Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost
17

Suche łokcie i kolana – jak sobie z nimi skutecznie poradzić?

Słuchaj artykułu

Suche łokcie i kolana to powszechny problem dotykający ludzi w różnym wieku. Z czasem przypadłość ta może nasilać się, powodując nawet dyskomfort psychiczny, który spowodowany jest mało estetycznym wyglądem ciemniejącej i pękającej w wyniku nadmiernego wysuszenia skóry. Jakie są przyczyny efektu „brudnych łokci i kolan”? Czy istnieją skuteczne sposoby, aby zapobiec powstaniu tej uciążliwej dolegliwości?

Suche łokcie i kolana – jak sobie z nimi skutecznie poradzić?

Sucha skóra na łokciach i kolanach – jakie są tego przyczyny?

Skóra łokci i kolan posiada mniej gruczołów łojowych, przez co jest bardziej podatna na działanie czynników zewnętrznych, np. wiatru i temperatury. Posiada ona również duże skłonności do szybkiego rogowacenia, a w wyniku naszej codziennej aktywności jest najczęściej narażona na uszkodzenia, otarcia, zadrapania itp.  

Pozostałe czynniki odpowiadające za nadmierne przesuszanie skóry to m.in.: 

  • chlor – często stosowany w basenach, może uszkadzać warstwę lipidową skóry; 
  • częste korzystanie z gorących kąpieli i pryszniców może pozbawić skórę naturalnie wytwarzanego sebum oraz osłabić warstwę lipidową, a więc naturalną warstwę ochronną skóry, zabezpieczającą ją przed utratą wody; 
  • odwodnienie organizmu
  • źle zbilansowana dieta, zwłaszcza pozbawiona witaminy A oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych; 
  • palenie papierosów – toksyczne substancje w nich zawarte przyśpieszają proces starzenia się skóry; 
  • częste zakładanie bardzo ciasnych ubrań może spowodować nadmierne tarcie skóry łokci i kolan, a w konsekwencji tego procesu może dojść do jej podrażnienia i szybszej utraty wody; 
  • stosowanie niektórych leków moczopędnych oraz retinoidów
  • kontaktowe zapalenie skóry powstałe w wyniku działania substancji drażniących zawartych np. w detergentach stosowanych do prania; 
  • rozwój cukrzycy – wysoki poziom cukru we krwi może powodować nadmierną suchość i swędzenie oraz łuszczenie się skóry; 
  • niedoczynność tarczycy może prowadzić do nadmiernego wysuszenia skóry łokci; 
  • współistnienie innych chorób skóry (egzema, atopowe zapalenie skóry, łuszczyca).

Kosmetyki regenerujące skórę
Zakupy z doradcą Gemini

Krosty i swędzenie łokci i kolan – czy mogą zwiastować problem? 

Nadmierna suchość skóry łokci oraz kolan bardzo często związana jest z pojawieniem się w tej okolicy licznych krost czy wysypki, którym towarzyszy uciążliwy świąd. Dolegliwości te mogą być wywołane czynnikami środowiskowymi lub mogą świadczyć o rozwoju chorób skóry. Krosty oraz wysypka najczęściej powstają w wyniku kontaktu czynników alergizujących z odsłoniętą, delikatną skórą łokci i kolan lub mogą być efektem działania niektórych leków czy nawet pokarmów. Jeśli te objawy mają podłoże alergiczne wystarczy zidentyfikować czynnik alergizujący, wdrożyć odpowiednie leczenie i wyeliminować kontakt z alergenem.  

Krosty i wysypki pojawiające się symetrycznie na obu łokciach mogą być objawem opryszczkowego zapalenia skóry, czyli choroby Duhringa, która związana jest z współistnieniem nietolerancji glutenu. Liczne badania i obserwacje wskazują, że mogą one być również jednym z pierwszych symptomów rozwoju łuszczycy lub zapalenia stawów.  

W przypadku pojawienia się swędzących krost czy wysypki łokci i kolan należy unikać drapania tych miejsc, ponieważ może to doprowadzić do zakażenia bakteryjnego skóry, a następnie do powstania trudno gojących się ran.      

Skuteczne sposoby na suchą skórę kolan i łokci 

  • Systematyczne nawilżanie wrażliwej skóry, zwłaszcza po gorących kąpielach i częstym korzystaniu z basenów; 
  • Noszenie odzieży ochronnej zapobiegającej negatywnemu wpływowi wiatru oraz wysokiej i niskiej temperatury; 
  • Unikanie detergentów
  • Stosowanie delikatnych środków myjących do kąpieli
  • Przestrzeganie zasad odpowiedniej diety, która powinna być oparta na spożywaniu owoców i warzyw bogatych w witaminy A, C, E, które intensywnie wpływają na kondycję skóry. Ponadto rekomenduje się wprowadzenie do swojego stałego jadłospisu licznych produktów bogatych w kwasy omega-3 i omega-6 (np. ryby, nabiał, orzechy); 
  • Dbanie o odpowiedni stopień nawodnienia organizmu poprzez regularne picie minimum 1,5 l wody dziennie, a w okresie letnich upałów nawet powyżej 2 l; 
  • Częste smarowanie łokci i kolan tłustymi kremami, które pomagają chronić naskórek przed nadmierną utratą wody. 

Złuszczanie suchej skóry na kolanach i łokciach 

Peeling jest jednym z ważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, który pozwala chronić skórę przed nadmierną utratą wody. Dodatkowo pomoże zmiękczyć oraz złuszczyć naskórek. Niemniej jednak należy być ostrożnym podczas tego zabiegu, zwłaszcza gdy skóra łokci i kolan pokryta jest krostami, drobnymi ranami lub jest mocno popękana, ponieważ może on ją mocno podrażnić. Dlatego zaleca się, aby peelingi kolan i łokci były wykonywane 1-2 razy w tygodniu oraz nie były zbyt mocne.  

W domowych warunkach peeling najlepiej wykonywać bezpośrednio po kąpieli np. przez zmieszanie oliwy z oliwek i soli morskiej, aż do wytworzenia gęstej masy. Sól morska pozwoli złuszczyć naskórek łokci i kolan, a oliwa nawilży suchą skórę. 

Można również skorzystać z dostępnych w aptekach kremów zawierających w swoim składzie mocznik w wyższych stężeniach, który poza właściwościami silnie złuszczającymi zrogowaciały naskórek, wykazuje zdolność wiązania wody i zatrzymywania jej w skórze. 

Nawilżanie suchych kolan i łokci 

Systematyczne i intensywne nawilżanie suchej skóry łokci i kolan to kluczowy punkt ich prawidłowej pielęgnacji. Regularne stosowanie dobrych kosmetyków nawilżających sprawi, że dostarczymy skórze niezbędnych składników odżywczych, które pozwolą jej szybko odbudować się oraz wzmocnić płaszcz hydrolipidowy.

Jeśli suchość skóry ma charakter przejściowy, wystarczy stosować nawilżający krem do ciała, który zniweluje nadmierne przesuszanie się skóry w tych newralgicznych miejscach. Natomiast osoby zmagające się z bardzo zgrubiałą skórą powinny stosować dodatkowo preparaty z dodatkiem kwasu salicylowego czy mocznika, które działają zmiękczająco i pomagają rozjaśnić ciemniejącą w tych miejscach skórę. 

Inne zabiegi pielęgnacyjne na suchą skórę w okolicach kolan i łokci 

W salonach kosmetycznych można wykonać różne zabiegi, które pozwalają lepiej nawilżyć suchą skórę łokci i kolan.  

  • Mezoterapia – wykonywanie serii zastrzyków kwasem hialuronowym, który świetnie nawilża i zatrzymuje wodę w naskórku; 
  • Fale radiowe (RF) – specjalistyczny zabieg wykonywany przy pomocy urządzenia emitującego fale radiowe o określonej długości w kierunku skóry kolan i łokci. Wzrost temperatury w naświetlanych miejscach prowadzi do silnego pobudzenia fibroblastów – komórek odpowiedzialnych za produkcję kolagenu, co z kolei prowadzi do lepszego ujędrnienia i nawilżenia skóry; 
  • Zabieg Radiesse – polega na wstrzyknięciu w skórę łokci i kolan specjalnego preparatu zawierającego hydroksyapatyt wapnia, który pobudza produkcję elastyny i kolagenu. Zabieg jest zalecany dla osób, których skóra utraciła jędrność oraz kształt; 
  • Peeling chemiczny – popularny zabieg wykonywany u osób, u których domowe peelingi są niewystarczające. Pozwala on lepiej rozjaśnić skórę łokci i kolan; 
  • Zabieg parafinowy – nałożenie ciepłych okładów parafinowych odżywia przesuszoną skórę, przez co staje się ona gładka i miękka. 

Kosmetyki na suche łokcie i kolana – co stosować? 

W aptekach i drogeriach znajdziemy wiele preparatów przeznaczonych do pielęgnacji suchych łokci i kolan: balsamy, kremy, maści, mleczka, maski i oleje.  

Dobry kosmetyk powinien poradzić sobie z nadmierną suchością, szorstkością skóry i towarzyszącym jej miejscowym przebarwieniem czy zaczerwienieniem. Najskuteczniejsze preparaty oparte są na naturalnych komponentach, do których zaliczamy oleje roślinne, m.in.: 

  • olej konopny
  • olej z rokitnika, 
  • olej z awokado, 
  • olej canola, 
  • olej z pestek dyni i moreli, 
  • masło shea, 
  • alantoinę. 

Kosmetyki te często są dodatkowo wzbogacane o ceramidy, które chronią skórę przed nadmierną utratą wody poprzez odbudowanie jej naturalnej bariery lipidowej. Ponadto warto sięgnąć po produkty zawierające w swoim składzie kwas hialuronowy, który działa silnie nawilżająco, przynosząc ukojenie zwłaszcza skórze silnie eksponowanej na działanie czynników zewnętrznych.  

Dla osób cierpiących na atopowe zapalenie skóry oraz na nadmierne jej przesuszanie,  optymalnym wyborem będą emolienty, a więc kosmetyki zawierające w swoim składzie składniki odżywcze i natłuszczające. Osoby zmagające się z efektem „brudnej skóry” powinny unikać bezpośredniego stosowania na te miejsca kremów intensywnie wybielających, gdyż mogą one spowodować dodatkowe podrażnienia. Najpierw należy przebarwioną w tych miejscach skórę zregenerować, a dopiero potem zaaplikować krem wybielający. 

Przeczytaj również:
Składniki kosmetyków – które z nich są bezpieczne?


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  1. https://www.medicalnewstoday.com/articles/dry-elbows 
  2. https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/dry-elbows 
  3. https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/what-to-know-dark-knees 
  4. Rajguru J.P., Maya D., Kumar D., Suri P., Bhardwaj S., Patel N.D., Update on psoriasis: a review J Family Med Prim Care. 2020 Jan 28;9(1):20-24. 
  1. 25 lipca 2023, 04:44
    Elżbieta

    Artykuł bardzo pomocny , dziękuję

    1. 25 lipca 2023, 06:29
      Weronika Zielińska
      Poradnik Gemini

      Cieszymy się, że artykuł okazał się pomocny 🙂

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę