Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost
15

Opalanie w ciąży. Czy jest bezpieczne?

Słuchaj artykułu

Gdy nadchodzi lato, wiele przyszłych mam zastanawia się, czy może skorzystać z kąpieli słonecznych. Jak się okazuje, wszystko zależy od trymestru ciąży. Kiedy możemy się bezpiecznie opalać? Jak zrobić to z głową?

Opalanie w ciąży. Czy jest bezpieczne?

Czy można opalać się w ciąży? 

Zdaniem lekarzy opalanie w pierwszym trymestrze ciąży nie jest wskazane. W kolejnych trymestrach możesz korzystać ze słońca, ale pamiętając o zdrowym rozsądku.

Opalanie w pierwszym trymestrze może obniżać wchłanianie kwasu foliowego, który jest niezbędny do prawidłowego przebiegu ciąży. Niedobory tego pierwiastka wpływają negatywnie na rozwój dziecka.  

Opalanie w ciąży – dlaczego warto korzystać ze słońca?

W drugim trymestrze ciąży Twoje zapotrzebowanie na witaminę D rośnie. Jej synteza odbywa się właśnie podczas ekspozycji na słońce. Witamina D łagodzi wahania nastroju i pozytywnie wpływa na gęstość i mineralizację tkanki kostnej. Kobiety korzystające ze słońca rzadziej chorują na osteoporozę. Przebywanie na słońcu w ciąży może także podnosić poziom endorfin, które wpływają na dobry nastrój ciężarnych.

Dzieci, które rozwijały się w warunkach niedoboru witaminy D, bardzo często mają problemy z zębami oraz układem kostnym. Znacznie częściej chorują  też na astmę i cukrzycę. 

Niedobór witaminy D może skutkować: 


Witaminy i minerały dla kobiet w ciąży

Opalanie w ciąży – jak zrobić to bezpiecznie?

Podczas opalania w ciąży zadbaj o swoje bezpieczeństwo, stosując poniższe zasady: 

  • Nie opalaj się zbyt długo. Optymalny czas wynosi 20 minut.
  • Promienie UV znacznie intensywniej działają na kobietę w ciąży, dlatego stosuj kremy z filtrem 50 SPF. Powinny one zawierać filtry UVA i UVB.
  • Jeżeli Twoja skóra ma tendencję do przesuszania, aplikuj także kremy nawilżające. Promieniowanie słoneczne może osłabiać warstwę hydrolipidową skóry, przez co traci ona więcej wody.
  • Unikaj ekspozycji na słońce, gdy świeci najmocniej (zazwyczaj w godzinach od 10:00 do 15:00). W tym czasie zrezygnuj z opalania i spacerów. 
  • Dbaj o nawodnienie. Zawsze miej pod ręką butelkę z wodą. Odwodnienie w ciąży może skutkować poważnymi konsekwencjami. 
  • Opalaj się w odpowiedniej pozycji. Leżenie płasko na plecach nie jest wskazane, ponieważ brzuch może uciskać naczynia krwionośne. Najlepiej opalać się na leżaku z regulowanym oparciem.  
  • Pamiętaj o odpowiednim nakryciu głowy, aby uniknąć udaru. Zabierz także okulary przeciwsłoneczne.  
  • Unikaj bezpośredniej ekspozycji na słońce. W upalne dni staraj się przebywać w cieniu i osłaniać brzuch przed słońcem. Możesz położyć na nim np. wilgotną chustkę. 

Bezpiecznie korzystaj ze słońca
Zakupy z doradcą Gemini

Jakie mogą być skutki opalania w ciąży? 

Nieprzestrzeganie zasad bezpiecznego opalania może skutkować poważnymi konsekwencjami: 

  • Zmiany hormonalne w ciąży znacznie zwiększają ryzyko powstania przebarwień skórnych, zwanych ostudą lub maską ciążową. To żółto-brązowe plamy, które znikają po lecie, ale powracają w kolejnym roku wraz z pierwszymi promieniami słońca. Ostuda najczęściej występuje w okolicach twarzy, ale może pojawić się także w innych miejscach na ciele.  
  • Zbyt intensywne opalanie sprzyja pojawieniu się obrzęków i pajączków na twarzy. Może także prowadzić do poparzeń słonecznych, ponieważ skóra w ciąży jest delikatniejsza i bardziej podatna na działanie słońca. 
  • Nadmierna ekspozycja na słońce może skutkować przegrzaniem organizmu. W takich sytuacjach bardzo łatwo może dojść do odwodnienia, które jest niebezpieczne dla dziecka i może powodować wady rozwojowe. 
  • Długotrwałe opalanie zwiększa ryzyko zasłabnięcia i pojawienia się przedwczesnych skurczów, które poważnie zagrażają ciąży.

Jeśli nie jesteś pewna, czy możesz opalać się w ciąży, skonsultuj swoje obawy z lekarzem prowadzącym ciążę.

Opalanie natryskowe a ciąża 

W skład preparatów przeznaczonych do opalania natryskowego wchodzą substancje chemiczne o działaniu toksycznym. U kobiet starających się o dziecko mogą one utrudniać zajście w ciążę, a u ciężarnych – zwiększać ryzyko wad rozwojowych dziecka. Opalanie natryskowe jest zatem przeciwwskazane w czasie ciąży.

Solarium a ciąża 

Opalanie w solarium nie jest zakazane, jeżeli zadbasz o swoje bezpieczeństwo. Nowe badania donoszą o negatywnych konsekwencjach jedynie w przypadku nierozsądnego korzystania ze sztucznego promieniowania. Moc lamp nie może być zbyt wysoka, a czas opalania powinien wynosić maksymalnie kilka minut. Zasady te dotyczą ciężarnych, które ukończyły pierwszy trymestr ciąży.  

W pierwszym trymestrze ciąży korzystanie z lamp solarnych, podobnie jak naturalna ekspozycja na słońce są bezwzględnie przeciwwskazane!  

Przyszłe mamy z nadciśnieniem tętniczym także powinny unikać tego typu zabiegów. Ciepło wytwarzane przez lampy może podnosić ciśnienie, co negatywnie wpływa na rozwój dziecka. 

Poparzenia słoneczne w ciąży

W przypadku poparzenia słonecznego sięgnij po pianki i spraye z panthenolem. Substancja ta nie tylko łagodzi podrażnienia, ale również doskonale nawilża i regeneruje skórę.


Przeczytaj również:
Jak przetrwać upały w ciąży?


Źródła
Zwiń
Rozwiń
  • C. E. Hastie et al., “antenatal exposure to solar radiation and learning disabilities: population cohort study of 422,512 children”, sci. Rep., vol. 9, no. 1, pp. 1–6, dec. 2019, doi: 10.1038/s41598-019-45562-9. 
  • L. Megaw, t. Clemens et al., “pregnancy outcome and ultraviolet radiation; a systematic review”, environ. Res., vol. 155, pp. 335–343, may 2017, doi: 10.1016/j.envres.2017.02.026. 
  • https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/jak-dbac-o-siebie-w-ciazy/opalanie-w-ciazy-czy-to-jest-bezpieczne. 
  • https://www.vichy.pl/blog/opalanie-w-ciazy-czy-mozna-opalac-sie-bedac-w-ciazy/vmag61914.aspx.
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę