Seler w kosmetykach
Seler jest skutecznym środkiem przeciwzapalnym, a ekstrakt z jego nasion i oleje od dawna są stosowane w aromaterapii i kosmetologii. Jakie właściwości ma korzeń selera? Czy jest zdrowy? Jak go wykorzystać w domowym spa?
Wykorzystanie selera w kosmetyce
Seler stanowi bogate źródło witamin C, K, B6, E oraz kwasu foliowego. Zawiera także potas, fosfor, wapń, magnez i żelazo. Ze względu na swoje właściwości znalazł szerokie zastosowanie w kosmetologii. Dodaje się go do produktów, takich jak: kremy, maseczki, toniki, olejki do ciała. Korzeń selera zapobiega stresowi oksydacyjnemu skóry, a także łagodzi podrażnienia i stany zapalne. Działa ochronnie na włókna kolagenowe, co znacznie spowalnia proces starzenia się skóry; silnie nawilża.
Korzeń selera – domowe wykorzystanie
Korzeń selera można wykorzystać do domowego spa oraz poprawienia kondycji skóry.
Maseczka z selera z ogórkiem
Połączenie korzenia selera z ogórkiem i miodem to bomba witaminowa i antyoksydacyjna dla skóry. Ogórki wykazują działanie nawilżające i kojące, natomiast miód – poza działaniem nawilżającym – wykazuje działanie bakteriobójcze, przyspieszające gojenie ran i zmniejszające blizny. Jogurt naturalny dostarczy skórze witaminę D, a zawarty w nim kwas mlekowy rozpuści martwe komórki naskórka.
Składniki:
- korzeń selera,
- ogórek,
- łyżka jogurtu,
- łyżka miodu.
Przygotowanie: Miąższ z selera i ogórka (np. pozostały po wyciskaniu soku) połącz z jogurtem i miodem. Powstałą pastę nałóż na twarz i pozostaw na około 15 minut.
Plastry selera na twarz
Obrany korzeń schłodzonego selera pokrój w plastry i nałóż na powieki. Taki okład zmniejsza obrzęk oraz niweluje worki i cienie pod oczami.
Maseczka z mlekiem
Korzeń selera zetrzyj na tarce lub wykorzystaj miąższ po wyciśniętym soku, zalej niewielką ilością mleka i odstaw na kilka godzin w chłodne miejsce. Tak przygotowaną maseczkę nałóż na twarz. Zabieg powtarzaj co kilka dni. W efekcie uzyskasz nawilżoną, elastyczną skórę z mniejszą ilością przebarwień.
Wskazówka: Do przygotowania pulpy z selera poza wyciskarką wolnoobrotową posłużyć może blender lub tarka. Pamiętaj jednak, aby odsączyć gromadzącą się wodę, żeby maseczka miała odpowiednią konsystencję i utrzymała się na skórze.
Olejek z nasion selera
Na półkach aptek i sklepów znajdziesz olejek z nasion selera, który można stosować na całe ciało. Regularna aplikacja olejku pomaga utrzymać gładką, jędrną i nawilżoną skórę. Aby skomponować mieszankę do masażu, połącz olejek eteryczny z nasion selera z olejem nośnikowym np. kokosowym lub z dzikiej róży. Alternatywnie możesz dodać około 5-6 kropli olejku do kąpieli i zanurzyć się w niej na kilka minut. Połączenie kilku kropli olejku z ulubionym kremem zwiększy jego skuteczność w leczeniu trądziku i ran, a także usunie oznaki zmęczenia.
Podsumowując, wprowadzenie selera do pielęgnacji może przynieść bardzo dużo korzyści. Miąższ z selera wykorzystasz jako bazę do maseczek i zabiegów kosmetycznych w domowym spa. Sprawią one, że Twoja skóra będzie nawilżona, odświeżona i rozjaśniona.
Przeczytaj również:
Jak dobrać olej do danego typu cery?
Źródła:
- Mencherini T. et al., An extract of Apium graveolens var. Dulce leaves: structure of the major constituent, apiin, and its anti-inflammatory properties, The Journal of Pharmacy and Pharmacology (2007); 59(6).
- Kujawska M., Łuczaj Ł., Sosnowska J., Klepacki P., Rośliny w wierzeniach i zwyczajach ludowych, Słownik Adama Fishera, Wrocław 2016.
- Batechko S., Bańkowski Z., Moc życia żywych olejów.