Work-life balance. Jak zachować życiową równowagę?
Nie śpisz po nocach, rozmyślając o naglących terminach kolejnych projektów w pracy? Weekendy spędzasz ze służbowym laptopem? Zaniedbujesz rodzinę i przyjaciół, poświęcając im za mało czasu? Zadbaj wreszcie o swój work-life balance!
Czym jest work-life balance?
W dzisiejszych czasach wiele osób pracuje po 12 godzin dziennie, nie odpoczywając nawet w weekendy. Czy to przepis na sukces, szansa na awans i wzbogacenie się? Być może. Jednak z drugiej strony to prosta droga do wypalenia zawodowego. Jak go uniknąć?
Znajdź swój work-life balance, czyli równowagę pomiędzy życiem zawodowym i osobistym. Pamiętaj, że praca to nie wszystko. Poświęć swój czas wolny na odpoczynek, hobby, sport czy wypad za miasto z rodziną lub przyjaciółmi. Osiągnięcie takiej równowagi zależy tylko od Ciebie, bez względu na to, jakie zajmujesz stanowisko i na jakim etapie kariery jesteś.
Work-life balance nie oznacza tylko sztywnego trzymania się godzin pracy czy wyłączania telefonu służbowego w dni wolne.
Kluczem do osiągnięcia równowagi jest ustalenie priorytetów i odpowiednia elastyczność.
Tylko wtedy będziemy w pełni usatysfakcjonowani swoją pracą zawodową i życiem towarzyskim.
Co może mi dać znalezienie równowagi?
- Wzrost produktywności – przepracowanie większej liczby godzin wcale nie musi przełożyć się na osiągane rezultaty. Wypoczęty i zrelaksowany pracownik w znacznie krótszym czasie wykonuje postawione sobie zadania.
- Poprawa kondycji psychicznej i fizycznej – balans pomiędzy obowiązkami a przyjemnościami pozwala zmniejszyć stres, z którym codziennie się mierzymy.
- Wzrost satysfakcji – oddzielenie pracy od życia osobistego może przynieść nam większą satysfakcję z osiąganych rezultatów. Praca nie jest dla nas nieustannym ciężarem i nie kojarzy się z zarwanymi nocami.
- Możliwość osobistego rozwoju – hobby i pasje rozwijane poza godzinami pracy przekładają się na większe zadowolenie z siebie.
- Poprawa wizerunku naszego pracodawcy – szczęśliwi pracownicy to szczęśliwi pracodawcy. Jeśli czujesz się spełniony na polu zawodowym i osobistym, możesz lepiej ocenić swoje miejsce pracy, a w ten sposób polecić je innej osobie.
A co, jeśli nie znajdę równowagi?
Gdy nasz życiowa równowaga jest zaburzona:
- czujemy się przemęczeni,
- spada nasza wydajność,
- denerwują nas nawet błahostki,
- nie odczuwamy satysfakcji z pracy.
Niestety nie są to jedyne problemy, z którymi musimy się zmierzyć. Według badań osoby, które nie dbają o work-life balance, częściej chorują, co wiąże się z nieobecnością w pracy. Większe obciążenie obowiązkami prowadzi również do częstszego występowania wypadków w pracy.
Przewlekłe przemęczenie, nadmierny stres i brak czasu to czynniki, które pogarszają relacje z rodziną i przyjaciółmi. To także częsta przyczyna rozwodów. Przepracowanie wpływa też negatywnie na nasze zdrowie psychiczne, czego konsekwencją może być wypalenie zawodowe.
Praca zdalna a work-life balance
Od czasu wybuchu pandemii COVID-19 bardzo popularna stała się praca zdalna. Mimo braku obostrzeń część pracowników już nie wróciła do swoich biur i nadal pracuje w domu. Badania dowodzą, że praca zdalna w niektórych przypadkach może negatywnie wpływać na zachowanie work-life balance, w szczególności u kobiet. Mieszkając i pracując w tym samym miejscu, trudniej nam ustalić granice pomiędzy pracą a odpoczynkiem. Dlatego ważne jest takie zaplanowanie pracy zdalnej, aby nie stała się dla nas swego rodzaju pułapką.
Dyrektywa work-life balance
Problemem zachowania odpowiedniej równowagi zajął się również nasz rząd, który uchwalił tzw. dyrektywę rodzicielską oraz work-life balance. Aby ułatwić pracownikom i rodzicom codzienne życie, zmienione zostały przepisy związane z pracą zawodową. Pojawił się m.in. dodatkowy urlop ojcowski i wzrosła wysokość zasiłku macierzyńskiego. Pracownicy mogą skorzystać także z nowego rodzaju urlopu związanego z pilnymi sprawami rodzinnymi.
Work-life balance to ważny temat, o którym powinno się mówić coraz częściej. Pamiętajmy, że wypoczęty pracownik to szczęśliwy i wydajny pracownik.
Przeczytaj również:
Wypalenie zawodowe. Czym jest i jak sobie z nim radzić?
Hormon stresu. Jak wpływa na nasz organizm?
- Antai D., Oke A., Braithwaite P., Balanced Life: Work-Life Balance and Sickness Absence in Four Nordic Countries. Int J Occup Environ Med 2015; 6: 205–222.
- Wirtz A, Nachreiner F., Rolfes K., Working on Sundays–Effects on Safety, Health, and Work-life Balance. Chronobiol Int 2011; 28: 361–370.
- Gragnano A., Simbula S., Miglioretti M., Work–Life Balance: Weighing the Importance of Work–Family and Work–Health Balance. Int J Environ Res Public Health 2020; 17: 907.
- Vatankhah H., Koochak Entezar R., Ghanbari Panah A., Prediction of Emotional Divorce Based on Cognitive Flexibility and Meaning of Life with mediation Work-Life Balance. Rooyesh-E- Ravanshenasi JournalRRJ 2021; 10: 161–172.
- Kuroda S., Yamamoto I., Why Do People Overwork at the Risk of Impairing Mental Health? J Happiness Stud 2019; 20: 1519–1538.
- Gorjifard R., Crawford J., Working from home: Impact on wellbeing and work-life balance. N Z J Employ Relat 2021; 46: 64–78.
- Palumbo R., Let me go to the office! An investigation into the side effects of working from home on work-life balance. Int J Public Sect Manag 2020; 33: 771–790.