Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Black Week
X - Nutricia Bebilon
X - Axobiotic
X - Inhalatory
3

Rośliny na komary. Które są skuteczne?

Słuchaj artykułu

Komary potrafią uprzykrzyć letni wieczór. Sposobów na walkę z tymi owadami jest wiele, a jednym z nich są rośliny na komary. Które z nich warto mieć w swoim ogrodzie lub na balkonie?

Rośliny na komary. Które są skuteczne?

Naturalnym sposobem na odstraszanie niechcianych towarzyszy jest zastosowanie roślin, które zawierają olejki eteryczne i wydzielają specyficzny zapach. Niektóre gatunki ziół i kwiatów mogą odstraszać komary, lecz nie wyeliminują ich całkowicie.

Rośliny na komary – zioła

Popularne zioła, takie jak melisa i mięta świetnie sprawdzą się w odstraszaniu komarów. Nie są one wymagające w uprawie. Można je posadzić zarówno w gruncie, jak i hodować w doniczce na parapecie. Popularnym gatunkiem o dość intensywnym zapachu, którego nie tolerują komary, jest komarzyca. Jest to roślina ozdobna. Najlepiej czuje się w półcieniu – w miejscach mocno nasłonecznionych liście mogą ulec poparzeniu. Ziołami pomocnymi w walce z komarami są także szałwia i rozmaryn. Szałwia lubi słoneczne stanowiska i gleby bogate w wapń, z kolei rozmaryn ceni sobie słońce i gleby zasadowe, a ponadto dobrze znosi susze. Komary będą unikać okolic, w których rośnie koper włoski i bazylia. Koper i bazylia nie mają dużych wymagań. Lubią stanowiska słoneczne i dość wilgotne, osłonięte od wiatru. Jak wskazują badania, olejki zawarte w bazylii działają toksycznie na larwy komarów. W walce z komarami można także wykorzystać ususzone zioła, np. w formie zapachowego kadzidełka

Rośliny na komary – kwiaty

Niektóre kwiaty wydzielają zapachy, których nie tolerują komary. Należą do nich np. aksamitki i bodziszek korzeniasty. Aksamitki to łatwe w uprawie kwiaty. Lubią światło i umiarkowane podlewanie. Kwitną od lata do później jesieni. Bodziszek dobrze czuje się zarówno w miejscach nasłonecznionych, jak i półcienistych. Dobrze znosi susze i nie lubi przelania. Olejki eteryczne o cytrynowym zapachu, którego nie lubią komary, wydzielają także popularne i niewymagające rośliny balkonowe – pelargonie

Rośliny na komary – krzewy

Kocimiętka to niewielki i niewymagający krzew o niebiesko-fioletowych kwiatach. Kwitnie praktycznie przez cały sezon letni. Kocimiętka wytwarza olejek o zapachu podobnym do kocich feromonów, który skutecznie zniechęca komary do przebywania w jego pobliżu. Lawenda to krzew o fioletowych kwiatach przypominających kłosy. Olejek eteryczny zawarty w tej roślinie przeciąża narządy węchowe komarów, co powoduje, że nie chcą przebywać w jej pobliżu. Komary odstrasza również wiecznie zielony mirt zwyczajny o niewielkich białych kwiatach. W naszym klimacie jest to roślina doniczkowa, którą latem możemy wystawić na zewnątrz. 

Rośliny na komary – drzewa

Do drzew o właściwościach odstraszających komary należy surmia bignoniowata. Ma ona duże sercowate liście, a drobne białe kwiaty są zebrane w duże wiechy. Olejki eteryczne wytwarzane przez tę roślinę nie są wyczuwalne dla ludzi, natomiast dla komarów zapach ten jest drażniący. 


Ochrona przed komarami
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Przeczytaj również:
Co odstrasza komary?


Źródła
Zwiń
Rozwiń
  • https://homegarden.com.pl/artykuly/rosliny-odstraszajace-komary-jak-chronic-sie-latem 
  • https://poradnikogrodniczy.pl/rosliny-odstraszajace-komary.php
  • https://komary-info.pl/rosliny-odstraszajace-komary/
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę