Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Pomysł na prezent 3
X - Niezbędnik zimowy
x - Aurovitas ApoD3
X - Aurovitas LipiForma 3
X - Dermaprofi Cutis
X - Zimowe nowości
X - Przeziębienie dzieci i dorosłych
X - Kalendarz adwentowy 2023
5

Strach przed kontaktem z innymi – czy to fobia?

Słuchaj artykułu
Pytanie od Oliwii
Kiedy mam z kimś porozmawiać sam na sam albo zapytać o coś np. nauczyciela podczas sprawdzianu, to bardzo się tym stresuję. Zawsze też, gdy wychodzę sama i nie mam na uszach słuchawek to myślę, że ludzie ciągle mnie obserwują albo o mnie rozmawiają. Często rozmowa z własną rodziną sprawia mi trudność. Jestem ciekawa czy to po prostu moje fantazje czy to już jakiś lęk albo fobia.

Opisywane objawy mogą wskazywać na występowanie fobii społecznej. Jest to rodzaj zaburzenia lękowego, które polega na występowaniu niepokoju podczas interakcji społecznych. Nawiązywanie kontaktów, rozmowy powodują duży strach, stres przed zostaniem osądzonym, wyśmianym przez rozmówcę. Ten lęk jest nieadekwatny do danej sytuacji, utrudnia kontakty z innymi osobami, wpływa na całe życie. Aby postawić odpowiednią diagnozę i podjąć leczenie konieczna jest wizyta u psychologa. Pierwszej pomocy możesz poszukać w gabinecie psychologa szkolnego. Ważne jest podzielenie się swoimi przemyśleniami z osobą dorosłą (jeśli nie czujesz się dobrze w rozmowie z rodzicami, porozmawiaj z zaufaną nauczycielką czy psychologiem szkolnym). Praca nad leczeniem lęku może okazać się dość długa, ale często konieczna.

Przeczytaj również:
Fobia społeczna – patologiczna nieśmiałość, a może coś więcej?


Wsparcie w stanach lękowych
Poznaj tysiące produktów z kategorii zdrowie i uroda
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę