Woda kokosowa – naturalny izotonik
W okresie wakacyjnym w ciepłe dni nasz organizm wykazuje zwiększone zapotrzebowanie na wodę. Idealnym uzupełnieniem niezbędnych minerałów jest woda kokosowa. Posiada ona dodatkowo wiele właściwości prozdrowotnych, dlatego jest traktowana jako jeden z superfoods.
Woda kokosowa jest pozyskiwana z niedojrzałych, zielonych kokosów. Często jest mylona z mlekiem kokosowym, które powstaje poprzez połączenie miąższu z kokosa z wodą w odpowiednich proporcjach. W środku niedojrzałego kokosa może znajdować się około 750 ml wody kokosowej. Dojrzałe orzechy nie zawierają czystej wody kokosowej, a wraz ze starzeniem się kokosa woda jest przekształcana w żel, który przyjmuje białe zabarwienie od pozostałych struktur.
Co wchodzi w skład wody kokosowej?
Woda kokosowa jest ceniona ze względu na swój skład. Jest określana jako naturalny izotonik, ponieważ zawiera zarówno elektrolity, jak i węglowodany. Ich skład ilościowy przypomina ludzkie osocze, dlatego bardzo dobrze nawadnia organizm. W skład wody kokosowej wchodzą:
- sód,
- potas,
- wapń,
- fosfor,
- magnez,
- żelazo,
- cynk,
- miedź,
- mangan,
- witaminy z grupy B (B2, B3, B6),
- witamina C,
- aminokwasy,
- glukoza, fruktoza, sacharoza.
W 100 gramach wody kokosowej znajduje się 19 kcal.
Woda kokosowa – właściwości
Właściwości nawadniające wody kokosowej są szeroko wykorzystywane w krajach, gdzie rosną palmy kokosowe. Stosuje się ją w celu nawodnienia dzieci z biegunką, wymiotami, zakażeniami przewodu pokarmowego oraz chorujących na cholerę. Świeża woda kokosowa jest najczęściej spożywana, aby nawodnić organizm podczas upałów. Jest także szeroko stosowana przez sportowców. Pomaga uzupełnić niedobory elektrolitów, sodu i potasu u osób trenujących, które usuwają te elektrolity podczas treningu wraz z potem.
Według badań spożywanie wody kokosowej może znacząco wpłynąć na nasz stan zdrowia oraz ogólne samopoczucie. Oprócz właściwości nawadniających wskazuje się na działania takie jak:
- obniżanie ciśnienia krwi oraz ryzyka udaru – dzięki wysokiej zawartości potasu, większej nawet niż w bananach woda kokosowa może wspierać organizm w obniżaniu ciśnienia krwi oraz chronić przed udarami,
- obniżanie poziomu cholesterolu we krwi,
- zwiększanie wrażliwości insuliny, która obniża poziom cukru we krwi,
- wzmacnianie mięśni i kości – dzięki wysokiej zawartości wapnia, magnezu oraz potasu,
- usuwanie wolnych rodników z organizmu,
- szybsza regeneracja tkanek organizmu po wysiłku fizycznym, uszkodzeń powstałych pod wpływem stresu – dzięki zawartości aminokwasów takich jak alanina, arginina, cysteina czy seryna.
Woda kokosowa w kosmetykach
Woda kokosowa jest także szeroko używana w kosmetyce. Wykazuje właściwości nawilżające i odżywiające komórki skóry. Działa także przeciwstarzeniowo, rewitalizująco i przywraca skórze odpowiednie pH. Produkt ten może być stosowany przy trądziku ze względu na właściwości przeciwdrobnoustrojowe. Surową wodę kokosową można stosować jako tonik do przemywania skóry twarzy, nadaje się do cery suchej oraz wrażliwej. Woda kokosowa jest dodawana również do kremów do twarzy, mleczek do ciała i odżywek do włosów.
Źródła:
- Wartość zdrowotna produktów kokosowych J. Jessa, K. Hozyasz, Instytut Matki i Dziecka Warszawa 2015.
- Coconut Water – properties, uses, nutritional benefits in health and wealth and in health and disease, P. Reddy, Lakshmi 2014.