Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Black Week
X - Nutricia Bebilon
X - Axobiotic
X - Inhalatory
12

Witamina C na kaca. Czy faktycznie działa?

Słuchaj artykułu

Chociaż witaminę C kojarzymy głównie z leczeniem przeziębienia, ma ona wiele innych cennych właściwości. Jeśli zastosujemy ją w odpowiedniej dawce i czasie, może pomóc również w łagodzeniu objawów kaca. Jak należy ją przyjmować?

Witamina C na kaca. Czy faktycznie działa?

Kac – jakie są jego objawy?

Kac to złe samopoczucie, które trwa przez kilka lub kilkanaście godzin po spożyciu alkoholu. 

Objawami kaca są:

  • ból głowy, 
  • nudności, 
  • światłowstręt, 
  • uczucie rozbicia, 
  • apatia,
  • dreszcze i nadmierna potliwość. 


Produkty na kaca
 

Witamina C na kaca – czy pomaga?

Witamina C może wspomóc leczenie powyższych objawów. Pamiętajmy jednak, że nie ma złotego środka na kaca. Organizm musi sam poradzić sobie z usunięciem resztek toksyn i alkoholu. Podstawową toksyną jest acetaldehyd, który jest wynikiem metabolizmu etanolu. Dopiero jego przemiana w dużo mniej szkodliwy kwas octowy przyniesie nam ulgę. 

Organem walczącym z zatruciem jest wątroba. To właśnie w niej zachodzą procesy metaboliczne, których celem jest przemiana spożytego etanolu w związek obojętny dla zdrowia. W normalnych warunkach proces przemiany etanolu nie zachodzi zbyt często, dlatego też wątroba nie jest w stanie metabolizować dużej dawki tego związku w krótkim czasie. 

Odpowiednia suplementacja witaminy C spowoduje zmniejszenie objawów kaca, ponieważ kwas askorbinowy wpływa na zwiększenie poziomu glutationu. Dodatkowo witamina C zwiększa ilość białych krwinek, które także biorą udział w usuwaniu etanolu z organizmu.  

Witamina C po alkoholu – jaką wybrać?

Witaminę C na kaca możemy zastosować zarówno w formie tabletek do połykania, jak i tabletek musujących. Chociaż preparat w postaci musującej działa nieco szybciej, w większych dawkach może podrażniać obciążony alkoholem żołądek.

Dobrym wyborem będą preparaty wieloskładnikowe, ponieważ na skutek spożycia alkoholu wypłukujemy z organizmu nie tylko witaminę C, lecz także inne witaminy i minerały. Dlatego też warto w takich sytuacjach zaopatrzyć się w skuteczne preparaty wielowitaminowe, które uzupełnią utracone składniki. Nie zapomnij również o odpowiednim nawodnieniu.


Preparaty multiwitaminowe
 

Ile witaminy C pomoże na kaca? 

Rekomendowane spożycie witaminy C w przypadku dorosłego człowieka wynosi 45-90 mg na dobę. Zapotrzebowanie to wzrasta, gdy jesteśmy osłabieni lub dopadła nas infekcja. Dlatego też podczas walki z alkoholem organizm potrzebuje więcej tego składnika. Alkohol powoduje również nasiloną utratę witaminy C, dlatego należy ją uzupełnić.

W przypadku kaca zwiększ dawkę witaminy C do 1000 mg na dobę.


Witamina C-1000
 

Kiedy przyjąć witaminę C, aby uniknąć kaca? 

Jeśli zamierzasz spożywać alkohol, możesz się do tego odpowiednio przygotować. Kilka godzin wcześniej zacznij pić więcej wody, przyjmij również witaminę C oraz elektrolity. Leczenie kaca po pojawieniu się objawów jest znacznie mniej skuteczne, dlatego warto pamiętać o profilaktyce.

Przeczytaj również:
Jak zwalczyć kaca domowymi sposobami?
Witamina C. Jak ją dawkować?


Źródła
Zwiń
Rozwiń
  • http://pokonaj-uzaleznienie.pl/leczenie-kaca-witamina-c/. 
  • Farmakopea Polska IX. 
  • Kwas askorbinowy (nr A5960) – karta charakterystyki produktu Sigma-Aldrich (Merck KGaA) na obszar Polski.
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę