Olej z wiesiołka. Jakie ma właściwości?
Olej z wiesiołka wykorzystywany jest w medycynie ludowej od setek lat. Znalazł zastosowanie jako suplement diety, ale także kosmetyk do użytku zewnętrznego. Jak go używać i czy zawsze jest bezpieczny?

Olej z wiesiołka – co to jest?
Olej z wiesiołka otrzymuje się z nasion wiesiołka dwuletniego (Oenothera biennis L.). Jest to roślina pochodząca z Ameryki Północnej i Południowej. Rdzenni Amerykanie używali jego liści i łodyg do przygotowywania kompresów na skórę, leczenia siniaków, ran i stanów zapalnych skóry. Przyrządzano także napary i herbaty o działaniu przeciwzapalnym, a liście stosowane były w zaburzeniach żołądkowo-jelitowych oraz jako remedium na bóle gardła. Dzisiaj wiesiołek rośnie niemal w całej Europie i w części Azji. Ma drobne, żółte kwiatki, które w ciągu dnia się zamykają, a rozkwitają nocą.
Olej z wiesiołka otrzymywany jest z nasion, poprzez wytłaczanie na zimno lub ekstrakcję rozpuszczalnikową. Ma żółty kolor i orzechowo-zbożowy smak.
Zawiera wiele cennych składników, w tym:
- nienasycone kwasy tłuszczowe omega-6 (kwas linolowy i kwas γ-linolowy) o działaniu przeciwzapalnym, przeciwutleniającym i przeciwbólowym,
- kwasy oleinowy, palmitynowy, stearynowy, gamma-linolenowy,
- cynk, selen, magnez, wapń,
- witaminę E.
Kwas gamma-linolenowy powstaje w organizmie z kwasu linolowego pod wpływem enzymu 6-desaturacji. Enzym ten zanika wraz z wiekiem, jego poziom obniża się także podczas infekcji, palenia papierosów, nadużywania alkoholu, stosowaniu niektórych leków.
Zbyt mała ilość kwasu gamma-linolenowego w organizmie skutkuje problemami ze skórą. Staje się ona sucha, mało elastyczna, jest bardziej podatna na powstawanie zmarszczek, pęknięć, ranek. Jednym z bogatych źródeł kwasu gamma-linolenowego jest olej z wiesiołka. Może być on stosowany zewnętrznie jako dodatek do kremów czy balsamów, wtedy działa w warstwie rogowej naskórka. Suplementacja doustna oleju z wiesiołka, np. w formie kapsułek sprawia, że kwas gamma-linolenowy dociera do skóry właściwej.
Suplementację olejem z wiesiołka warto rozważyć przy problemach skórnych takich jak:
- atopowe zapalenie skóry,
- łuszczyca,
- trądzik,
- alergie skórne.
Olej z wiesiołka sprawdza się także w pielęgnacji włosów. Suplementacja sprawia, że włosy stają się bardziej błyszczące, mniej łamliwe. Wpływa także na porost nowych włosów oraz hamuje wypadanie. Olej z wiesiołka można stosować do zabiegu olejowania włosów, przez co staną się bardziej nawilżone.
Olej z wiesiołka – właściwości
Olej z wiesiołka:
- hamuje agregację płytek krwi,
- obniża poziom cholesterolu całkowitego, w tym frakcji LDL i trójglicerydów, a także zapobiega jego odkładaniu w ścianach naczyń,
- leczy stany zapalne skóry (trądzik, egzemę),
- działa przeciwzapalnie, dzięki czemu łagodzi bóle związane z reumatoidalnym zapaleniem stawów (artretyzmem),
- łagodzi ból piersi,
- łagodzi objawy napięcia przedmiesiączkowego (PMS), takie jak: problemy trawienne, drażliwość i pogorszenie nastroju, bóle pleców, zmęczenie, ból i tkliwość piersi,
- łagodzi niektóre objawy menopauzy (np. zmniejsza intensywność uderzeń gorąca),
- zmniejsza ból i leczy uszkodzenia nerwów spowodowane cukrzycą,
- reguluje procesy przemiany materii, zmniejsza stężenie toksyn w organizmie, działa ochronnie na wątrobę i trzustkę.
Jak dawkować olej z wiesiołka?
Olej z wiesiołka może być stosowany jako suplement doustny w postaci kapsułek lub w postaci oleju do picia. Olej naturalny jest uważany za cenniejszy niż ten w kapsułkach. Z kolei przyjmowanie kapsułek jest wygodniejsze, a dawkowanie uzależnione od wskazania. Zazwyczaj są to 2-4 kapsułki dziennie.
Olej naturalny może być rafinowany lub nierafinowany. Olej nierafinowany zawiera więcej składników aktywnych i jest zdrowszy. Najlepiej wybierz postać extra virgin (nierafinowaną) w dawce 1-2 łyżeczek dziennie. Możesz go przyjmować na czczo lub jako dodatek do żywności, wyłącznie na zimno. Na oleju z wiesiołka nie wolno smażyć.
Obie postaci chroń przed światłem, przechowuj w lodówce. Pamiętaj, że jego termin do spożycia jest krótki, bo szybko się utlenia i jełczeje.
Olej z wiesiołka – przeciwwskazania
Olej z wiesiołka jest bardzo dobrze tolerowany. Rzadko pojawiają się działania niepożądane, takie jak zaburzenia żołądkowo-jelitowe (ból brzucha, nudności, niestrawność, biegunki) czy bóle głowy. Nie zaleca się jego stosowania u dzieci poniżej 12. roku życia.
Oleju z wiesiołka nie powinny stosować osoby:
- stosujące leki rozrzedzające krew (jak np. warfaryna),
- z wysokim ciśnieniem krwi,
- stosujące lopinawir (lek przeciwwirusowy).
Olej z wiesiołka może zwiększać ryzyko powikłań w ciąży. Jego stosowanie, szczególnie w trzecim trymestrze, może wiązać się z powikłaniami w trakcie porodu.
- https://e-jmm.org/DOIx.php?id=10.6118/jmm.18190.
- https://www.mskcc.org/cancer-care/integrative-medicine/herbs/evening-primrose-oil.
- https://www.nccih.nih.gov/health/evening-primrose-oil.
- https://www.webmd.com/diet/health-benefits-evening-primrose-oil#2.
- http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/02/ke2015.4-2.pdf.
- https://www.aafp.org/pubs/afp/issues/2009/1215/p1405.html.
- https://olini.pl/blog/baza-wiedzy/olej-z-wiesiolka-na-wlosy.