Tampony probiotyczne. Higiena i wsparcie w leczeniu infekcji
Pieczenie i podrażnienia podczas okresu oraz nawracające infekcje bywają wyjątkowo uciążliwe. Rozwiązaniem tego problemu mogą być tampony probiotyczne. Jak działają i dlaczego warto je stosować?
Co wpływa na zmianę mikroflory pochwy?
Mikroflora pochwy jest złożonym ekosystemem, w którym współistnieją różne mikroorganizmy. Jest ona wrażliwa na zmiany związane z:
- wiekiem;
- trybem życia – kobiety prowadzące siedzący tryb życia lub pracujące w wilgotnych i ciepłych warunkach (np. na basenach i siłowniach) są bardziej podatne na infekcje pochwy;
- dietą;
- stosowaniem leków – antybiotyki zabijają nie tylko szkodliwe bakterie, ale również te korzystne dla zdrowia. Może to prowadzić do wzrostu innych szkodliwych mikroorganizmów, np. drożdży, a w konsekwencji – do infekcji pochwy;
- używaniem produktów higienicznych – niektóre mydła i płyny do higieny intymnej mogą zawierać substancje drażniące skórę i śluzówkę pochwy. Jeśli używasz ich regularnie, mikroflora pochwy może zostać zaburzona, co również sprzyja infekcjom;
- poziomem stresu – zmiany hormonalne i związane z układem odpornościowym mogą zaburzać równowagę środowiska pochwy.
Czym są tampony probiotyczne?
Tampony probiotyczne to stosunkowo nowy produkt na rynku higienicznym. Wyglądają tak samo jak zwykłe tampony i działają w ten sam sposób – pochłaniają krew podczas miesiączki. Różnią się jednak jedną ważną cechą – znajdują się w nich liofilizowane bakterie probiotyczne. Gdy stosujesz tampon, uwalniają się one do pochwy i ją zasiedlają.
Bakterie kwasu mlekowego obecne w tamponie występują również naturalnie w pochwie. Pomagają one utrzymać odpowiednie pH i równowagę mikroflory miejsc intymnych. Dzięki temu zapobiegają i wspomagają leczenie infekcji bakteryjnych i grzybiczych.
Jak działają tampony probiotyczne?
Podczas menstruacji pH pochwy rośnie. Sprzyja to rozwojowi szkodliwych bakterii, co z kolei może prowadzić do stanów zapalnych. Stosowanie tamponów probiotycznych może pomóc utrzymać właściwe pH i zapobiec rozwojowi chorobotwórczych bakterii.
Pod wpływem krwi miesiączkowej i temperatury pochwy podczas okresu zliofilizowany probiotyk obecny w rdzeniu tamponu uwalnia się do środowiska pochwy.
Już po ok. 90 minutach od aplikacji tamponu bakterie kwasu mlekowego zaczynają zasiedlać pochwę, pomagając w przywróceniu odpowiedniego pH oraz naturalnej flory bakteryjnej.
Dobre bakterie zastępują te szkodliwe dla naszego zdrowia. Dzięki temu ryzyko zachorowania na grzybicę pochwy lub bakteryjne zapalenie pochwy maleje.
Jak stosować tampony probiotyczne?
Tampony z probiotykiem możesz używać wyłącznie podczas okresu. Aplikuj je dopochwowo. Pamiętaj, by zachować przy tym odpowiednią higienę i wymieniać je tak samo często jak tradycyjne tampony.
Tampony probiotyczne możesz także stosować według zasady 3x3x3. Polega ona na aplikacji minimum 3 tamponów z probiotykiem dziennie przez kolejne 3 dni krwawienia w 3 kolejnych cyklach menstruacyjnych.
Tampony probiotyczne – dlaczego warto z nich korzystać?
Stosowanie tamponów probiotycznych może przynieść wiele korzyści dla zdrowia intymnego.
- Poprawa komfortu podczas menstruacji – tampony probiotyczne są tak samo skuteczne jak zwykłe tampony. Jednak dzięki zawartości bakterii probiotycznych zapewnią Ci większy komfort i świeżość podczas menstruacji.
- Zapobieganie infekcjom pochwy – znajdujące się w nich bakterie probiotyczne pomagają przywrócić naturalną florę bakteryjną pochwy. Dzięki temu pH pochwy pozostanie w równowadze, a ryzyko infekcji spadnie.
- Wspomaganie leczenia trwających infekcji pochwy i ochrona przed ich nawrotami (np. grzybicy pochwy lub bakteryjnego zapalenia pochwy).
- Wspomaganie antybiotykoterapii – tampony probiotyczne odbudowują mikroflorę pochwy.
Badania kliniczne i rekomendacje lekarzy ginekologów
Polskie Towarzystwo Ginekologiczne wydało rekomendacje dotyczące stosowania tamponów probiotycznych. Zgodnie z nimi jest to innowacyjne rozwiązanie w uzupełnianiu naturalnej flory bakteryjnej pochwy i utrzymaniu właściwego pH tego środowiska podczas krwawienia miesiączkowego.
Ich skuteczność potwierdzają również wyniki dostępnych badań klinicznych. Przykładem jest badanie przeprowadzone na grupie 100 kobiet z objawami infekcji. Połowa z nich stosowała przez 10 dni tampony probiotyczne z bakteriami Lactobacillus crispatus. Druga połowa otrzymała placebo. Po określonym czasie wykonano wymazy z pochwy. Okazało się, że u kobiet stosujących tampony probiotyczne objawy infekcji pochwy były łagodniejsze. W pochwie pojawiło się również więcej pozytywnych mikroorganizmów – Lactobacillus crispatus.
W innym badaniu grupa 80 kobiet przez 3 miesiące stosowała tampony probiotyczne z bakteriami Lactobacillus acidophilus. U nich również zmniejszyły się objawy infekcji pochwy i poprawił się skład jej mikroflory.
Tampony probiotyczne a infekcje dróg moczowych
Tampony probiotyczne mogą pomóc również w przypadku innej dolegliwości. Naukowcy zbadali ich skuteczność w profilaktyce i leczeniu infekcji dróg moczowych.
W jednym z badań uczestniczyło 200 kobiet z nawracającymi infekcjami dróg moczowych. Połowa z nich przez 12 tygodni miała stosować tampony probiotyczne z Lactobacillus crispatus, a druga połowa otrzymała placebo. Okazało się, że w grupie aplikującej tampony probiotyczne liczba infekcji dróg moczowych była znacznie mniejsza, a czas między nawrotami infekcji się wydłużył.
Jak widać, stosowanie tamponów probiotycznych może przynieść wiele korzyści. To jednocześnie wygodna i skuteczna ochrona podczas menstruacji, jak również wsparcie w leczeniu infekcji.
- Osset J., Garcia E., Bartolomé R.M., Andreau A., Role of Lactobacillus as protector against vaginal candidiasis, Med Clin (Barc)., 2001,117(8):285-8.
- Eshenbach D.A., History and review of bacterial vaginosis., Am J Obstet Gynecol. 1993 Aug;169(2 Pt 2):441-5.
- Ellen® Probiotic Tampon SCIENTIFIC SUMMARY, V6_20101029.
- Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące stosowania probiotyku w tamponie ellen®. https://ptgin.pl/sites/scm/files/2021-09/06.2012%20-%20W%20TRAKCIE%20AKTUALIZACJI%20-%20Stosowanie%20probiotyku%20w%20tamponie%20ellen%C2%AE.pdf