1
03 listopada 2021

Upławy w ciąży – co oznaczają i jak wyglądają?

Upławy to występowanie obfitej wydzieliny z pochwy, o zmienionej konsystencji i zapachu. Podczas ciąży ilość wydzieliny z pochwy zwiększa się, co jest zjawiskiem fizjologicznym – jej celem jest ochrona macicy przed dostaniem się infekcji drogą wstępującą przez pochwę. Jednak patologiczne upławy mogą stanowić poważne zagrożenie dla ciężarnej i dziecka, takie jak wcześniactwo, niska masa urodzeniowa, zapalenie błon płodowych, poporodowe zapalenie endometrium czy infekcja rany po cięciu cesarskim. 

Upławy w ciąży – jak wyglądają? 

Upławy składają się z wydzieliny produkowanej przez gruczoły szyjkowe i gruczoły Bartholina oraz komórek złuszczonego nabłonka. Podczas ciąży śluzówka staje się cieńsza i ma większą powierzchnię, co zwiększa ryzyko infekcji. Prawidłowa wydzielina nie ma silnego zapachu ani koloru, jest biaława lub przezroczysta. Ciężarna może odczuwać niekomfortowe uczucie wilgoci, ale nie powinien mu towarzyszyć świąd czy pieczenie. Każda nagła zmiana w wydzielinie może świadczyć o infekcji pochwy.  

Patologiczne upławy świadczące o infekcji charakteryzują się:  

 • zmianą koloru lub konsystencji,  
 • nagłym nieprzyjemnym zapachem, 
 • wyjątkowo dużą objętością wydzieliny, 
 • podbarwieniem krwią, 
 • towarzyszącym pieczeniem i świądem, 
 • towarzyszącym bólem brzucha lub miednicy. 

Upławy na początku ciąży – czy jest się czego obawiać?                

Jednym z pierwszych objawów ciąży jest wzrost ilości wydzieliny z pochwy. Zmiany mogą zacząć się już 1-2 tygodnie po zapłodnieniu, czyli nawet przed zauważeniem braku miesiączki. Normalne upławy na początku ciąży są przejrzyste lub mlecznobiałe i nie mają silnego zapachu. Zmienia się jedynie ich obfitość. Wraz z progresją ciąży, upławy stają się bardziej zauważalne, będąc najintensywniejsze na jej koniec. Można nosić wkładki higieniczne, jednak podczas ciąży powinno się unikać stosowania tamponów.  

Upławy w ciąży – przyczyny 

Istnieje wiele przyczyn powodujących patologiczne upławy – najczęstszą z nich jest infekcja. Jest ona zwykle spowodowana czynnikiem zaburzającym naturalny balans flory bakteryjnej i grzybiczej pochwy (np. irygacją pochwy) albo przenoszona drogą płciową. Najczęstsze przyczyny to zakażenie grzybicze (kandydoza pochwy), zakażenie bakteryjne (bakteryjna waginoza), pasożytnicze (zakażenie rzęsistkiem pochwowym), zakażenie wirusowe (opryszczka narządów płciowych).             

Upławy w ciąży – objawy 

Oznakami infekcji są: 

 • zmiana konsystencji wydzieliny (np. gęsta, przypominająca twaróg wydzielina); 
 • zmiana koloru wydzieliny (zielonożółty, brązowy, czerwony, szary); 
 • nieprzyjemny zapach;  
 • świąd i pieczenie w okolicy pochwy; 
 • ból podbrzusza lub miednicy;  
 • ból przy stosunku.

Kolory upławów w ciąży – co oznaczają? 

Zdrowa wydzielina z pochwy powinna mieć przejrzysty lub mlecznobiały kolor. Świadomość tego, jak zmienia się wydzielina podczas cyklu miesiączkowego pozwala zauważyć, jeśli odbiega ona od normy. Zmiana koloru może świadczyć o infekcji i stanowić zagrożenie dla ciąży.              

Brązowe upławy w ciąży 

Brązowy kolor wydzieliny jest zwykle spowodowany krwią, która się w niej znajduje. Może być to wczesna oznaka ciąży (krwawienie implantacyjne). Brązowa wydzielina podczas ciąży zwykle nie jest powodem do obaw, jednak ciężarne powinny skontaktować się ze swoim lekarzem prowadzącym. 

Różowe i czerwone upławy w ciąży 

Różowe i czerwone zabarwienie świadczy o obecności krwi. Wydzielina z różowym zabarwieniem może wystąpić na początku ciąży albo w ostatnich tygodniach, kiedy ciało przygotowuje się do porodu. Nie jest to patologią. Według badań plamienie i delikatne epizody krwawienia podczas I trymestru, szczególnie takie trwające 1-2 dni nie wiążą się z większym ryzykiem poronienia. 

Jednak pojawienie się krwi może świadczyć również o poronieniu lub ciąży ektopowej (pozamacicznej). Czerwone zabarwienie wydzieliny wymaga konsultacji lekarskiej, szczególnie jeśli krwawienie jest silne, obecne są skrzepy i bóle brzucha.           

Żółte i zielone upławy w ciąży 

Żółta i zielona wydzielina jest patologiczna i sugeruje infekcje przenoszone drogą płciową, takie jak rzęsistkowica. Choroba objawia się obfitą żółtozieloną, pienistą wydzieliną o nieprzyjemnym zapachu. Występuje pieczenie i swędzenie okolicy pochwy, a czasem również ból przy oddawaniu moczu. Należy zgłosić się do lekarza w celu wykluczenia innych infekcji przenoszonych tą drogą oraz wdrożenia odpowiedniego leczenia. Zakażenie rzęsistkiem negatywnie wpływa na przebieg ciąży i ma związek z występowaniem porodów przedwczesnych i niską urodzeniową masą ciała.    

Białe upławy w ciąży 

Wodnista i rzadka albo gęsta i biała (przypominająca twarożek) wydzielina wskazuje na kandydozę pochwy – zakażenie grzybicze. Dodatkowo zakażenie tymi drożdżakami objawia się świądem i pieczeniem w okolicy pochwy. Prawie każda kobieta od czasu do czasu cierpi na zakażenie grzybicze, a podczas ciąży organizm jest na nie bardziej podatny. Kandydozę pochwy leczy się lekami przeciwgrzybiczymi, jednak należy pamiętać, że nie wszystkie leki można stosować w ciąży. 

Biała lub szarawa wydzielina o intensywnym rybim zapachu, szczególnie nasilającym się po stosunku seksualnym świadczy o bakteryjnej waginozie, czyli bakteryjnym zapaleniu pochwy. Jest to zaburzenie flory bakteryjnej pochwy i zwykle nie towarzyszy jej świąd. W leczeniu stosuje się antybiotykoterapię.            

Kiedy upławy w ciąży wymagają leczenia? 

Przy zauważeniu niepokojącej zmiany w wyglądzie wydzieliny lub innych dolegliwości należy zgłosić się do lekarza. Może on pobrać wymaz z pochwy w celu sprawdzenia etiologii infekcji. Znalezienie przyczyny nieprawidłowych upławów pozwala na zastosowanie odpowiedniego leczenia. W sytuacji, gdy infekcja zagraża ciąży, niezbędne jest wdrożenie leczenia farmakologicznego. Zakażenia bakteryjne leczy się antybiotykami, a grzybicze lekami przeciwgrzybiczymi. 

Niektórym infekcjom można zapobiec, nosząc luźną bawełnianą bieliznę oraz unikając noszenia obcisłej odzieży. Należy również unikać irygacji pochwy oraz stosowania perfumowanych mydeł. 

Przeczytaj również:
Zakażenie układu moczowego w ciąży – przyczyny, objawy, rodzaje i leczenie

Źródła: 

 1. da Fonseca, Tânia Maria M V et al. “Pathological Vaginal Discharge among Pregnant Women: Pattern of Occurrence and Association in a Population-Based Survey.” Obstetrics and gynecology international vol. 2013 (2013): 590416. doi:10.1155/2013/590416 
 2. Associate Professor TAN Thiam Chye Head & Senior Consultant, Dr Michelle LIM Senior O&G Resident, Department of Obstetrics and Gynaecology, KK Women’s and Children’s Hospital, What To Know About Vaginal Discharge During Pregnancy. 
 3. https://www.babybonus.msf.gov.sg/ 
 4. https://www.nidirect.gov.uk/conditions/vaginal-discharge 
 5. https://www.nhs.uk/pregnancy/related-conditions/common-symptoms/vaginal-discharge/ 

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Ujemne Rh u kobiety w ciąży

Ujemny czynnik Rh u matki powoduje, że jej organizm uznaje taki czynnik jako obcy, a jej układ odpornościowy będzie atakował…

Zobacz więcej

Czy to może być zapalenie pęcherza?

Podejrzenie zapalenia pęcherza można wysnuć na podstawie towarzyszących mu często objawów. Są to: ból przy oddawaniu moczu, ból w okolicy…

Zobacz więcej

Ciąża a grupa krwi

Różne grupy krwi rodziców dziecka mogą skutkować konfliktem serologicznym między matką a płodem. W celu zapobiegnięcia takiej sytuacji sprawdza się…

Zobacz więcej

Suplementacja witaminy D w ciąży

Jak najbardziej, suplementacja witaminą D u kobiet w ciąży, jak i matek karmiących piersią jest bardzo ważna. Ilość witaminy D…

Zobacz więcej

Czy w ciąży można wykonać rezonans magnetyczny (MRI)?

Można. Badanie z użyciem rezonansu magnetycznego jest uznawane za nieszkodliwe zarówno dla płodu, jak i pacjentki w ciąży. Przeczytaj również:Czy…

Zobacz więcej

Czy w ciąży można wykonywać RTG?

Należy unikać wykonywania zdjęć RTG pacjentkom w ciąży. Nie zawsze jest to możliwe, dlatego decyzja o wykonaniu bądź rezygnacji ze…

Zobacz więcej

Jakie witaminy powinna brać przyszła mama?

W trakcie planowania ciąży i na samym jej początku najważniejsza jest suplementacja kwasu foliowego. Ponadto istotna jest odpowiednia podaż witaminy…

Zobacz więcej

Szczepienie na grypę w ciąży

Kobiety w ciąży stanowią grupę wysokiego ryzyka jeśli chodzi o powikłania grypy, a ryzyko to narasta w kolejnych trymestrach. Opisywano…

Zobacz więcej

Zostaw komentarz

Czytaj także
30 września 2021 Alicja Olewiecka
25 listopada 2020 lek. Rafał Suchodolski
15 października 2020 lek. Rafał Suchodolski
16 sierpnia 2018 dr Ewa Fiedorowicz
Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)