Retinal. Jak stosować, by był skuteczny?
Retinoidy są jednymi z najlepiej przebadanych i najbardziej efektywnych składników preparatów do pielęgnacji skóry. Wśród nich znajdziemy produkty z retinalem. Co to za substancja i dlaczego wydaje się jedną z najbardziej obiecujących form witaminy A w przemyśle kosmetycznym?
Retinal – czym jest?
Retinal (retinaldehyd, aldehyd retinowy) należy do grupy retinoidów, czyli związków chemicznych będących pochodnymi witaminy A. W warunkach naturalnych (w ludzkich keratynocytach – komórkach naskórka) powstaje jako substancja pośrednia z retinolu i dopiero wówczas przekształca się do aktywnej formy działającej na komórki skóry, czyli kwasu retinowego. Kwas retinowy występuje w trzech formach – jako tretynoina, izotretynoina i alitretynoina.
Jak działa retinal?
Retinal wpływa na różne procesy fizjologiczne, m.in.:
- jest niezbędny do regulacji wzrostu i rozwoju kości oraz utrzymania ciągłości błon śluzowych i naskórka;
- poprawia stan skóry – ma właściwości przeciwzmarszczkowe i przeciwtrądzikowe;
- stymuluje skórę do szybszej odnowy, powodując obumarcie komórek naskórka i jego złuszczanie – skóra staje się bardziej elastyczna i jędrna;
- wnika w warstwę rogową naskórka i poprawia jej strukturę, zmniejszając przeznaskórkową utratę wody;
- w niewielkim stopniu przenika do skóry właściwej i tkanki podskórnej, gdzie zwiększa wytwarzanie kolagenu i elastyny oraz usuwa zdegenerowane włókna elastynowe – wpływa to korzystnie na stan tkanki łącznej, poprawia elastyczność, jędrność i nawilżenie skóry;
- ma właściwości antyoksydacyjne, chroni więc przed wolnymi rodnikami powstającymi w procesach zapalnych, przez co przyspiesza procesy gojenia się skóry;
- działa antybakteryjnie i normalizuje funkcjonowanie gruczołów łojowych, zmniejszając ich aktywność.
Retinol a retinal – różnice
Retinol i retinal należą to tzw. retinoidów pierwszej generacji, czyli związków naturalnych. Związki te różnią się przede wszystkim budową chemiczną.
Działanie retinalu na komórki skóry jest szybsze. Retinol działa wolniej i jest mniej skuteczny.
Retinal jest też łagodniejszy dla skóry. Lepiej sprawdzi się w pielęgnacji skóry wrażliwej, naczynkowej i suchej, gdy preparaty zawierające retinol są zbyt drażniące.
Retinal – jak go stosować?
Tak jak w przypadku innych retinoidów – stopniowo, aby zapobiec podrażnieniom. Preparaty z retinalem stosuj wieczorem na czystą i suchą twarz (woda wzmaga działanie drażniące). Przez pierwsze 2 tygodnie kosmetyk używaj 2 razy w tygodniu (co 3-4 dni), przez kolejne 2 tygodnie co drugi wieczór, a następnie codziennie. Po zastosowaniu produktu w formie serum i jego wchłonięciu użyj kremu nawilżającego.
W trakcie kuracji retinalem nie stosuj preparatów zawierających inne silne składniki, peelingów, czy oczyszczających maseczek. Skórę myj łagodnymi preparatami i intensywnie nawilżaj, stosując kremy odbudowujące warstwę lipidową.
Jednym z podstawowych skutków ubocznych podczas stosowania retinoidów jest nadwrażliwość na promieniowanie UV. W związku z tym w trakcie kuracji nie zapominaj o kremie z wysokim filtrem, niezależnie od pory roku i pogody.
Retinal w kosmetyce
Ze względu na swoje korzystne właściwości regenerujące i pobudzające skórę oraz dodatkowe działanie przeciwbakteryjne retinal coraz częściej pojawia się jako składnik kosmetyków stosowanych w pielęgnacji przeciwstarzeniowej i przeznaczonych do cery skłonnej do powstawania zmian trądzikowych. Polecany jest także dla skóry wrażliwej i naczynkowej. Badania potwierdzają, że jest on niezwykle skuteczny w terapii przebarwień.
Dostępne na rynku kosmetyki występują w postaci kremów lub serum i zawierają od 0,01% do nawet 0,3% retinalu. Często wzbogacone są w substancje wspomagające działanie przeciwstarzeniowe i łagodzące, takie jak np. witamina C, koenzym Q 10, kwas hialuronowy.
Stosowanie retinalu najlepiej zacznij od preparatów z niższym stężeniem. Najnowsze produkty zawierają retinal w formie kapsułkowanej lub nanocząsteczek, co przyspiesza jego działanie i zmniejsza ryzyko podrażnień.
Retinal – efekty
- Pierwsze zauważalne efekty pojawiają się po około 2 tygodniach. Początkowo skóra bardziej się łuszczy, staje się sucha i wrażliwa, znikają stany zapalne oraz zmniejsza się wydzielanie sebum.
- Efekty przeciwzmarszczkowe zauważalne są dopiero po około 3-miesięcznym, regularnym stosowaniu. Retinal stymuluje produkcję włókien kolagenowych i elastynowych w skórze właściwej, co powoduje, że skóra jest napięta, zwiększa się jej gęstość, a zmarszczki ulegają spłyceniu. Retinal spłyca też zmarszczki mimiczne (linie na czole, kurze łapki, bruzdy nosowo-wargowe). Na początku efekt jest delikatny, ale z każdym tygodniem stosowania kosmetyku zmiany stają się coraz bardziej widoczne.
- Dodatkowo przebarwienia ulegają rozjaśnieniu, a w efekcie wyrównuje się koloryt i cera staje się bardziej promienna.
- Po około 6 miesiącach kuracji widoczny jest efekt liftingu, podniesienie konturów twarzy, a skóra nabiera widocznej jędrności.
Wszystkie retinoidy mają właściwości teratogenne (są szkodliwe dla płodu). Nie stosuj ich, jeśli planujesz ciążę, już jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Bezpiecznym roślinnym odpowiednikiem retinalu jest bakuchiol.
Przeczytaj również:
Retinol. Jak działa i czy jest bezpieczny?
- Marona H., Gunia A., Pękala E., Retinoidy – rola w farmakoterapii w aspekcie komórkowego mechanizmu działania.
- Kaźmierska A., Bolesławska I., Przysławski J., Wpływ retinoidów na skórę i zapobieganie ich skutkom ubocznym.
- Czarnota A., Retinoidy. Mechanizm działania, właściwości oraz zakres stosowania w dermatologii i kosmetyce.
Świetny artykuł. Dziękuję. Stosuje retinol kilka lat i mam zbudowaną tolerancję do 1%, czy warto przejść na retinal?
Może Pani alternatywnie wypróbować preparaty z retinalem, jednak przy stosowaniu aktualnie 1% retinolu różnica może okazać się niezauważalna.