Witamina C na kaca. Czy faktycznie działa?
Chociaż witaminę C kojarzymy głównie z leczeniem przeziębienia, ma ona wiele innych cennych właściwości. Jeśli zastosujemy ją w odpowiedniej dawce i czasie, może pomóc również w łagodzeniu objawów kaca. Jak należy ją przyjmować?
Kac – jakie są jego objawy?
Kac to złe samopoczucie, które trwa przez kilka lub kilkanaście godzin po spożyciu alkoholu.
Objawami kaca są:
- ból głowy,
- nudności,
- światłowstręt,
- uczucie rozbicia,
- apatia,
- dreszcze i nadmierna potliwość.
Witamina C na kaca – czy pomaga?
Witamina C może wspomóc leczenie powyższych objawów. Pamiętajmy jednak, że nie ma złotego środka na kaca. Organizm musi sam poradzić sobie z usunięciem resztek toksyn i alkoholu. Podstawową toksyną jest acetaldehyd, który jest wynikiem metabolizmu etanolu. Dopiero jego przemiana w dużo mniej szkodliwy kwas octowy przyniesie nam ulgę.
Organem walczącym z zatruciem jest wątroba. To właśnie w niej zachodzą procesy metaboliczne, których celem jest przemiana spożytego etanolu w związek obojętny dla zdrowia. W normalnych warunkach proces przemiany etanolu nie zachodzi zbyt często, dlatego też wątroba nie jest w stanie metabolizować dużej dawki tego związku w krótkim czasie.
Odpowiednia suplementacja witaminy C spowoduje zmniejszenie objawów kaca, ponieważ kwas askorbinowy wpływa na zwiększenie poziomu glutationu. Dodatkowo witamina C zwiększa ilość białych krwinek, które także biorą udział w usuwaniu etanolu z organizmu.
Witamina C po alkoholu – jaką wybrać?
Witaminę C na kaca możemy zastosować zarówno w formie tabletek do połykania, jak i tabletek musujących. Chociaż preparat w postaci musującej działa nieco szybciej, w większych dawkach może podrażniać obciążony alkoholem żołądek.
Dobrym wyborem będą preparaty wieloskładnikowe, ponieważ na skutek spożycia alkoholu wypłukujemy z organizmu nie tylko witaminę C, lecz także inne witaminy i minerały. Dlatego też warto w takich sytuacjach zaopatrzyć się w skuteczne preparaty wielowitaminowe, które uzupełnią utracone składniki. Nie zapomnij również o odpowiednim nawodnieniu.
Ile witaminy C pomoże na kaca?
Rekomendowane spożycie witaminy C w przypadku dorosłego człowieka wynosi 45-90 mg na dobę. Zapotrzebowanie to wzrasta, gdy jesteśmy osłabieni lub dopadła nas infekcja. Dlatego też podczas walki z alkoholem organizm potrzebuje więcej tego składnika. Alkohol powoduje również nasiloną utratę witaminy C, dlatego należy ją uzupełnić.
W przypadku kaca zwiększ dawkę witaminy C do 1000 mg na dobę.
Kiedy przyjąć witaminę C, aby uniknąć kaca?
Jeśli zamierzasz spożywać alkohol, możesz się do tego odpowiednio przygotować. Kilka godzin wcześniej zacznij pić więcej wody, przyjmij również witaminę C oraz elektrolity. Leczenie kaca po pojawieniu się objawów jest znacznie mniej skuteczne, dlatego warto pamiętać o profilaktyce.
Przeczytaj również:
Jak zwalczyć kaca domowymi sposobami?
Witamina C. Jak ją dawkować?
- http://pokonaj-uzaleznienie.pl/leczenie-kaca-witamina-c/.
- Farmakopea Polska IX.
- Kwas askorbinowy (nr A5960) – karta charakterystyki produktu Sigma-Aldrich (Merck KGaA) na obszar Polski.