Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost
6

Stres przed maturą. Jak sobie z nim radzić?

Słuchaj artykułu

Egzamin dojrzałości to ważne wydarzenie, które potrafi wywoływać silne emocje i nadmierny stres. Jak radzić sobie ze stresem przed maturą?

Stres przed maturą. Jak sobie z nim radzić?

Matura i stres – czy to nierozłączne elementy? 

Egzamin dojrzałości weryfikuje wiedzę i jest głównym czynnikiem decydującym o dalszych możliwościach rozwoju. W związku z tym u wielu młodych osób okres maturalny to czas przepełniony stresem. Nic w tym dziwnego. Młody człowiek na początku swojej kariery chce wypaść jak najlepiej, by móc zagwarantować sobie pewną przyszłość. Konkurencja pomiędzy kandydatami na uczelnie wyższe dodatkowo podnosi poziom stresu i adrenaliny. 

Czym tak właściwie jest stres? 

Stres, który jest naturalną reakcją organizmu, można zdefiniować jako stan obciążenia mający zwykle miejsce w sytuacji zagrożenia. W związku z występującym problemem następuje utrata równowagi psychicznej i fizycznej. Stres umożliwia zaadaptowanie się do panujących warunków i powoduje mobilizację energii potrzebnej do pokonania problemów i przeszkód. 

Reakcje stresowe nie powinny nam się kojarzyć negatywnie.  

Odpowiednio kontrolowany stres może przynosić pozytywne następstwa.

Zjawisko mobilizacji organizmu możemy podzielić na dwa rodzaje: 

  • dystres – ciężka i długotrwała reakcja organizmu na stresor, która powoduje dezorganizację i negatywnie wpływa na efekt pracy;  
  • eustres – rodzaj stresu, który pomimo chwilowego dyskomfortu przynosi finalnie korzyści i prowadzi do rozwoju. 

W związku z wielokierunkowym działaniem stresu warto nauczyć się odpowiednio wykorzystywać tę reakcję. Niekontrolowany i silny stres wyniszcza organizm, natomiast odpowiednio zbalansowana dawka adrenaliny może przynieść korzyści. 

Co robić na kilka miesięcy przed egzaminem? 

Kilka miesięcy poprzedzających egzamin maturalny warto poświęcić na regularną naukę i systematyczne powtórki. Stres może najsilniej zaatakować, gdy tuż przed egzaminem mamy poczucie nieodpowiedniego przygotowania. Świadomość posiadanej wiedzy znacznie zwiększy pewność siebie, co zredukuje poziom stresu w dniu egzaminu. 

Pamiętaj jednak, że nie tylko wielogodzinna nauka wpływa na stan wiedzy. Organizm najlepiej ją przyswaja, gdy jest wypoczęty i gotowy do pracy. Zadbaj o odpowiednią ilość snu i regularną aktywność fizyczną. Odczucie silnego zmęczenia fizycznego i psychicznego może wywoływać frustrację i problem z przyswajaniem kolejnych porcji materiału. 

Co robić na kilka tygodni przed egzaminem? 

Ostatnie tygodnie warto poświęcić na doszlifowanie wiedzy i opanowanie ostatnich elementów materiału. Systematyczna nauka połączona z przerwami na ulubioną aktywność fizyczną powinny spowodować poczucie stabilizacji i opanowania. 

Nie zapominaj o kontaktach z rówieśnikami. Wspólnie spędzony czas poprawi ogólne samopoczucie. Pozwoli także na wymianę doświadczeń i wzajemne wsparcie, bo przecież każdemu maturzyście towarzyszą podobne emocje. Warto zrobić sobie chwilę oddechu od nauki. 

Co robić na dzień przed egzaminem? 

Nie traktuj tego dnia jako ostatniego dzwonka, by kolejny raz powtórzyć materiał z kilku lat. Może to sprawić, że będziesz mieć złudne wrażenie braku wiedzy spowodowane nadmiernym zmęczeniem. Lepiej poświęcić ten czas na całkowity relaks. Nieustanne powtórki tuż przed egzaminem wpływają negatywnie na poziom stresu.  

Weź relaksującą kąpiel lub idź na spacer.  

Co robić w dniu egzaminu? 

W dniu egzaminu zjedz dobrze zbilansowany posiłek, by móc w pełni skupić się nad zadaniami. Zrezygnuj z kawy, ponieważ kofeina może spotęgować stres i nadmiernie zmobilizować i tak już pobudzony organizm.  

Po otrzymaniu arkusza zapoznaj się ze wszystkimi zadaniami, co powinno zmniejszyć poziom stresu. Najpierw spróbuj rozwiązać proste zadania, a trudniejsze zostaw na koniec.  

Gdy dopadnie Cię silny i niekontrolowany stres, pomyśl o samym egzaminie. Jest ważny, jednak można do niego podejść w kolejnym roku, poświęcając ten czas na lepsze przygotowanie. Poczucie stabilności na egzaminie doda wiary w siebie, a także pozwoli skupić się na zadaniach. 

Inne sposoby na złagodzenie objawów stresu 

Dostępne bez recepty preparaty na uspokojenie mogą wspomóc złagodzenie objawów stresu przed maturą. Najlepiej stosować je regularnie, przez okres zalecony przez producenta. Możesz również zastosować melisę do zaparzania o właściwościach łagodnie uspokajających.

Poza melisą dostępne są także preparaty w postaci płynów, tabletek i kapsułek zawierające wyciągi z kozłka lekarskiego, chmielu zwyczajnego i męczennicy cielistej. Preparaty z ich zawartością nie uzależniają i nie wywołują otępienia.

W sytuacjach silnego stresu zasięgnij porady farmaceuty, który pomoże Ci wybrać odpowiedni preparat. Pomocne mogą okazać się również preparaty wspomagające pamięć i koncentrację. 

Połamania długopisów życzy redakcja Poradnika Gemini! 


Produkty łagodzące stres
Zakupy z doradcą Gemini

Przeczytaj również:
Zioła na pamięć i koncentrację


Źródła
Zwiń
Rozwiń
  • https://www.wsb.pl/poznaj-wsb/dzielimy-sie-wiedza/jak-poradzic-sobie-na-maturze/jak-opanowac-stres-na-maturze-czyli-jak-nie-dac-sie-pokonac-przez-samego-siebie
  • https://sercunaratunek.pl/wp-content/uploads/2020/04/KORDIAN-radzenie-sobie-ze-stresem-na-www.pdf
  • https://www.talkandsolve.pl/stres-przed-matura.html
  • https://www.pl.edu.pl/artykuly/stres-przed-matura
  • ChPL Valused. 
  • ChPL Labofarm.
  • ChPL Valerin. 
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę