Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost
8

Wierzbownica drobnokwiatowa – właściwości i zastosowanie

Słuchaj artykułu

Wierzbownica drobnokwiatowa należy do coraz częściej stosowanych roślin. Przypisuje się jej wiele właściwości leczniczych, wpływających korzystnie na zdrowie. Jest doceniana zwłaszcza przez mężczyzn jako środek wspierający funkcjonowanie układu moczowo-płciowego. Jakie korzyści dla zdrowia może przynieść stosowanie wierzbownicy drobnokwiatowej? 

Wierzbownica drobnokwiatowa – właściwości i zastosowanie

Wierzbownica drobnokwiatowa – charakterystyka 

Wierzbownica drobnokwiatowa (Epilobium parviflorum) jest rośliną należącą do rodziny wiesiołkowatych. Występuje w Europie, Ameryce Północnej, Azji i Afryce Północnej. W Polsce jest gatunkiem bardzo pospolitym, spotykanym niemalże w każdym zakątku kraju.  

Cechą charakterystyczną tej rośliny są liście, które swoim wyglądem przypominają liście wierzby. Wierzbownica drobnokwiatowa charakteryzuje się również obecnością kwiatów w kolorze purpurowym, które pojawiają się od czerwca do września. Roślina osiąga maksymalnie 80 cm wysokości. Wierzbownica drobnokwiatowa znana jest również pod nazwą willow-herb.


Produkty zawierające wierzbownicę drobnokwiatową
Zakupy z doradcą Gemini

Wierzbownica drobnokwiatowa – związki aktywne 

Ziele wierzbownicy drobnokwiatowej jest bogate w substancje biologicznie czynne, takie jak: 

  • β-sitosterole, 
  • mirycetyna, 
  • kwercetyna, 
  • izokwercetyna, 
  • kemferol, 
  • kwas linolenowy, 
  • kwas arachidonowy, 
  • kwas palmitynowy, 
  • kwas stearynowy. 

Wierzbownica wielokwiatowa – właściwości i zastosowanie 

Wierzbownica drobnokwiatowa od lat była wykorzystywana w medycynie ludowej. Pierwsze wzmianki na temat jej leczniczego działania pochodzą z XIX wieku. Przypisywano jej korzystne działanie na układ moczowo-płciowy, a także działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, przeciwgrzybiczne, immunostymulujące i odtruwające. Wiele badań naukowych potwierdziło jej właściwości lecznicze. 

Wierzbownica drobnokwiatowa znajduje zastosowanie przede wszystkim w profilaktyce i łagodzeniu objawów występujących u pacjentów cierpiących na łagodny przerost gruczołu krokowego i w zaburzeniach ze strony układu moczowo-płciowego

Surowiec wykazuje również silne właściwości antyoksydacyjne – chroni organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników tlenowych. Dzięki tym właściwościom działa ochronnie na komórki i wykazuje właściwości przeciwutleniające. 

Jak podają niektóre źródła, wierzbownica drobnokwiatowa może również wywierać korzystne działanie na funkcjonowanie stawów, wspomagając ich ruchomość i elastyczność. 

Wyciągi z wierzbownicy drobnokwiatowej mogą znaleźć zastosowanie w przypadku chorób skórnych, takich jak łuszczyca, trądzik, wypryski i łojotok. Stosuje się je jako składnik preparatów do pielęgnacji skóry. 

Wierzbownicę drobnokwiatową wykorzystuje się także w: 

  • leczeniu chorób wywołanych nadmiarem androgenów, 
  • zaburzeniach miesiączkowania,  
  • upławach, 
  • bólach i zawrotach głowy,  
  • nerwobólach, 
  • leczeniu grzybicy, 
  • pomocniczo w okresie menopauzy. 

Jak stosować wierzbownicę wielokwiatową? 

Wierzbownica drobnokwiatowa jest dostępna w formie tabletek i ziół do przygotowywania naparu. Napar z wierzbownicy przygotowuje się, zalewając wrzącą wodą ok. 2 łyżeczki ziela. Taki napar należy parzyć pod przykryciem przez ok. 10 minut. Wierzbownicę drobnokwiatową w postaci tabletek należy stosować zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Wierzbownica drobnokwiatowa nie jest zalecana kobietom w ciąży i karmiącym piersią.  

Podsumowując, wierzbownica drobnokwiatowa jest niedocenianym, ale coraz częściej stosowanym surowcem. Jest stosowana przede wszystkim przez mężczyzn cierpiących na łagodny przerost gruczołu krokowego, wpływając korzystnie na funkcjonowanie układu moczowo-płciowego. Wspiera również funkcjonowanie stawów i jest pomocna w przypadku chorób skórnych. Sprawdzi się także u kobiet w przypadku zaburzeń miesiączkowania, upławów czy łagodzenia objawów menopauzy.

Przeczytaj również:
Przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego (CPPS) – czy można je wyleczyć?


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  1. Kujawski R., Bogacz A., Derebecka-Hołysz N., Cichocka J., Kujawski J., Mikołajczak P., Bobkiewicz-Kozłowska T., Grześkowiak E., Krajewska-Patan A., Czerny B., Mrozikiewicz P., Rośliny lecznicze z rodzaju Epilobium – działanie biologiczne i farmakologiczne, Herba Polonica, 2010, 56, 1. 
  2. Głowacka A., Mianowany M., Trojanowska D., Budak A., Ocena aktywności przeciwgrzybiczej wyciągu wodnego z wierzbownicy drobnokwiatowej (Epilobium parviflorum Schreb.) wobec dermatofitów z gatunku Trichophyton mentagrophytes, Postępy Fitoterapii, 2013, 3. 
  3. Matławska I., Farmakognozja, UM Poznań, Poznań 2008. 
  4. Lamer Zarawska E., Fitoterapia i leki roślinne, PZWL, 2010. 
  5. Kohlmunzer S., Farmakognozja, podręcznik dla studentów farmacji, PZWL, 1998. 
  1. 25 sierpnia 2023, 17:16
    Adam p

    jest wyczerpujący

    1. 28 sierpnia 2023, 08:28
      Poradnik Gemini
      Poradnik Gemini

      Dziękujemy za komentarz 🙂

  2. 11 maja 2024, 11:16
    adam

    jest merytoryczny i zadawalajacy.

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę