Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost
3

Rośliny na komary. Które są skuteczne?

Słuchaj artykułu

Komary potrafią uprzykrzyć letni wieczór. Sposobów na walkę z tymi owadami jest wiele, a jednym z nich są rośliny na komary. Które z nich warto mieć w swoim ogrodzie lub na balkonie?

Rośliny na komary. Które są skuteczne?

Naturalnym sposobem na odstraszanie niechcianych towarzyszy jest zastosowanie roślin, które zawierają olejki eteryczne i wydzielają specyficzny zapach. Niektóre gatunki ziół i kwiatów mogą odstraszać komary, lecz nie wyeliminują ich całkowicie.

Rośliny na komary – zioła

Popularne zioła, takie jak melisa i mięta świetnie sprawdzą się w odstraszaniu komarów. Nie są one wymagające w uprawie. Można je posadzić zarówno w gruncie, jak i hodować w doniczce na parapecie. Popularnym gatunkiem o dość intensywnym zapachu, którego nie tolerują komary, jest komarzyca. Jest to roślina ozdobna. Najlepiej czuje się w półcieniu – w miejscach mocno nasłonecznionych liście mogą ulec poparzeniu. Ziołami pomocnymi w walce z komarami są także szałwia i rozmaryn. Szałwia lubi słoneczne stanowiska i gleby bogate w wapń, z kolei rozmaryn ceni sobie słońce i gleby zasadowe, a ponadto dobrze znosi susze. Komary będą unikać okolic, w których rośnie koper włoski i bazylia. Koper i bazylia nie mają dużych wymagań. Lubią stanowiska słoneczne i dość wilgotne, osłonięte od wiatru. Jak wskazują badania, olejki zawarte w bazylii działają toksycznie na larwy komarów. W walce z komarami można także wykorzystać ususzone zioła, np. w formie zapachowego kadzidełka

Rośliny na komary – kwiaty

Niektóre kwiaty wydzielają zapachy, których nie tolerują komary. Należą do nich np. aksamitki i bodziszek korzeniasty. Aksamitki to łatwe w uprawie kwiaty. Lubią światło i umiarkowane podlewanie. Kwitną od lata do później jesieni. Bodziszek dobrze czuje się zarówno w miejscach nasłonecznionych, jak i półcienistych. Dobrze znosi susze i nie lubi przelania. Olejki eteryczne o cytrynowym zapachu, którego nie lubią komary, wydzielają także popularne i niewymagające rośliny balkonowe – pelargonie

Rośliny na komary – krzewy

Kocimiętka to niewielki i niewymagający krzew o niebiesko-fioletowych kwiatach. Kwitnie praktycznie przez cały sezon letni. Kocimiętka wytwarza olejek o zapachu podobnym do kocich feromonów, który skutecznie zniechęca komary do przebywania w jego pobliżu. Lawenda to krzew o fioletowych kwiatach przypominających kłosy. Olejek eteryczny zawarty w tej roślinie przeciąża narządy węchowe komarów, co powoduje, że nie chcą przebywać w jej pobliżu. Komary odstrasza również wiecznie zielony mirt zwyczajny o niewielkich białych kwiatach. W naszym klimacie jest to roślina doniczkowa, którą latem możemy wystawić na zewnątrz. 

Rośliny na komary – drzewa

Do drzew o właściwościach odstraszających komary należy surmia bignoniowata. Ma ona duże sercowate liście, a drobne białe kwiaty są zebrane w duże wiechy. Olejki eteryczne wytwarzane przez tę roślinę nie są wyczuwalne dla ludzi, natomiast dla komarów zapach ten jest drażniący. 


Ochrona przed komarami
Zakupy z doradcą Gemini

Przeczytaj również:
Co odstrasza komary?


Źródła
Zwiń
Rozwiń
  • https://homegarden.com.pl/artykuly/rosliny-odstraszajace-komary-jak-chronic-sie-latem 
  • https://poradnikogrodniczy.pl/rosliny-odstraszajace-komary.php
  • https://komary-info.pl/rosliny-odstraszajace-komary/
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę