Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Black Week
X - Nutricia Bebilon
X - Axobiotic
X - Inhalatory
17

Wdowi garb – czym jest, jak go leczyć?

Słuchaj artykułu

Wdowi garb kiedyś był diagnozowany głównie u ludzi starszych, lecz współcześnie problem ten pojawia się u coraz młodszych osób. Zmiana ta związana jest z brakiem aktywności fizycznej, nadwagą, a także rozwojem technologii. Czym dokładnie jest wdowi garb?

Wdowi garb – czym jest, jak go leczyć?

Wdowi garb skąd wzięła się nazwa? 

Wdowi garb jest nazwą potoczną, a nie terminem medycznym schorzenia. Tak naprawdę jest to określenie dla kilku problemów układu ruchu. Nazwa wzięła się od charakterystycznej postawy ciała, która pojawia się w trudnych momentach życia (pochylonej, zgarbionej sylwetki) [4]. 


Pajączki korekcyjne
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Wdowi garb – przyczyny 

Przyczyn występowania wdowiego garbu jest kilka. Najczęstszą z nich jest przyjmowanie nieprawidłowej postawy ciała przez długi czas – zarówno w pozycji stojącej, jak i siedzącej. W szczególności sprzyja temu praca przed komputerem, która wymusza nieprawidłową postawę charakteryzującą się schylaniem. Powoduje to przykurcze karku, których skutkiem są uszkodzenia odcinku szyjnego [1]. Również pochylanie się do telefonu, który ma stosunkowo mały ekran jest przyczyną powstawania schorzenia [4]. 

Równocześnie przez brak aktywności fizycznej, prowadzącej do nadwagi i otyłości, dochodzi do spadku siły i elastyczności mięśni. Powoduje to sztywnienie tkanki, co również wpływa na przyjmowanie nieprawidłowej postawy ciała [4]. 

Kolejną częstą przyczyną powstawania wdowiego garbu jest osteoporoza. W przebiegu choroby dochodzi do mikrozłamań trzonów kręgów, które przy zrastaniu się tworzą zgrubienie w okolicy karku [1]. Pojawiają się także zmiany degeneracyjne w odcinku szyjnym charakterystyczne dla osteoporozy [3]. 

Również przewlekły stres może być przyczyną powstawania schorzenia. Często takie emocje jak smutek, żal czy gniew prowadzą do nieustannego napięcia, które znajduje odzwierciedlenie w wyglądzie zewnętrznym [1]. 

Kolejnym czynnikiem mającym wpływ na powstawanie wdowiego garbu jest duży biust, a także źle dobrany biustonosz. Oba te czynniki powodują nienaturalne pochylanie się głowy oraz barków do przodu. Na przestrzeni lat mogą wpłynąć na deformacje wyglądu [4]. 

Wdowi garb może być także spowodowany innymi problemami medycznymi, takimi jak hiperkifoza czy choroba Scheuermanna. Chorobie sprzyja także słaba struktura kostna [4]. Może być również objawem takich chorób jak: kręgozmyk, choroby tarczycy lub nadnerczy [1]. 

Wdowi garb – jak wygląda? 

U osób z wdowim garbem u podstawy karku zauważalne jest zgrubienie, tworzące duże uwypuklenie, natomiast postawa ciała jest skulona. Spowodowane jest to gromadzeniem się tkanki tłuszczowej w miejscu przejścia szyjno-piersiowego [2]. Głowa i barki chorego wysunięte są do przodu, plecy zaokrąglone w odcinku górnym, a wygięcie szyjne spłaszczone.   

Zaawansowana postać choroby może dawać takie dolegliwości jak: 

  • ból w obszarze garbu
  • ograniczona ruchomość odcinka szyjnego, 
  • mrowienie i drętwienie rąk,  
  • mdłości,  
  • zawroty głowy, 
  • bruksizm (zgrzytanie zębami), 
  • zaburzenia koncentracji,  
  • szumy uszne [1]. 

Wdowi garb – czy można się go pozbyć? 

Osoby dotknięte schorzeniem zastanawiają się, czy jest możliwe całkowite pozbycie się wdowiego garbu. Wszystko zależy od tego, co było bezpośrednią przyczyną powstania choroby.  

Jeśli do przyczyn należą nieprawidłowa postawa ciała i zaburzenia napięcia mięśniowego, niezbędna jest konsultacja z rehabilitantem i fizjoterapeutą. W przypadku obecności innej choroby powodującej tworzenie garbu kluczowe jest jej wyleczenie. Natomiast w sytuacji występowania przewlekłego stresu niezbędna jest konsultacja z psychologiem.  

Wdowi garb – ćwiczenia 

Głównym celem ćwiczeń na wdowi garb jest korekcja postawy ciała, a także nauka prawidłowej postawy [1]. Przede wszystkim należy pracować nad ruchomością kręgosłupa w odcinku szyjnym, piersiowym oraz obręczy barkowej. Niezbędne jest także zadbanie o prawidłową oś ciała (cofnięcie głowy i barków do tyłu, uniesienie górnych żeber oraz prawidłowe ustawienie odcinka piersiowego) [4]. Kolejnym etapem jest praca nad wzmocnieniem mięśni prowadząca do uzyskania odpowiedniego ich napięcia oraz likwidacji bólu.  

Istotna dla powodzenia rehabilitacji jest samodzielna i systematyczna praca pacjenta. Niezbędne są codzienna aktywność fizyczna i kontrolowanie przyjmowania prawidłowej postawy ciała (zarówno podczas stania, jak i siedzenia) oraz podczas pracy z komputerem. Czasami zalecane jest używanie gorsetów ortopedycznych, a także wykonywanie masażu leczniczego lub kinesiotapingu [1, 3]. 

Wdowi garb – jak spać? 

Przy wdowim garbie wskazane jest zwykle spanie na wznak, natomiast przy spaniu na boku szyja powinna być ułożona prosto. Istotne jest również dobranie odpowiedniej poduszki, która dzięki prawidłowemu wyprofilowaniu będzie odciążała kręgosłup i zmniejszy napięcie mięśniowe. Poduszka powinna mieć raczej płaski kształt, dzięki czemu nie spowoduje wygięcia szyi i uniesienia głowy [1]. 

Przeczytaj również:
Poduszka ortopedyczna – na co zwrócić uwagę przy jej wyborze?


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  1. Krawczyńska J. Czy wdowi garb można wyleczyć? https://www.ortopedio.pl/schorzenia-narzadu-ruchu/Czy-wdowi-garb-mozna-wyleczyc/, dostęp: 19.06.2022. 
  2. Kruszyna J., Świtoń A., Postępowanie fizjoterapeutyczne w bólach pochodzenia mięśniowego w odcinku szyjno-piersiowym kręgosłupa, Fizjoterapia w bólach kręgosłupa 2016; 4: 8-12. 
  3. Adamczewski T. i wsp., Zaburzenia czynnościowe regionu szyjno-piersiowego w wyniku zmian pomenopauzalnych, Przegląd Menopauzalny 2011; 3: 249-253. 
  4. Jureczko P., Wdowi garb – leczenie, objawy, ćwiczenia, rehabilitacja. https://swiatrehabilitacji.pl/wdowi-garb-leczenie-objawy-cwiczenia-rehabilitacja/, dostęp: 19.06.2022. 
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę