływ na osłabienie perystaltyki jelit – powstają wówczas uporczywe zaparcia. Odwodnienie również zwiększa ryzyko powstawania kamicy nerkowej czy zakażeń układu moczowego.
Stan odwodnienia, zwłaszcza w ciąży, jest bardzo niebezpieczny, może prowadzić do zagrożenia życia przyszłej mamy jak i dziecka.
Jak zapobiegać odwodnieniu w ciąży?
Głównym sposobem na zapobieganie odwodnieniu w trakcie ciąży jest odpowiednia podaż płynów.
W ciąży zwiększa się dobowe zapotrzebowanie na płyny – zgodnie z zaleceniami Instytutu Żywności i Żywienia wynosi ono ok. 2300 ml/dobę.
Najlepszym sposobem jest regularne spożywanie małych ilości wody. Najlepszym wyborem będzie woda źródlana lub mineralna – niskozmineralizowana. Najlepiej wybierać wody niegazowane, ponieważ gazowane mogą powodować wzdęcia i inne objawy ze strony przewodu pokarmowego.
Zaleca się ograniczyć ilość kawy, jak i mocnej herbaty. Niezalecane są słodzone napoje, które zaburzają gospodarkę glukozowo-insulinową, mogą prowadzić do wzrostu masy ciała w ciąży czy cukrzycy ciążowej. Należy również zaznaczyć, że w II i III trymestrze obserwuje się obniżenie progu odczuwania pragnienia, co dodatkowo zabezpiecza kobietę ciężarną przed ryzykiem odwodnienia.
Warto pamiętać, że zapotrzebowanie na wodę wzrasta również wraz ze wzrostem temperatury otoczenia – im jest cieplej, tym kobiety w ciąży powinny dostarczać większej ilości płynów. To samo tyczy się również większej aktywności fizycznej. Dieta bogata w błonnik pokarmowy również wymaga większej podaży wody. W przypadku pojawienia się obrzęków, zwłaszcza w III trymestrze ciąży, nie należy ograniczać ilości przyjmowanych płynów, a w razie potrzeby swoje dolegliwości skonsultować z lekarzem.
Jak nawodnić odwodniony organizm w ciąży?
Najlepszym wyborem będzie podawanie wody, regularnie, w małych ilościach. Kluczowa jest również zbilansowana dieta, dostarczająca witamin i składników mineralnych, a zwłaszcza odpowiedniej ilości elektrolitów.
Składnik mineralny | Główne źródła pokarmowe |
POTAS | ziemniaki, zielone warzywa, pomidory, banany, orzechy, suszone owoce (figi, morele, daktyle) |
WAPŃ | mleko i jego przetwory, ryby (zwłaszcza spożywane z ośćmi – szprotki, śledzie, sardynki), nasiona roślin strączkowych (soja, fasola), orzechy, suszone owoce (figi, morele, daktyle), jarmuż, brokuły |
MAGNEZ | ziarna zbóż, nasiona roślin strączkowych, orzechy, kakao, grube kasze, suszone owoce (figi, morele, daktyle) |
Można również wspomóc się gotowymi elektrolitami do rozpuszczenia w wodzie, dostępnymi w aptekach, jednakże należy przed ich zastosowaniem skonsultować się z lekarzem. W przypadku dużego odwodnienia, o którym może świadczyć zmniejszone oddawanie moczu, omdlenia, drgawki, intensywne wymioty lub biegunka należy skontaktować się z lekarzem lub zgłosić do szpitala, gdyż jest to stan zagrażający życiu matki jak i dziecka.
Przeczytaj również:
Objawy i leczenie zatrucia ciążowego
Źródła:
- Bilińska-Karowicz A., Woda i jej znaczenie dla organizmu kobiety, Ginekol Pol. 2011, 82, 455-459.
- Poradnik żywienia dla kobiet w ciąży, Instytut Matki i Dziecka, Warszawa 2013.
- Ciborowska H., Rudnicka A., Dietetyka. Żywienie zdrowego i chorego człowieka, PZWL, 2007.
- Jarosz M., Praktyczny podręcznik dietetyki, Instytut Żywności i Żywienia, 2010.
- Jarosz M., Normy żywienia dla populacji Polski, Instytut Żywności i Żywienia, 2017.
- Ming Y. L. O’Neale Roach J., Metabolism and nutrition, Elsevier, 2012.