Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Black Week
X - Nutricia Bebilon
X - Axobiotic
X - Inhalatory
6

Odwodnienie w ciąży – objawy, skutki, jak się nawadniać?

Słuchaj artykułu

Odpowiednia podaż płynów jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Zbyt mała podaż jest bardzo niebezpieczna, zwłaszcza w okresie ciąży – jest stanem zagrożenia życia matki i rozwijającego się płodu. Odwodnienie w ciąży – jak je rozpoznać? Jakie mogą być objawy i skutki odwodnienia w ciąży?  

Odwodnienie w ciąży – objawy, skutki, jak się nawadniać?

Odwodnienie w ciąży – jak rozpoznać? 

Jak wiadomo, woda jest niezbędna do życia i prawidłowego funkcjonowania organizmu. Bardzo ważne jest zachowanie odpowiedniego bilansu wodnego, gdzie ilość wody wydalanej i przyjmowanej jest w równowadze. W okresie ciąży wzrasta dobowe zapotrzebowanie na płyny – jest to niezbędne do prawidłowego rozwoju płodu, jak i samopoczucia kobiety ciężarnej.  

Odpowiednia ilość płynów jest również istotna przed samym porodem – dzięki ich podaży zwiększa się objętość krwi krążącej, co ma zapobiegać utracie krwi podczas porodu, jak i wspomagać prawidłowe gojenie się ran poporodowych. 

W przypadku nieodpowiedniej podaży płynów dochodzi do ujemnego bilansu wodnego, a tym samym do zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej.


Elektrolity
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Objawy odwodnienia w ciąży 

Objawy odwodnienia w ciąży mogą być niespecyficzne, dlatego lepiej zapobiegać odwodnieniu i od początku stosować się do odpowiednich zaleceń odnośnie podaży płynów. Do objawów, które mogą świadczyć o odwodnieniu, można zaliczyć: 

  • uczucie wzmożonego pragnienia, 
  • bóle głowy, 
  • nudności, 
  • uczucie znużenia, 
  • uczucie osłabienia, 
  • spadek koncentracji, 
  • suchość błon śluzowych, 
  • suchość skóry, 
  • zaparcia i osłabioną perystaltykę jelit, 
  • intensywną barwę moczu i jego zmniejszone oddawanie. 

Skutki odwodnienia w ciąży 

Odwodnienie w ciąży jest zjawiskiem niebezpiecznym zarówno dla kobiety, jak i rozwijającego się płodu. Odpowiednia podaż płynów jest niezbędna do prawidłowego wzrostu i rozwoju płodu – woda przenika z organizmu matki do organizmu płodu przez łożysko. Zachowanie odpowiedniego bilansu wodnego chroni przed rozwojem zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej. Odpowiednia podaż płynów sprzyja wydalaniu niekorzystnych produktów przemiany materii, natomiast niedostateczna podaż ma wpływ na osłabienie perystaltyki jelit – powstają wówczas uporczywe zaparcia. Odwodnienie również zwiększa ryzyko powstawania kamicy nerkowej czy zakażeń układu moczowego.

Stan odwodnienia, zwłaszcza w ciąży, jest bardzo niebezpieczny, może prowadzić do zagrożenia życia przyszłej mamy jak i dziecka. 

Jak zapobiegać odwodnieniu w ciąży?

Głównym sposobem na zapobieganie odwodnieniu w trakcie ciąży jest odpowiednia podaż płynów.

W ciąży zwiększa się dobowe zapotrzebowanie na płyny – zgodnie z zaleceniami Instytutu Żywności i Żywienia wynosi ono ok. 2300 ml/dobę.  

Najlepszym sposobem jest regularne spożywanie małych ilości wody. Najlepszym wyborem będzie woda źródlana lub mineralna – niskozmineralizowana. Najlepiej wybierać wody niegazowane, ponieważ gazowane mogą powodować wzdęcia i inne objawy ze strony przewodu pokarmowego.

Zaleca się ograniczyć ilość kawy, jak i mocnej herbaty. Niezalecane są słodzone napoje, które zaburzają gospodarkę glukozowo-insulinową, mogą prowadzić do wzrostu masy ciała w ciąży czy cukrzycy ciążowej. Należy również zaznaczyć, że w II i III trymestrze obserwuje się obniżenie progu odczuwania pragnienia, co dodatkowo zabezpiecza kobietę ciężarną przed ryzykiem odwodnienia. 

Warto pamiętać, że zapotrzebowanie na wodę wzrasta również wraz ze wzrostem temperatury otoczenia – im jest cieplej, tym kobiety w ciąży powinny dostarczać większej ilości płynów. To samo tyczy się również większej aktywności fizycznej. Dieta bogata w błonnik pokarmowy również wymaga większej podaży wody. W przypadku pojawienia się obrzęków, zwłaszcza w III trymestrze ciąży, nie należy ograniczać ilości przyjmowanych płynów, a w razie potrzeby swoje dolegliwości skonsultować z lekarzem. 

Jak nawodnić odwodniony organizm w ciąży? 

Najlepszym wyborem będzie podawanie wody, regularnie, w małych ilościach. Kluczowa jest również zbilansowana dieta, dostarczająca witamin i składników mineralnych, a zwłaszcza odpowiedniej ilości elektrolitów. 

Składnik mineralny 

Główne źródła pokarmowe 

POTASziemniaki, zielone warzywa, pomidory, banany, orzechy, suszone owoce (figi, morele, daktyle)
WAPŃmleko i jego przetwory, ryby (zwłaszcza spożywane z ośćmi – szprotki, śledzie, sardynki), nasiona roślin strączkowych (soja, fasola), orzechy, suszone owoce (figi, morele, daktyle), jarmuż, brokuły
MAGNEZziarna zbóż, nasiona roślin strączkowych, orzechy, kakao, grube kasze, suszone owoce (figi, morele, daktyle)

Można również wspomóc się gotowymi elektrolitami do rozpuszczenia w wodzie, dostępnymi w aptekach, jednakże należy przed ich zastosowaniem skonsultować się z lekarzem. W przypadku dużego odwodnienia, o którym może świadczyć zmniejszone oddawanie moczu, omdlenia, drgawki, intensywne wymioty lub biegunka należy skontaktować się z lekarzem lub zgłosić do szpitala, gdyż jest to stan zagrażający życiu matki jak i dziecka.

Przeczytaj również:
Objawy i leczenie zatrucia ciążowego


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła:

  1. Bilińska-Karowicz A., Woda i jej znaczenie dla organizmu kobiety, Ginekol Pol. 2011, 82, 455-459. 
  2. Poradnik żywienia dla kobiet w ciąży, Instytut Matki i Dziecka, Warszawa 2013. 
  3. Ciborowska H., Rudnicka A., Dietetyka. Żywienie zdrowego i chorego człowieka, PZWL, 2007. 
  4. Jarosz M., Praktyczny podręcznik dietetyki, Instytut Żywności i Żywienia, 2010. 
  5. Jarosz M., Normy żywienia dla populacji Polski, Instytut Żywności i Żywienia, 2017. 
  6. Ming Y. L.  O’Neale Roach J., Metabolism and nutrition, Elsevier, 2012.
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę