Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost
164

Flegma w gardle. Nie lekceważ tego objawu!

Słuchaj artykułu

Flegma zalegająca w gardle może być objawem wielu chorób układu oddechowego. Kiedy powinna wzbudzić nasz niepokój? Jak się jej pozbyć? Przeczytasz w artykule!

Flegma w gardle. Nie lekceważ tego objawu!

Skąd się bierze flegma w gardle? 

Flegma jest wydzieliną dróg oddechowych. Towarzyszy ona chorobom układu oddechowego. Składa się głównie ze śluzu, który w normalnych warunkach stanowi warstwę ochronną, pokrywającą drogi oddechowe.

U zdrowych osób niewielka ilość śluzu jest transportowana w kierunku krtani, a następnie połykana. W stanach zapalnych układu oddechowego dochodzi do nadprodukcji śluzu i zmiany jego właściwości, co utrudnia skuteczny transport. Wtedy pojawia się kaszel lub chrząkanie, które wspomagają usuwanie zalegającej wydzieliny.

Flegma w gardle i chrząkanie – przyczyny

Najczęstszą przyczyną zalegania flegmy w gardle jest spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła w czasie kataru. Często towarzyszy temu mokry kaszel i przewlekle zapalenie zatok przynosowych.

Rodzaj wydzielinyMożliwa przyczyna
Ropna (zielono-żółta) wydzielinaInfekcja (niekoniecznie bakteryjna) zatok przynosowych, oskrzeli lub płuc. Jej duża ilość może świadczyć o rozstrzeniu oskrzeli. Jeśli występuje nagle, może być spowodowana pęknięciem ropnia płuca.
Wydzielina o nieprzyjemnym zapachuZakażenie beztlenowcami
Biało-żółta lub przezroczysta i lepka wydzielinaAstma (jeśli wydzielina występuje w niewielkiej ilości)
Gęsta, śluzowa i lepka wydzielina odkrztuszana najczęściej ranoPrzewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) lub przewlekłe zapalenie oskrzeli
Cząstki pokarmu obecne w wydzieliniePrzetoki (nieprawidłowe połączenia) między tchawicą a przełykiem
Czopy i grudki widoczne w wydzielinieMukowiscydoza lub grzybica
Obecność krwiNowotwór płuc, gruźlica płuc, zapalenia płuc lub rozstrzenie oskrzeli

Flegma w gardle – objawy towarzyszące 

  • Infekcje dróg oddechowych – gorączka, złe samopoczucie, katar.
  • Refluks żołądkowo-przełykowy – zgaga, uczucie dyskomfortu w nadbrzuszu, chrypka.
  • Przewlekły alergiczny nieżyt nosa – kichanie, świąd nosa, zaczerwienie i świąd spojówek.
  • Astma – napad kaszlu może być wywoływany ekspozycją na alergeny wziewne, zimne powietrze, wysiłek fizyczny. Towarzyszą mu duszność i świsty. 
  • POChP lub przewlekłe zapalenie oskrzeli – największe nasilenie kaszlu nad ranem i po przebudzeniu. Pacjent odczuwa również duszność, utratę łaknienia i łatwo się męczy. 
  • Nowotwór – mogą towarzyszyć mu tzw. objawy alarmowe, które znajdziesz w dalszej części artykułu.

Ułatwiają usunięcie zalegającej wydzieliny
Zakupy z doradcą Gemini

Flegma w gardle – jak się jej pozbyć? 

Możesz skorzystać z wielu sposobów, które pomogą Ci rozrzedzić i wykrztusić wydzielinę zalegającą w drogach oddechowych. W przypadku przewlekłego chrząkania i zalegania flegmy w gardle warto udać się do lekarza. Po postawieniu diagnozy specjalista może wdrożyć odpowiednie leczenie, np. jeśli przyczyną jest przewlekłe zapalenie zatok.

Flegma w gardle – domowe sposoby 

Zanim sięgniesz po leki, skorzystaj z domowych sposobów, które upłynniają zalegającą wydzielinę i ułatwią jej odkrztuszanie.

Pamiętaj o kilku zasadach:

  1. Zadbaj o odpowiednie nawodnienie – dzięki temu produkowany śluz będzie zawierał więcej wody i łatwiej go wykrztusisz.
  2. Stosuj inhalacje z soli fizjologicznej (0,9% roztwór chlorku sodu).
  3. Unikaj klimatyzowanych pomieszczeń. Zadbaj o odpowiednią temperaturę i wilgotność pomieszczenia, a w razie potrzeby korzystaj z nawilżacza powietrza.
  4. Unikaj czynników drażniących takich jak dymy, pyły i środki chemiczne.

Flegma w gardle – jakie leki możesz zastosować?

Aby rozrzedzić i odkrztusić wydzielinę, sięgnij po leki mukoaktywne.

Ze względu na mechanizm działania dzielimy je na:  

  • mukolityki – zmniejszają lepkość wydzieliny poprzez rozbijanie cząstek tworzących śluz. Należą do nich m.in. acetylocysteina, erdosteina, karbocysteina; 
  • mukokinetyki – poprawiają transport śluzowo-rzęskowy, np. ambroksol i bromheksyna (mają złożony mechanizm i mogą być zaliczane do pozostałych grup leków);
  • leki mukoregulujące – normalizują wydzielanie śluzu, np. karbocysteina (zlożony mechanizm) lub glikokortykosteroidy i antybiotyki makrolidowe (poprzez działanie przeciwzapalne);
  • leki wykrztuśne (sekretolityki) – działają drażniąco na receptory czuciowe i wywołują kaszel. Zwiększają też nawodnienie wydzieliny i zmniejszają jej lepkość. Należą do nich m.in. związki kreozotu (sulfogwajakol, gwajafenezyna), hipertoniczne roztwory NaCl (3-7%), sól emska, składniki zawarte w roślinach – olejki eteryczne (sosnowy, tymiankowy, eukaliptusowy, koprowy), saponiny (bluszcz, dziewanna, lukrecja) i alkaloidy (wymiotnica lekarska). 

Powyższe substancje najczęściej występują w postaci syropów, tabletek lub roztworów do nebulizacji i w większości są dostępne bez recepty.


Ułatwiają odkrztuszanie

Ciągła flegma w gardle i chrząkanie – kiedy udać się do lekarza? 

Skonsultuj się z lekarzem, jeśli: 

  • podjęte działania nie przynoszą efektów,  
  • objawy choroby nasilają się,  
  • symptomom towarzyszy wysoka gorączka lub uczucie duszności. 

Jeśli kaszel utrzymuje się powyżej 4 tygodni, zgłoś się do lekarza, aby ustalić przyczyny dolegliwości.  

W przypadku przewlekłego kaszlu i towarzyszących mu objawów alarmowych również pilnie skontaktuj się z lekarzem.

Zaliczamy do nich:

  • krwioplucie,  
  • duszność,  
  • ból w klatce piersiowej, 
  • zmniejszenie masy ciała,  
  • nocne poty i utrzymujący się stan podgorączkowy, 
  • zaburzenia połykania (tzw. dysfagia), 
  • chrypka utrzymująca się ponad 3 tygodnie,  
  • zmiana charakteru kaszlu (szczególnie u palaczy). 

Flegma zalegająca w gardle i towarzyszący jej kaszel to częste objawy infekcji dróg oddechowych. Aby usunąć zalegającą wydzielinę i pozbyć się kaszlu, możesz posłużyć się domowymi sposobami lub lekami dostępnymi głównie bez recepty. Pamiętaj jednak, że mokry kaszel utrzymujący się przez dłuższy czas może czasem świadczyć o poważniejszych chorobach i wymaga konsultacji z lekarzem.

Przeczytaj również:
Mokry kaszel – przyczyny, objawy, leczenie


Źródła
Zwiń
Rozwiń
  • Doniec Z., Mastalerz-Migas A., Krenke K., Mazurek H., Bieńkowski P., Rekomendacje postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w kaszlu u dzieci dla lekarzy POZ, Lekarz POZ 2016; 4: 305-321. 
  • Jędrzejek M., Pokorna-Kałwak D., Mastalerz-Migas A., Praktyczne zastosowanie leków mukoaktywnych, Lekarz POZ 2020; 1: 14-19. 
  • Krenke R., Chorostowska-Wynimko J., Dąbrowska M., Bieńkowski P., Arcimowicz M., Grabczak E.M., Mastalerz-Migas A., Postępowanie w kaszlu u osób dorosłych – rekomendacje dla lekarzy rodzinnych, Lekarz POZ 2018; 6: 425-452. 
  • Rubin Bruce K., The Role of Mucus in Cough Research, Lung 2010; 188: 69-72. 
  • Fan S., Consolato S., Sputum Analysis, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK563195/ (dostęp: 31.10.2022). 
  • Szczeklik W., Jankowski M., Jassem E., Krajnik M., Kaszel, https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.I.1.16 (dostęp: 31.10.2022). 
  • Szumny D., Szypuła E., Szydłowski M., Chlebda E., Skrzypiec-Spring M., Szumny A., Leki roślinne stosowane w chorobach układu oddechowego, Dent. Med. Probl. 2007; 44(4): 507-515. 
  • Wiercińska M., Kaszel: kaszel mokry i suchy, sposoby na kaszel, kiedy zgłosić się do lekarza? https://www.mp.pl/pacjent/objawy/70135,kaszel (dostęp: 31.10.2022).
  1. 20 lipca 2023, 09:27
    Izabela

    Artykuł wyczerpująco przedstawia problem.

    1. 20 lipca 2023, 12:04
      Weronika Zielińska
      Poradnik Gemini

      Dziękujemy 🙂

  2. 9 grudnia 2023, 06:47
    Iwona

    Artykuł był pomocny . Dziękuję.

    1. 11 grudnia 2023, 10:50
      Weronika Zielińska
      Poradnik Gemini

      Dziękujemy za miły komentarz 🙂

  3. 26 stycznia 2024, 23:52
    Halina

    Kaszel katar brałam leki przepisał lekarz 13 dni lechcze w gardle i powoduje kaszel plfocina bjala i jest gęsta wzięłam a c c o godz 16 stej

  4. 8 lutego 2024, 19:30
    Andrzej.

    Artykuł dużo mi wyjaśnił.Dawno nie robiłem rgt klatki.Dzięki

    1. 24 kwietnia 2024, 04:44
      Jadwiga

      Kaszlu chrzakania i innych po prostu budzę się muszę starać się aby opluć plwocine i tak dwa trzy razy w ciągu nocy

  5. 24 maja 2024, 18:09
    Rysiek

    Niewiem czym się różni astma a przewlekłe zapalenie oskrzeli. Stwierdzono u mnie astme ale pojemność płuc mi nie spada a na pflikometrze caly czas wydmuchuje ponad 700 i glikokrtysterydy duzo mi nie pomagaly. lepiej sie czuje po piciu ziół i jakbym mial teraz bardziej zlaeczone .Ale odciagam flegme z gardla przezrozysta czasem biala, jak wstane jest bardziej wysuszona i jak kaszlne to czasem sie cos też oderwie sluzowatego przezroczystego.

    1. 27 maja 2024, 11:22
      mgr farm. Marta Grabowska
      mgr farm. Marta Grabowska

      Astma jest chorobą o podłożu alergicznym, a zapalenie oskrzeli występuje w trakcie infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Choroby mają podobne objawy, ale inne podłoże. Aby ostatecznie zdiagnozować astmę może Pan wykonać testy alergiczne.

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę