3
03 listopada 2021

Operacja stulejki u dziecka – na czym polega?

Stulejka u dzieci jest patologicznym stanem, w którym ujście napletka jest zbyt wąskie. Skutkuje to całkowitym uniemożliwieniem lub utrudnieniem zsunięcia napletka za żołądź.  Dodatkowo może temu towarzyszyć ból i ucisk. Normą jest, że u chłopców, którzy kończą pierwszy rok życia, występuje fizjologiczne zwężenie napletka. Wynika to ze sklejenia nabłonka blaszki wewnętrznej napletka z żołędzią prącia. W wieku 3 lat niewielki procent chłopców ma problem w postaci wciąż nieodprowadzalnego napletka. 

Matka z dzieckiem u lekarza

Produkty wspierające zdrowie dziecka

Objawy i rozpoznanie stulejki u dziecka 

Fizjologiczna stulejka u dziecka charakteryzuje się brakiem blizn w obrębie skóry ujścia napletka, z kolei ujście cewki moczowej uwidacznia się dopiero po odciągnięciu napletka.  

Rodzice bardzo często są zaniepokojeni obecnością tzw. balonika podczas mikcji. Jest to zjawisko jak najbardziej fizjologiczne, a wynika ono z przedostawania się moczu pod wewnętrzną warstwę błony śluzowej napletka. Napletek jest wówczas oddzielony od żołędzi, ale wciąż jeszcze niecałkowicie odprowadzalny.

Większy niepokój wzbudza podejrzenie u dziecka obecności stulejki patologicznej. Podczas dokładnego badania fizykalnego lekarz może obserwować m.in.: 

 • białawy pierścień w dystalnej części prącia – pojawia się przy próbie odprowadzania napletka. Jego obecność może świadczyć o zarostowym zapaleniu żołędzi; 
 • zbliznowacenia w okolicy ujścia napletka, które mogą uwidocznić ujście cewki moczowej i żołędzi bez próby odprowadzenia napletka; 
 • niewynicowującą się na zewnątrz blaszkę wewnętrzną błony śluzowej napletka, czemu towarzyszy zaczerwienienie i obrzęk.  

Na czym polega operacja stulejki u dzieci? 

Postępowaniem w przypadku stulejki u dzieci jest poszerzenie pierścienia napletka, które jest możliwe dzięki plastyce skóry. Wyróżnia się plastykę skóry typu V-Y, Z, sposobem Mikulicza przez zastosowanie podłużnego cięcia pierścienia napletka i poprzeczne zszycie. W wyjątkowych sytuacjach wykonuje się częściowe lub całkowite usunięcie napletka.  

W przypadku stulejki u dzieci bardzo często wykonuje się zabieg operacyjny polegający na plastyce poszerzającej napletek, który jest mniej inwazyjny niż obrzezanie. 

Czy usunięty napletek powinien być poddawany badaniu hispatologicznemu? 

Zaleca się, by usunięty napletek lub jego część został poddany ocenie histopatologicznej, szczególnie pod kątem występowania BXO – zwężającego zapalenia żołędzi. 

BXO jest przewlekłą i zapalną chorobą skóry o niejasnej etiologii. Objawia się w postaci białych zanikowych zmian skórnych, które stopniowo obejmują napletek, żołądź, ujście zewnętrzne cewki moczowej i jej przednią część. Z kolei sam napletek jest pogrubiały, twardy i bliznowato pozaciągany. Postępująca choroba prowadzi do stopniowego zwężenia ujścia zewnętrznego cewki moczowej, co powoduje trudności w opróżnieniu pęcherza, a to skutkuje zaleganiem moczu oraz rozwojem zakażenia dróg moczowych. Choroba ta wiąże się również ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia raka prącia. 

Jakie obciążenia i powikłania mogą wystąpić po zabiegu operacji stulejki u dziecka? 

Zabieg operacyjny powoduje stres zarówno u dziecka, jak i rodziców. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. Podczas takiego znieczulenia dziecko nie ma możliwości wykonania gwałtownych ruchów, które wpłynęłyby negatywnie na przebieg zabiegu. 

 

Do powikłań pooperacyjnych, które mogą pojawić się po zabiegu, należą:  

 • ból,  
 • krwawienie,  
 • nadmierne usunięcie napletka, które wymaga w przyszłości kolejnych operacji korygujących, 
 • nawrót stulejki. 

Czy istnieją alternatywne sposoby leczenia stulejki? 

Strach rodziców i dziecka przed zabiegiem oraz ryzyko wynikające ze znieczulenia ogólnego i możliwe powikłania spowodowały, że w pierwszym rzucie można stosować leczenie nieoperacyjne.  

Na czym polega miejscowe leczenie nieoperacyjne? 

Decyzję o sposobie leczenia stulejki u dziecka podejmuje lekarz – urolog lub chirurg dziecięcy. To on ocenia realne możliwości i sposoby pielęgnacji napletka. Leczenie zachowawcze odbywa się za pomocą miejscowego zastosowania glikokortykosteroidów.  

Przy leczeniu zachowawczym dwa razy dziennie przez 4 tygodnie stosuje się maść sterydową z dodatkiem neomycyny. Maść wciera się w okolicę zwężonego napletka po wcześniejszym naciągnięciu go w kierunku podstawy prącia. Stosując leczenie zachowawcze, można dojść do całkowitego lub częściowego odprowadzenia napletka, jednak może ono także nie przynieść poprawy. Dodatkowo w przypadku częściowego odprowadzenia napletka, przy obecności tzw. zlepów, lekarz specjalista może go uwolnić w znieczuleniu miejscowym z wykorzystaniem maści znieczulającej.  

Na czym polega mechanizm działania sterydów dla poszerzenia pierścienia zwężonego napletka? 

Miejscowe leki sterydowe działają przeciwzapalnie, przez co oddziałują na metabolizm kwasu arachidowego w przypadku zapalenia. Mogą również hamować syntezę kwasu hialuronowego w fibroblastach, przez co ograniczają proliferację nabłonka, czyli jego silne rozrastanie się.  

W ogólnej ocenie leczenie zachowawcze po wcześniejszej konsultacji z lekarzem i przeprowadzeniu badania fizykalnego małego pacjenta jest dość skuteczne, bezpieczne i pozbawione powikłań.

Przeczytaj również:
Stulejka u dorosłych – czy jest powodem do niepokoju?

Źródła:

 • Raban M., Żak A., Litak J. i współ., Stulejka jeszcze fizjologia czy już patologia?, w: Journal of Education, Health and Sport, s. 605-613, 2017.
 • Malczyk Ż., Jarzumbek, Kleszyk M. i współ., Postępowanie ze stulejką u chłopców, w: Pediatria Polska, V.89, I.5, str. 361-365, 2014.
 • Steadman B, Ellsworth P., To circ or not to circ: indications, risks, and alternatives to circumcision in the pediatric population with phimosis, w:.Urologic nursing, s.181-94, 2006.
 • Orkiszewski M., Mackiewicz M., Madej J., Leczenie stulejki za pomocą miejscowo stosowanego betamethazonu: analiza skuteczności i kosztów, w: Urologia Polska, 2004.
 • Rickwood A., Kenny S., Donnell S., Towards evidence based circumcision of English boys: survey of trends in practice. BMJ 321, s. 792-793, 2000.

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Choroba lokomocyjna u małego dziecka

Niestety nie ma leku ani suplementu, który można podać niemowlęciu cierpiącemu na tę przypadłość. Zachowawczo należy nie przekarmiać dziecka przed…

Zobacz więcej

Czy to może być zapalenie pęcherza?

Podejrzenie zapalenia pęcherza można wysnuć na podstawie towarzyszących mu często objawów. Są to: ból przy oddawaniu moczu, ból w okolicy…

Zobacz więcej

Ile czasu działa krem z filtrem na skórze dziecka?

W czasie długotrwałej ekspozycji na słońce konieczna jest kilkukrotna aplikacja kremu z filtrem. Idealnym rozwiązaniem jest smarowanie skóry dziecka warstwą…

Zobacz więcej

Czy dziecko chore na astmę może przyjmować aspirynę?

Aspiryna (kwas acetylosalicylowy) jest najstarszym, stosowanym po dzień dzisiejszy środkiem przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Aspiryna nie powinna być jednak w…

Zobacz więcej

Dzienna dawka witaminy C dla dziecka

Witamina C, czyli kwas askorbinowy to związek, który powinien być dostarczany naszemu organizmowi każdego dnia. Doskonałym preparatem z witaminą C…

Zobacz więcej

Dziecko a suplementacja żeń-szenia

Żeń-szeń od tysięcy lat znany jest jako doskonały środek wzmacniający organizm. Dodaje energii, poprawia nastrój, zwiększa koncentrację, podnosi libido oraz…

Zobacz więcej

Czym różni się sterylny pojemnik na mocz od niesterylnego?

Pojemnik sterylny pozbawiony został flory bakteryjnej, dlatego dla bezpieczeństwa zapakowano go w woreczek. Zakupienie go jest wymagane wtedy, gdy zlecono…

Zobacz więcej

Zostaw komentarz

Matka z dzieckiem u lekarza

Produkty wspierające zdrowie dziecka

Czytaj także
02 października 2019 Agnieszka Żurawska
24 maja 2019 mgr Anna Trębińska
27 października 2021 mgr Katarzyna Jaśkiewicz
13 kwietnia 2021 mgr farm. Edyta Osmałek
Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)