Pielęgnacja ust krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć!
Podczas codziennej pielęgnacji twarzy warto zwrócić uwagę również na usta. Odpowiednie nawilżenie i natłuszczenie sprawią, że wargi będą różowe i gładkie. Jak uzyskać taki efekt? Pomogą Ci w tym nie tylko pomadki ochronne i balsamy do ust, ale również peeling. Sprawdź, jak przygotować go samodzielnie!
Od czego zacząć pielęgnację ust?
Ponieważ wargi są praktycznie pozbawione gruczołów łojowych, ich bariera tłuszczowa jest znacznie słabsza niż pozostałej powierzchni skóry naszego ciała. W związku z tym szybciej się wysuszają i pękają.
Podstawą pielęgnacji ust jest ich dogłębne nawilżenie oraz powierzchniowe natłuszczanie.
Jeżeli chcesz, aby zabiegi te przyniosły zakładany efekt, musisz odpowiednio przygotować usta do pielęgnacji. Zacznij od wykonania peelingu, który wygładzi skórę ust i zwiększy wchłanianie substancji odżywczych. Poprawi się również krążenie, dzięki czemu usta będą miały bardziej intensywny kolor. Przed peelingiem zmyj z ust kolorowy kosmetyk lub pomadkę ochronną. Możesz użyć do tego płynu micelarnego lub mleczka do demakijażu.
Teraz możesz przystąpić do peelingu. Wykonuj go delikatnie, nie trzyj ust, aby ich nie uszkodzić. Na rynku znajdziesz wiele preparatów przeznaczonych do peelingu ust. Możesz również samodzielnie przygotować taki kosmetyk ze składników, które znajdziesz w swojej kuchni. W tej roli doskonale sprawdzi się cukier gruboziarnisty biały lub trzcinowy, zmieszany z oliwą z oliwek czy płynnym miodem. Taki zabieg powinien trwać nie dłużej niż 1 minutę.
Możesz także wykonać masaż przy użyciu delikatnej szczoteczki do zębów (oczywiście nie tej, której używasz do mycia zębów), nakładając na nią odrobinę balsamu czy oliwki.
Czym nawilżać usta?
Możesz wybierać spośród pomadek, kremów, sztyftów i balsamów, które zawierają:
- mocznik,
- lanolinę,
- kwas hialuronowy,
- glicerynę,
- witaminy A i E.
Substancje te dobrze wnikają i regenerują głębsze warstwy skóry, poprawiając ich ogólny stan.
Składniki natłuszczające, które tworzą warstwę okluzyjną na ustach i zapobiegają utracie wody z naskórka, to:
- wazelina,
- parafina i jej pochodne,
- woski,
- olejki i masła roślinne.
Nie wnikają one w głąb skóry, a pozostają na jej powierzchni, nadając jej zdrowy połysk. Powinny być stosowane po uprzednim zaaplikowaniu produktów nawilżających, szczególnie gdy jesteśmy narażeni na działanie zmiennych warunków atmosferycznych, takich jak wiatr, mróz, słońce czy duże wahania temperatur.
Jeśli dużo przebywasz na słońcu, sięgnij po preparaty do pielęgnacji ust z filtrem UV. Czerwień wargowa nie jest chroniona w żaden sposób ze względu na brak melaniny w naskórku. A to właśnie ten pigment stanowi naturalną barierę przed promieniowaniem słonecznym. Niezabezpieczone usta w słoneczną pogodę bardzo łatwo mogą ulec poparzeniu i nadmiernemu wysuszeniu.
Co może pogorszyć wygląd ust?
Martwy naskórek na wargach jest widoczny gołym okiem, a nieestetyczne spierzchnięcia przyczyniają się do nadmiernego pękania ust. Czujemy wówczas dyskomfort, którego staramy się pozbyć, odruchowo zwilżając usta językiem. Niestety zwiększamy w ten sposób przeznaskórkową utratę wody, pogarszając stan skóry w tym miejscu. Przez mikrourazy i ranki mogą dostawać się różne patogeny, czego konsekwencją mogą być zajady lub opryszczka.
Wygląd ust mogą pogorszyć również:
- odwodnienie,
- chroniczny stres,
- niedobory witamin, zwłaszcza z grupy B.
Pamiętaj zatem o odpowiedniej suplementacji i regularnym piciu wody. Postaraj się raz na jakiś czas wykonać peeling albo maseczkę z czystego miodu lub z dodatkiem kilku kropel witaminy E. Zawsze miej też przy sobie pomadkę ochronną.
Przeczytaj również:
Zimowa pielęgnacja w pigułce