Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost
7

Sylwester. Jak zadbać o komfort zwierzaka?

Słuchaj artykułu

Sylwestrowa noc większości osób kojarzy się z szampańską zabawą i pokazami fajerwerków. Jednak nie dla wszystkich ta noc jest tak piękna. Zwierzęta często przeżywają wtedy swój najgorszy czas w roku. Jak przygotować je na to przeżycie i jak radzić sobie ze stresem u zwierząt?

Sylwester. Jak zadbać o komfort zwierzaka?

Stres wywołany hałasem  

Przygotowując się do zabawy sylwestrowej, nie zapominajmy o naszych pupilach. Huk niespodziewanych wybuchów i zapach spalenizny może być dla nich niezrozumiały i stać się powodem do paniki i przeraźliwego strachu. Jak wiadomo, stres u zwierząt może mieć różne przyczyny, natomiast jednym z najsilniejszych bodźców jest właśnie hałas. Słuch zwierząt jest dużo czulszy niż ludzki. W przypadku psów słyszalny odgłos wybuchu petardy może być nawet 3-4 razy intensywniejszy niż w przypadku człowieka. Jeszcze silniejsze wrażenia mogą odbierać koty, a to za sprawą zakresu częstotliwości słyszalnego dźwięku, który jest zdecydowanie szerszy niż u człowieka.  

Bodźce dźwiękowe odbierane przez zwierzęta są dużo silniejsze niż te, które rejestrują ludzie. 

Ataki paniki mogą wyglądać różnie. Zwierzę może w popłochu szukać ciasnego, ciemnego, bezpiecznego schronienia. Inne mogą reagować agresją i rozdrażnieniem czy też paniką i ucieczką z domu. Podczas sylwestrowej nocy gubi się najwięcej zwierząt. Wystąpić mogą również problemy z trzymaniem moczu czy strach przed wyjściem na spacer przez kilka kolejnych dni. 

Jak się przygotować? 

  1. Nie kupuj fajerwerków i petard. Zachęcaj też do tego rodzinę i znajomych. 
  2. Już na kilka dni wcześniej zacznij oswajać zwierzę z odgłosami, które będą towarzyszyć mu tej krytycznej nocy. Spróbuj skojarzyć je z pozytywnymi doznaniami zabawy. Możesz np. podczas zabawy puszczać w tle odgłosy sylwestrowej nocy: na początku bardzo cicho i w miarę postępów coraz głośniej. Jest to tzw. desensytyzacja, czyli sposób polecany przez behawiorystów. Ważnym aspektem tej metody jest nagradzanie pupila, kiedy ten nie reaguje bojaźliwie.  
  3. Przygotuj dla zwierzęcia spokojny kąt w domu, gdzie będzie czuł się bezpiecznie. Możesz ułożyć tam zabawki zwierzaka. 
  4. Schowaj potencjalnie niebezpieczne przedmioty. 

Jak złagodzić stres u zwierzęcia?  

  • Zachowaj spokój. Zwierzęta bardzo łatwo wyczuwają nasze emocje. Jeśli sami będziemy poddenerwowani, z pewnością przeniesie się to na naszego pupila. 
  • Nie krzycz na zwierzę. Okaż mu zrozumienie i wsparcie. Dokładanie zwierzęciu kolejnego stresu związanego z podniesionym tonem głosu na pewno nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. 
  • Nie zostawiaj zwierzęcia samego w domu. Twoja obecność może okazać się konieczna podczas ataku paniki. 
  • Około godz. 20 zabierz psa na dłuższy spacer. Zwierzę załatwi swoje potrzeby fizjologiczne i nie będzie konieczności wychodzenia w okolicy północy, gdy bodźce będą najdotkliwsze. 
  • Zamknij okna i zasłoń zasłony. Ograniczy to kontakt z nieprzyjemnymi odczuciami płynącymi z zewnątrz. 
  • Włącz spokojną, relaksującą muzykę. Zniweluje to nieco odgłosy płynące zza okna i pozwoli uspokoić się zwierzęciu. 
  • Bądź blisko zwierzęcia. Będziesz w stanie szybko zainterweniować, gdyby zwierzę potrzebowało pomocy. 
  • Odwracaj uwagę pupila zabawą. Nie ma lepszego sposobu, aby pozbyć się stresu u zwierzęcia. 
  • Zaproś znajomych z ich zwierzętami. Zwierzaki zajmą się zabawą i lepiej zniosą tę noc, a przy okazji i my będziemy dobrze się bawić. 

Olejki eteryczne
Zakupy z doradcą Gemini

Preparaty uspokajające dla zwierząt 

Według badań najlepsze efekty daje połączenie behawioralnej desensytyzacji z farmakoterapią. Do preparatów, które ułatwią zwierzęciu zniesienie odgłosów sylwestrowej zabawy, możemy zaliczyć: 

  • feromony, 
  • olejki eteryczne, 
  • suplementy diety dla zwierząt, 
  • leki weterynaryjne, 
  • ludzkie leki psychotropowe. 

Feromony to lotne związki chemiczne wydzielane przez specjalne gruczoły. Dostępne są w postaci kropli, dyfuzorów i sprayów. Można stosować je samodzielnie, ale świetnie sprawdzają się jako uzupełnienie farmakoterapii.  

Olejki eteryczne mogą z kolei maskować zapach spalenizny, który jest silnym czynnikiem stresogennym dla zwierząt. Przyczynią się do poprawy nastroju naszych zwierząt, a dla nas mogą być bardzo przyjemnym akcentem tego wieczoru.  

Zwierzęce suplementy diety często zawierają ziołowe wyciągi (melisę, rumianek, kozłek lekarski, hibiskus), aminokwasy, (tryptofan, lizyna, tauryna, teanina, kwas gamma-aminomasłowy) lub witaminy z grupy B, które korzystnie wpływają na funkcjonowanie układu nerwowego. Tego typu preparaty dostępne są w postaciach dedykowanych. 

Suplementy diety dla zwierząt mogą również zawierać: 

  • głóg, 
  • męczennicę cielistą, 
  • chmiel, 
  • miłorząb japoński, 
  • dziurawiec, 
  • pozłotkę kalifornijską, 
  • olej konopny
  • pieprz metystynowy (kava-kava). 

W przypadku leków, które można zastosować u zwierząt wymienia się głównie benzodiazepiny, takie jak: diazepam, klonazepam, alprazolam. Działają one uspokajająco, przeciwlękowo, nasennie i miorelaksująco. Substancje te występują zarówno w preparatach zwierzęcych, jak i lekach dla ludzi.  

Przed podaniem leków zwierzęciu bezwzględnie należy skonsultować się z lekarzem weterynarii. Nie należy na własną rękę podawać leków zwierzęciu ani modyfikować dawek zalecanych przez weterynarza.  

Jeśli w trakcie zabawy spotkasz zagubione zwierzę… 

…pamiętaj przede wszystkim o własnym bezpieczeństwie! Spanikowane zwierzę może być dla nas niebezpieczne. Jeśli bliższy kontakt ze zwierzęciem jest możliwy bez jego agresji, nie pozostawiajmy go na pastwę losu. Sprawdźmy, czy zwierzę ma obrożę i ewentualne dane teleadresowe właściciela, aby się z nim skontaktować. Jeśli zwierzę nie pozwala się do siebie zbliżyć, spróbujmy wezwać odpowiednie służby, one zajmą się zagubionym zwierzęciem i pozwolą mu bezpiecznie wrócić do domu. 

Sylwestrowa noc to zazwyczaj dla nas wspaniałe przeżycie. Nie zapominajmy jednak w tym czasie o naszych pupilach. Przygotujmy się odpowiednio na stres, a w razie konieczności podajmy im odpowiednie leki. Niech dla naszych ulubieńców będzie to równie przyjemna noc!  

Przeczytaj również:
Leki dla zwierząt w aptece – jakie leki z apteki można zastosować u psów i kotów?


Źródła
Zwiń
Rozwiń
  • Heffner R. S., Heffner H. E., Hearing range of the domestic cat, Hearing Research 1985; 19: 85-88.  
  • Heffner H. E., Hearing in large and small dogs: Absolute thresholds and size of the tympanic membrane, Behavioral Neuroscience 1983; 97: 310-318.  
  • Hargrave C., Firework fears and phobias in companion animals – why do we let owners take the one in two chance?, The Veterinary Nurse 2018; 9: 392-392.  
  • Riemer S., Effectiveness of treatments for firework fears in dogs 2019; 663294.  
  • https://cowsierscipiszczy.pl/leki-uspokajajace-dla-psa/.
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę