Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Black Week
X - Nutricia Bebilon
X - Axobiotic
X - Inhalatory
5

Solarium a witamina D. Czy pomaga ją uzupełnić?

Słuchaj artykułu

Witamina D jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu, a jej naturalnym źródłem jest promieniowanie słoneczne. W wielu regionach świata, w tym w Polsce, słońca jest jednak zbyt mało, by zapewnić wystarczającą ilość witaminy D. W związku z tym wiele osób decyduje się na korzystanie z solarium. Czy jest to dobry sposób?

Solarium a witamina D. Czy pomaga ją uzupełnić?

Promieniowanie ultrafioletowe a witamina D 

Promieniowanie słoneczne to promieniowanie elektromagnetyczne, źródło m.in. promieniowania ultrafioletowego (promieniowania nadfioletowego) – UV. Wyróżnia się promieniowania: UVA, UVB, UVC. Witamina D produkowana jest w naszej skórze właśnie pod wpływem działania promieniowania UVB. Witamina wytwarzana podczas syntezy skórnej może zapewnić niemal całkowite zapotrzebowanie organizmu na witaminę D.

W naszym klimacie wystarczające jest regularne przebywanie na słońcu kilkanaście minut dziennie w okresie wiosenno-letnim z odkrytymi przedramionami i udami w godzinach od 10 do 15. Istnieje jednak wiele czynników ograniczających lub całkowicie uniemożliwiających zachodzenie tego procesu, np. chmury zasłaniające słońce czy zanieczyszczenia powietrza. Mniejsze ilości witaminy D wytwarzane są w skórze osób starszych i osób o ciemnej karnacji, a stosowanie preparatów z filtrami ochronnymi UVB prawie całkowicie redukuje możliwość zachodzenia biosyntezy. 

Czy solarium dostarcza witaminy D? 

Lampy stosowane w solariach emitują głównie promieniowanie UVA oraz w mniejszym stopniu promieniowanie UVB. Zarówno promieniowanie UVA, jak i promieniowanie UVB bardzo niekorzystnie wpływają na kondycję skóry, mogąc wywoływać choroby nowotworowe skóry (np. czerniaka). 

Wyniki wieloletnich badań jednoznacznie potwierdzają, że u osób, które kiedykolwiek korzystały z solarium, zwiększa się ryzyko zachorowania na czerniaka. 

U osób w młodym wieku korzystających z solarium ryzyko to nasila się jeszcze bardziej. W badaniach udowodniono też, że w solariach zachodzi synteza skórna witaminy D, jednak tak skumulowana porcja promieniowanie UVB, jaką emitują lampy w solariach, powoduje niemal błyskawiczny jej rozpad – pozyskanie witaminy D w solarium jest więc niemożliwe. 

Udokumentowane szkodliwe działanie lamp było przyczyną wprowadzenia ograniczeń w korzystaniu z solarium w niektórych krajach, m.in. w: Norwegii, Szwecji, Anglii, Austrii czy Belgii. Brazylia i Australia zdecydowały nawet o wprowadzeniu całkowitego zakazu korzystania z solarium. W Polsce od 2018 roku wprowadzono zakaz udostępniania solarium osobom niepełnoletnim. 

Jak można uzupełnić witaminę D? 

Wybór metody, która zapewni utrzymanie odpowiedniego stężenia witaminy D zależy od stopnia jej niedoboru w organizmie oraz od przyczyny jej niedoboru. Nawet krótkotrwałe kąpiele słoneczne, bez zastosowania preparatów ochronnych, przeciwwskazane są u osób z niektórymi schorzeniami (może to pogorszyć stan ich zdrowia) i u osób zażywających niektóre leki (mogą pojawić się lub nasilić działanie niepożądane tych leków).  

Witaminę D można znaleźć w niektórych produktach spożywczych, jednak dieta nigdy nie uzupełni w całości niedoboru witaminy D w organizmie. 

Wydaje się, że najwłaściwszą metodą wyrównania stężenia witaminy D jest stosowanie preparatów z jej zawartościąNa rynku dostępne są preparaty, które można kupić bez recepty, zawierające witaminę D w stężeniu do 4000 IU (100 μg). Przyjmowanie ich zgodnie z zaleceniami producentów może pomóc w uzupełnieniu niedoborów. 


Witamina D
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Przeczytaj również:
Jak dawkować witaminę D3 u dorosłych, dzieci i niemowląt?


Źródła
Zwiń
Rozwiń
  • https://wl.uwm.edu.pl/sites/default/files/download/201801/wyklad_7_-_witamina_d.pdf 
  • https://www.akademiaczerniaka.pl/artykuly/artykul/2020-10-12-komunikat-dot-szkodliwosci-promieniowania-uv-w#_ftn2
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę