Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Projekt opalanie 2
X - Aurovitas AuroGastro
X - Genactiv Colostrum
X - Pielęgnacja nóg
X - Produkty z gratisem
5

Rak skóry po opalaniu. Kiedy narażamy się na to zagrożenie?

Słuchaj artykułu

Rak skóry to bardzo groźne następstwo nieodpowiedzialnego opalania. Najbardziej niebezpiecznym nowotworem skóry jest czerniak. Dowiedz się co zrobić, by rak skóry po opalaniu nie dotyczył Ciebie.

Rak skóry po opalaniu. Kiedy narażamy się na to zagrożenie?

Rak skóry a opalanie – jaki mają związek? 

Zbrązowienie skóry po opalaniu to nic innego, jak system obronny przed kolejnymi dawkami promieniowania słonecznego. Komórki pigmentowe (melanocyty) po ekspozycji na promieniowanie UV wytwarzają kolejne dawki melaniny. Jest to substancja, której zadaniem jest pochłanianie zbyt dużej ilości promieniowania. Na rozwój czerniaka złośliwego największy wpływ ma właśnie intensywna ekspozycja na promieniowanie UV. Jest to szczególnie niebezpieczne dla dzieci. Znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworów w późniejszym wieku. 

Najgroźniejszym nowotworem skóry jest czerniak. Jest to nowotwór, który stosunkowo szybko rośnie, szybko też daje przerzuty, które mogą prowadzić do śmierci. 

Inne nowotwory, takie jak podstawnokomórkowe czy też kolczystokomórkowe są zwykle łagodniejsze niż czerniak. Występują częściej, a ich leczenie jest skuteczne. Rokowanie zazwyczaj jest dobre. Nowotwory te odpowiednio wcześnie wykryte i zwalczone nie wpływają na długość życia pacjenta.  

Obserwuj zmiany skórne na ciele. Twoją uwagę powinny zwrócić nowe zmiany, a także te, które zmieniają swój wygląd – powiększają się lub swędzą i zmieniają kolor. Wszystkie zmiany skórne, które inaczej wyglądają, powinny być powodem do konsultacji dermatologicznej. Zadbaj o to odpowiednio wcześnie, zanim potencjalnie groźna zmiana spowoduje rozwój groźnego nowotworu. Ponadto, profilaktycznie co najmniej raz w roku udaj się do lekarza dermatologa, który profesjonalnym sprzętem zbada wszystkie Twoje zmiany skórne.

Pamiętaj o profilaktyce i badaniach. Czerniak wykryty we wczesnym etapie (zanim pojawią się przerzuty) jest w pełni uleczalnym nowotworem. 

Jak uniknąć raka skóry po opalaniu? Profilaktyka 

Często popełnianym błędem jest „przygotowanie” skóry w solarium. Promieniowanie wytwarzane w solarium powoduje przede wszystkim zmianę barwy melaniny już istniejącej, natomiast nie wpływa znacznie na syntezę nowych cząsteczek tej substancji. W konsekwencji technika ta nie powoduje wzrostu ochrony skóry przed wystąpieniem nowotworu.

Stosuj kremy z filtrem ochronnym i nie doprowadzać do poparzeń skóry. Wybierając krem, zwróć uwagę na jego specyfikę. Dobry produkt powinien chronić zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB. 

Pamiętaj, by nakładać krem z filtrem co 2 godziny.


Ochrona przed słońcem

Warto wybrać krem wodoodporny. Pamiętaj jednak, że taki krem, pomimo zachowania aktywności po wyjściu z wody, może zostać w łatwy sposób usunięty na skutek wycierania mokrego ciała w ręcznik. W tej sytuacji konieczne jest nałożenie kolejnej porcji kremu na ciało. Ilość używanego kremu gra kluczową rolę w profilaktyce nowotworów skóry. Moc kremów mierzona jest w warunkach laboratoryjnych, przy stosunkowo dużej ilości kremu aplikowanej na małą powierzchnię. Zbyt cienka warstwa kremu nie chroni przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym.  

Powstrzymaj się również od zabiegów laserowych, np. depilacji, przed wyjazdem na wakacje. Nie zaleca się także wykonywania peelingów przed ekspozycją na słońce.


Opalanie bez słońca
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Przeczytaj również:
Przebarwienia słoneczne – jak skutecznie walczyć z przebarwieniami posłonecznymi?


Źródła
Zwiń
Rozwiń
  • Szczeklik A., Gajewski P., Interna Szczeklika, Medycyna Praktyczna, 2014. 
  • https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/wywiady/210826,grubiej-i-czesciej-czyli-jak-sie-obchodzic-ze-sloncem 
  • https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/aktualnosci/167194,nie-ma-zdrowego-opalania 
  • Ruka W., Krzakowski M., Placek W., Rutkowski P. i in., Czerniaki skóry – zasady postępowania diagnostyczno-terapeutycznego, „Onkologia w Praktyce Klinicznej”, 2009. 
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę