Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost
4

Rodzaje otępień – jakie wyróżniamy?

Słuchaj artykułu

Otępienie (inaczej demencja) to wspólny mianownik wielu chorób. Najczęściej kojarzone jest z chorobą Alzheimera, jednak może wystąpić także jako efekt innych zmian w ośrodkowym układzie nerwowym. Rozpoznanie jest kluczowe dla wdrożenia skutecznego leczenia i spowolnienia postępu choroby.

Rodzaje otępień – jakie wyróżniamy?

Otępienie w chorobie Alzheimera 

Choroba Alzheimera to najczęściej rozpoznawana przyczyna otępienia (50-70% wszystkich otępień). Za jej przyczynę uznaje się odkładanie się w mózgu peptydu zwanego β-amyloidem, który rozpoczyna szereg zdarzeń prowadzących do obumierania neuronów. Jego wydzielanie związane jest z mutacją genetyczną.


Produkty wspierające układ nerwowy
Zakupy z doradcą Gemini

Objawy narastają powoli i stopniowo. Początkowo pacjent zauważa drobne trudności w zapamiętywaniu, co nie budzi zwykle niepokoju – interpretowane jest jako chwilowa niedyspozycja lub następstwo starzenia się. Później jednak trudności pogłębiają się – pacjent bywa zdezorientowany co do miejsca i czasu, przestaje rozpoznawać przedmioty czy twarze, jego mowa jest chaotyczna, a słowa zniekształcone. Nierzadko podejmuje zachowania niebezpieczne dla zdrowia i życia. Mogą wystąpić objawy psychotyczne i zaburzenia snu. Na tym etapie pacjent zazwyczaj przestaje być samodzielny. W końcowej fazie choroby pacjent wymaga pomocy w niemal we wszystkich czynnościach dnia codziennego. 

Otępienie naczyniowe 

To druga najczęściej występująca przyczyna otępienia (15-35%). Dochodzi do niego na skutek zaburzeń krążenia mózgowego. Przyczyną mogą być m.in. nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, udar mózgu, mikrowylewy, procesy zakrzepowo-zatorowe. Choroba zazwyczaj ma nagły początek, a objawy mogą zmieniać swoje natężenie w czasie. Poza typowymi dla otępienia trudnościami w zakresie pamięci, mowy, praksji (wykonywania ruchów celowych), gnozji (rozpoznawania przedmiotów i ludzi) oraz funkcji wykonawczych (planowania i kontrolowania działań) często występują także: 

  • zaburzenia chodu, 
  • utrata równowagi, 
  • trudności z kontrolowaniem zwieraczy już we wczesnym stadium choroby, 
  • zespół rzekomoopuszkowy (widoczny w postaci zaburzeń mowy i połykania), 
  • zmiany emocjonalne i osobowościowe. 

Otępienie czołowo-skroniowe 

Jest trzecią najczęściej występującą przyczyną otępień. Pierwsze objawy to: 

  • zmiany osobowościowe, spowodowane ubytkami neurologicznymi w płacie czołowym mózgu. Pacjent ma kłopot z regulowaniem emocji, traci zdolność myślenia o skutkach swoich działań i hamowania zachowania (stąd częsta wulgarność czy tendencje samobójcze – pacjent od razu realizuje swoje plany). Bywa nieadekwatnie pobudzony lub apatyczny.  
  • zaburzenia mowy, będące wynikiem zmian w płatach skroniowych mózgu. Często pojawia się afazja, tj. niezdolność do tworzenia lub/i rozumienia wypowiedzi. 

W dalszym przebiegu choroby pojawiają się także kłopoty z pamięcią, poruszaniem się i realizowaniem działań celowych. 

Otępienie z ciałami Lewy’ego 

To choroba neurodegeneracyjna, która charakteryzuje się występowaniem w komórkach nerwowych tzw. ciał Lewy’ego, czyli białka synukleiny. Szczególnie obecne są one w układzie limbicznym i korze nowej, stąd zakłócone jest działanie właśnie tych obszarów. W początkowej fazie choroby często obecne są omamy (szczególnie wzrokowe), dezorientacja w miejscu i czasie, zaburzenia snu. Obraz kliniczny jest jednak zmienny, funkcjonowanie pacjenta może zmieniać się z dnia na dzień. W późniejszej fazie choroby występuje znaczne pogorszenie funkcji poznawczych, często pojawia się także zespół parkinsonowski (drżenie, spowolnienie ruchowe, sztywność mięśni, niestabilność postawy).  

Otępienie w innych chorobach  

Otępienie jest ważnym elementem obrazu klinicznego także w: 

  • chorobie Parkinsona,  
  • chorobie Wilsona 
  • chorobie Huntingtona, 
  • chorobie Creutzfeldta-Jacoba, 
  • stwardnieniu rozsianym,  
  • padaczce, 
  • nowotworze mózgu, 
  • HIV/AIDS. 

Warto pamiętać, że otępienie może wystąpić także wskutek długotrwałego nadużywania alkoholu. U pacjentów z otępieniem alkoholowym występują zmiany neurologiczne zarówno korowe, jak i podkorowe, postępują one jednak znacznie wolniej niż np. w chorobie Alzheimera.

Przeczytaj również:
Depresja poudarowa – objawy, przyczyny, leczenie


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  1. Bartczak A., Sitek E., Wańska W. i in., Otępienie z ciałami Lewy’ego – jak rozpoznawać? Jak leczyć?, Polski Przegląd Neurologiczny, Tom 11, Nr 3, 2015. 
  2. Gauthier S., Rossa-Neto P., Demencja. Trafna diagnoza, Wyd. Lekarskie PZWL, Warszawa 2014. 
  3. Jarema M. (red.), Otępienia i organiczne zaburzenia psychiczne, Wyd. Lekarskie PZWL, Warszawa 2018. 
  1. 26 lipca 2023, 11:51
    Ewa

    Artykuł bardzo pomocny dla osób, które zaczynają mieć problemy z utratą pamięci

    1. 27 lipca 2023, 08:11
      Weronika Zielińska
      Poradnik Gemini

      Cieszymy się, że artykuł się Pani spodobał 🙂

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę