Profilaktyka nadciśnienia tętniczego – jak zapobiegać nadciśnieniu?
Nadciśnienie tętnicze jest główną przyczyną zgonów w Polsce, ponieważ mimo rzadkiego dawania jakichkolwiek objawów, zwiększa ryzyko wystąpienia innych chorób, takich jak zawał serca czy udar mózgu. Wzrost ciśnienia skurczowego o 20 mmHg lub rozkurczowego o 10 mmHg zwiększa dwukrotnie ryzyko zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych. Profilaktyka, wczesne wykrycie i odpowiednie leczenie nadciśnienia pozwala wydłużyć życie pacjentów.
Charakterystyka nadciśnienia tętniczego
Nadciśnienie tętnicze jest to przewlekle podwyższone ciśnienie tętnicze. Ze względu na jego pochodzenie dzielimy je na pierwotne i wtórne. Wtórne nadciśnienie tętnicze wynika z przebiegu innej choroby, na przykład choroby nerek. Pierwotne nadciśnienie tętnicze to takie, którego przyczyny nie da się jednoznacznie ustalić i stanowi ponad 90% przypadków przewlekłego nadciśnienia tętniczego dorosłych.
Nawet 1/3 społeczeństwa cierpi na nadciśnienie tętnicze pierwotne, a po 80. roku życia odsetek ten wzrasta nawet do 70%.
Częściej występuje ono u mężczyzn niż kobiet.
Jakie objawy mogą sugerować nadciśnienie tętnicze?
Mimo, że w większości przypadków nadciśnienie tętnicze nie daje żadnych objawów, czasami, szczególnie przy jego wyższych wartościach, mogą pojawić się:
- bóle głowy,
- zaburzenia snu,
- zwiększona męczliwość,
- powikłania narządowe (przerost lewej komory serca, wzrost sztywności naczyń tętniczych, udar mózgu, przewlekła choroba nerek, uszkodzenie siatkówki oka, rozwarstwienie aorty, czy przyspieszony rozwój miażdżycy).
Jak rozpoznać nadciśnienie tętnicze?
Brak objawów u większości pacjentów z przewlekłym nadciśnieniem tętniczym sprawia, że ważne jest prowadzenie badań przesiewowych w celu jego wykrycia. Ciśnienie powinno być badane u każdego po ukończeniu 3. roku życia przynajmniej raz do roku. U dzieci do 16. roku życia nadciśnienie tętnicze rozpoznajemy, gdy jest ono wyższe od 95 centyla w odpowiedniej siatce centylowej. U osób powyżej 16. roku życia nadciśnienie rozpoznaje się, gdy zmierzone w gabinecie lekarskim wartości ciśnienia podczas dwóch osobnych wizyt wynoszą ≥140/90 mmHg. Podczas domowej kontroli może o nim świadczyć wynik ≥135/85 mmHg.
Nadciśnienie tętnicze diagnozuje lekarz. Przed pomiarem powinno się odpocząć przynajmniej 5 minut w pozycji siedzącej, a 30 minut wcześniej nie pić kawy i nie palić papierosów.
Jakie są przyczyny i czynniki ryzyka nadciśnienia?
Do przyczyn rozwoju nadciśnienia można zaliczyć m.in.:
- starszy wiek,
- nadwagę i otyłość,
- cukrzycę,
- menopauzę,
- nadmierne spożycie sodu,
- małą aktywność fizyczną,
- stosowanie doustnej antykoncepcji,
- przewlekły stres (nadmiernie aktywuje on układ współczulny).
Profilaktyka nadciśnienia tętniczego
Najlepszą metodą profilaktyki nadciśnienia jest prewencja pierwotna, czyli przeciwdziałanie czynnikom ryzyka, zanim spowodują one wystąpienie choroby. O ile czynników niemodyfikowalnych, takich jak wiek czy menopauza, nie jesteśmy w stanie zmienić, możemy wprowadzić zmiany dotyczące naszych nawyków.
Zaleca się:
- ćwiczenia aerobowe przez minimum pół godziny, 5-7 dni w tygodniu;
- odpowiednią dietę: ograniczenie spożywania czerwonego mięsa, a włączenie warzyw, owoców, ryb, orzechów, nienasyconych kwasów tłuszczowych;
- utrzymanie prawidłowej masy ciała;
- ograniczenie spożycia soli do poniżej 5 gramów dziennie;
- rzucenie palenia papierosów;
- ograniczenie spożycia alkoholu.
Co robić, gdy nie uda się zapobiec nadciśnieniu tętniczemu?
Jeśli nadciśnienie tętnicze utrzymuje się mimo zmian w stylu życia, lekarz może zalecić leczenie farmakologiczne. W zależności od wartości ciśnienia i chorób towarzyszących stosuje się:
- inhibitory konwertazy angiotensyny (ACEI), np. ramipryl, enalapryl;
- antagonistów receptora angiotensyny (sartany), np. telmisartan, walsartan, losartan;
- antagonistów kanałów wapniowych, np. amlodypina;
- diuretyki tiazydowe i tiazydopodobne, np. hydrochlorotiazyd, indapamid;
- β-blokery, np. bisoprolol, metoprolol.
Nadciśnienie tętnicze w ciąży
Podczas ciąży zachodzi wiele zmian, również w układzie krążenia. Naczynia rozszerzają się, zwiększa się objętość osocza i objętość krwi, jaką serce tłoczy do naczyń. U 6-10% ciężarnych może rozwinąć się nadciśnienie tętnicze, klasyfikowane jako łagodne albo ciężkie.
Wiele leków stosowanych w leczeniu nadciśnienia jest niedozwolonych w ciąży, ponieważ istnieje ryzyko uszkodzenia płodu.
Przeciwskazane w ciąży sa m.in.: inhibitory konwertazy angiotensyny (ACEI), sartany i diuretyki. Nadciśnienie w ciąży może być bardzo niebezpieczne, ponieważ może doprowadzić do stanu przedrzucawkowego i rzucawki, dlatego niezbędne jest jego leczenie. Leki najczęściej stosowane w leczeniu nadciśnienia podczas ciąży to metyldopa, labetalol i nifedypina.
Nadciśnienie tętnicze rozpoznaje się przy wartościach ≥140/90 mmHg. Mimo, że zwykle nie daje objawów, to może prowadzić do wielu powikłań narządowych, a nawet śmierci. Profilaktyka nadciśnienia obejmuje głównie prowadzenie zdrowego stylu życia. Badania przesiewowe pozwalające wcześnie wykryć chorobę oraz ewentualne wdrożenie odpowiedniego leczenia znacznie wydłużają życie chorych.
Przeczytaj również:
Nadciśnienie tętnicze – jak się je leczy?
Źródła:
- Interna Szczeklika 2018. Podręcznik chorób wewnętrznych. Pod red. Piotra Gajewskiego, Andrzeja Szczeklika. Medycyna Praktyczna. Wydanie X. 2018.
- https://www.mp.pl/pacjent/nadcisnienie/informacje/cisnienie_nadcisnienie/58698,nadcisnienie-tetnicze
- Zasady postępowania w nadciśnieniu tętniczym, Wytyczne Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego, 2019.
- Bręborowicz G. Położnictwo i Ginekologia. PZWL 2020.
Bardzo pouczający, prosty w zrozumieniu, łatwy w zastosowaniu. Jakie to proste przedłużyć sobie życie. Stosuje się do tych zaleceń. Ciśnienie mam wzorowe, kontrola co pół roku. Namawiam. Warto!
Postawa godna pochwały. Gratulujemy!