Serum z witaminą C. Jakie daje efekty?
Witamina C to substancja czynna o doskonale znanym wpływie na skórę. Stanowi składnik kremów, maseczek i toników, ale nie tylko. W jakim przypadku sprawdzi się serum z witaminą C?
Serum z witaminą C – właściwości i działanie
Serum z witaminą C można stosować codziennie. Efekty w postaci rozjaśnienia skóry i dodania jej blasku będą widoczne dość szybko. Codzienna, regularna aplikacja serum z witaminą C zapewni spowolnienie procesów starzenia się skóry.
Witamina C:
- wspomaga syntezę kolagenu, co przekłada się na zmniejszenie widoczności i głębokości zmarszczek;
- ma właściwości antyoksydacyjne, zwalcza wolne rodniki i pomaga chronić skórę przed promieniami UVA i UVB;
- pobudza regenerację komórek, zwiększając produkcję elastyny, dzięki czemu skóra z czasem odzyskuje jędrność i elastyczność.
Serum z witaminą C ma przede wszystkim właściwości rozświetlające skórę. Przywraca blask i wyrównuje koloryt skóry. Najlepszy efekt jest widoczny na cerze zmęczonej, poszarzałej, pozbawionej zdrowego blasku.
Serum z witaminą C stosowane jest także jako remedium na przebarwienia. Skutecznie radzi sobie zarówno z brązowymi zmianami pigmentacyjnymi wywołanymi działaniem promieni UV, jak i tymi powstałymi w wyniku zmian trądzikowych. Miesiąc regularnego, konsekwentnego stosowania serum z witaminą C zapewni pierwsze widoczne efekty redukcji przebarwień na skórze.
Serum z witaminą C działa również skutecznie na oznaki starzenia, czyli zmarszczki i linie na skórze. Działanie antyoksydacyjne preparatu pozwala na spowolnienie efektów upływu czasu. Aby przeciwdziałać negatywnym skutkom wpływu czynników środowiskowych, potrzebna jest regularność w stosowaniu serum.
Czym kierować się przy wyborze serum z witaminą C?
Wybór serum do twarzy z witaminą C wcale nie jest oczywisty. Ten kosmetyk może występować w kilku różnych postaciach.
Najczęściej występującą w kosmetykach postacią witaminy C jest kwas L-askorbinowy, należący do kwasów uważanych za delikatnie działające na skórę (dopiero stężenie powyżej 20% daje właściwości złuszczające). Serum z tym składnikiem ma konsystencję wodną. Taka formuła ma jednak swoje minusy. Witamina zawarta w serum szybko ulega rozkładowi z powodu np. temperatury czy działania światła, przez co data przydatności do użycia serum to zaledwie 3-4 miesiące. Kwas L-askorbinowy może także uwrażliwić delikatną skórę.
Serum z etylowanym kwasem askorbinowym to stabilna forma witaminy C rozpuszczalna w wodzie. Taki kosmetyk ma dłuższą datę przydatności do użycia (około roku). Dodatkowo kosmetyk nie podrażnia skóry i łatwo się wchłania. W przypadku serum z tym składnikiem aktywnym potrzeba więcej czasu na zauważenie pierwszych efektów.
Serum z witaminą C może mieć także postać olejową. Witamina C ma w takim przypadku postać stabilną, zamkniętą w mikrosomach, a kosmetyk cechuje się długim czasem trwałości. Ten produkt sprawdzi się przy skórze trądzikowej. Tutaj także na osiągnięcie efektu potrzeba nieco więcej czasu.
Jak często i kiedy stosować serum z witaminą C?
Serum z witaminą C można stosować codziennie, bez względu na porę roku, ponieważ główny składnik tego preparatu nie uwrażliwia skóry na działanie słońca. Wręcz przeciwnie – wzmacnia działanie filtrów w kremie przeciwsłonecznym.
Serum z witaminą C można nakładać rano (jako produkt antyoksydacyjny) lub wieczorem – zwłaszcza jeśli preparat występuje w postaci olejowej, zostawiającej na twarzy film, który utrudnia nakładanie podkładu lub pudru.
Serum z witaminą C – jak je stosować?
Przed nałożeniem serum z witaminą C dokładnie oczyść i osusz skórę twarzy, szyi i dekoltu. Spryskaj skórę tonikiem lub hydrolatem. Następnie nałóż serum.
Kosmetyki tego typu znajdują się zazwyczaj w buteleczkach z pipetą lub kroplomierzem. Serum jest bardzo wydajne, zatem wystarczy kilka kropel, aby pokryć warstwą kosmetyku całą twarz, szyję i dekolt. Serum o lekkiej konsystencji szybko się wchłania – od razu po aplikacji można przejść do nakładania kremu. Preparat nałożony w czasie porannej pielęgnacji dodatkowo pokryj kremem odżywczym i koniecznie preparatem przeciwsłonecznym z wysoką ochroną UVA i UVB. Wieczorem nie ma konieczności ochrony przed słońcem, ale na serum powinna zostać nałożona warstwa kremu głęboko regenerującego lub odżywczego olejku.
Jak przechowywać serum z witaminą C?
Serum z witaminą C przechowuj z dala od źródła światła, np. w zamykanej szafce w łazience, na półce schowanej za lustrem lub w kosmetyczce. Producenci często umieszczają kosmetyk w buteleczce z ciemnego szkła lub nieprzezroczystej fiolce, które nie przepuszczają światła. Kosmetyki dobrze radzą sobie w temperaturze pokojowej, nie ma więc konieczności przechowywania serum z witaminą C w lodówce, chyba że nakładając preparat, masz ochotę dodatkowo schłodzić twarz. Dla stabilności i trwałości formuły nie jest to jednak niezbędne.
Serum nakładaj pipetą lub kroplomierzem, bez dotykania skóry końcówką aplikatora. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko zanieczyszczenia mikrobiologicznego produktu.
Serum z witaminą C – jakie daje efekty?
Regularne stosowanie serum z witaminą C:
- opóźnia starzenie się skóry,
- zmniejsza widoczność i głębokość zmarszczek,
- pozwala przywrócić skórze jędrność i elastyczność,
- wygładza i rozświetla skórę,
- pomaga pozbyć się przebarwień.
- Pullar M.J., Carr A.C., The Roles of Vitamin C in Skin Health, Vissers MCM, Nutrients 2017.
- Taylor M.B., Yanaki J.S., Draper D.O., Shurtz J.C., Successful short-term and long-term treatment of melasma and postinflamatory hyperpigmentation using vitamin C, Coglianese M, Journal of Drugs in Dermatology, 2013.
- Ravetti S., Clement C., Brignone S., Hergert L., llemandi D., Palma S., Ascorbic Acid in Skin Health, Topical Pharmaceutical Products and Cosmetics, 2019.
Czy przechowywanie serum z witaminą c poza lodówką to na pewno dobry pomysł? Większość źródeł podaje inną informację.
Dzień dobry. Chcąc prawidłowo przechowywać kosmetyki czy inne produkty, należy stosować się do rekomendacji producenta. Kosmetyki poddawane są badaniom stabilności, na podstawie których powstają wspomniane zalecenia. W przypadku witaminy C kluczowa jest przede wszystkim ochrona przed światłem.