Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost
1

Worki pod oczami – przyczyny i sposoby radzenia sobie z nimi

Słuchaj artykułu

Worki, zwane obrzękami pod oczami, to niezbyt pożądany problem natury estetycznej. Ich pojawienie się zmienia wygląd twarzy, często wskazuje na niewyspanie, przemęczenie czy stres. Co może być przyczyną ich powstawania? Jak sobie z nimi radzić?

Worki pod oczami – przyczyny i sposoby radzenia sobie z nimi

Dlaczego skóra pod oczami jest narażona na pojawienie się worków?

Skóra wokół oczu jest wiotka i delikatna. Jest czterokrotnie cieńsza od naskórka wyściełającego pozostałe części twarzy. Ponadto charakteryzuje się słabym ukrwieniem i praktycznie jest pozbawiona tkanki tłuszczowej. Należy pamiętać, że pod tą cienką warstwą znajdują się bardzo pracowite mięśnie odpowiedzialne za mimikę twarzy [1-2]. 

Skóra wokół oczu jest bardziej narażona na różnego rodzaju uszkodzenia, obciążenia genetyczne czy skutki wynikające z nieodpowiedniej higieny i stylu życia. W wyniku tego powstają podrażnienia, zmarszczki mimiczne, zmarszczki senne i grawitacyjne, sińce oraz obrzęki [1]. 


Produkty wspierające redukcję worków pod oczami
Zakupy z doradcą Gemini

Worki pod oczami to obrzęki, które powstają wskutek nadmiernego zastoju i nagromadzenia chłonki (limfy) wewnątrz komórek. Skóra, która jest zwiotczała, zachowuje się jak gąbka – silnie chłonie spore ilości wody. Oprócz chłonki w przestrzeniach wewnątrzkomórkowych pozostają zbędne metabolity, których zastój także wpływa obciążająco na skórę pod oczami [1,4]. 

Jakie są przyczyny powstawania worków pod oczami?

Na pojawianie się worków pod oczami ma wpływ wiele czynników, do których można zaliczyć zarówno te genetyczne, jak i środowiskowe: 

  • brak snu; 
  • zaburzenia hormonalne; 
  • skóra, która jest zbyt luźna, wiotka;
  • wiek – skóra z wiekiem wiotczeje, traci swoją jędrność; 
  • zastoje limfy, które mogą się pojawiać, gdy ciało znajduje się w pozycji horyzontalnej, dotyczą nieprawidłowego odprowadzania wody i metabolitów;
  • chroniczne zmęczenie, przepracowane, wycieńczenie organizmu;
  • stres;  
  • nieprawidłowy proces usuwania toksyn z organizmu;
  • uwarunkowania genetyczne; 
  • wpływ promieni słonecznych, nadmierne opalanie;  
  • nieodpowiednia dieta (w tym zbyt wiele soli);  
  • odwodnienie; 
  • nałogi (alkohol, papierosy);  
  • schorzenia, takie jak anemia i niedobory żelaza, zaburzenia krążenia, cukrzyca, choroby tarczycy i nerek [1,3].  

Jak pozbyć się worków pod oczami?  

Na szczęście w większości przypadków problem worków pod oczami można skutecznie zniwelować lub znacznie zmniejszyć ich widoczność, o ile przyczyny nie tkwią w genetyce. Zarówno szeroko pojęte nauki medyczne, jak i kosmetologia wypracowały wiele sposobów na radzenie sobie z efektem opuchlizny pod oczami. Celem każdej terapii jest usprawnienie przepływu limfy i zlikwidowanie jej zastojów. 

Aby dobrać odpowiednią metodę redukcji worków pod oczami, w pierwszej kolejności należy przyjrzeć się swojemu stylowi życia, diecie i ewentualnym dolegliwościom oraz zastanowić się, czy problem występuje w rodzinie. 

Do metod, które warto rozważyć w redukcji worków pod oczami, zalicza się: 

  • odpowiednią ilość snu;  
  • zmianę stylu życia – zdrowa dieta, odpowiednie nawodnienie, regularne wietrzenie pomieszczeń i w miarę możliwości ograniczenie ilości czasu spędzanego przed urządzeniami ekranowymi;  
  • unikanie stresu;  
  • dbałość o odpowiednią ilość odpoczynku;  
  • rezygnacja z nałogów (np. palenia papierosów);  
  • spożywanie posiłków bogatych w niezbędne witaminy i mikroelementy;  
  • masaże skóry pod oczami, nakładanie kosmetyków w sposób, który nie prowadzi do naciągania i obciążania skóry pod oczami. Jest to ważny element, który zalicza się do terapii manualnej. Niektórzy twierdzą, że masaże naciągają skórę i powodują powstawanie zmarszczek, co jest błędem. Taka stymulacja okolic oczu sprawia, że limfa krąży sprawniej, co sprzyja redukcji powstałych obrzęków;  
  • stosowanie kosmetyków, które pozytywnie wpłyną na kondycję skóry i będą działały pobudzająco na układ limfatyczny; 
  • zimne okłady (np. żelowe). 

Ponadto istnieje wiele zabiegów kosmetycznych, które pomagają zniwelować problem. Należą do nich promieniowanie podczerwone, drenaż limfatyczny i mezoterapia igłowa. Mają one na celu uelastycznienie skóry i zmniejszenie przestrzeni, w których mogłaby gromadzić się chłonka, dzięki czemu skóra stanie się bardziej zwarta [1,3,4]. 

Wdrożenie powyższych zasad może przynieść pożądany efekt w postaci redukcji worków pod oczami.  Z pomocą przychodzą także preparaty zawierające wyciągi roślinne, które wykazują działanie uszczelniające naczynia krwionośne, kojące, niwelujące obrzęki i stymulujące mikrokrążenie [1,3]. 

Do najpowszechniejszych z nich zalicza się:  

  • wyciąg z arniki – ma działanie kojące, zmniejszające obrzęki i rozjaśniające skórę; 
  • wyciąg z rumianku pospolitego – działa kojąco i przeciwzapalnie, może zmniejszać reakcje alergiczne i regenerować naskórek; 
  • wyciąg z chabra bławatka – minimalizuje zwiększoną wrażliwość na światło, stanowi ochronę przed działaniem komputerów i sztucznego światła, usuwa efekty zmęczenia i działa kojąco; 
  • wyciąg z nagietka lekarskiego – redukuje procesy starzenia się skóry, usprawnia krążenie skóry i poprawia jej napięcie, a ponadto działa kojąco na obrzęki i sińce; 
  • wyciąg z aloesu – działa silnie nawilżająco, a ponadto wpływa korzystnie na mikrokrążenie, dzięki czemu usprawnia proces usuwania substancji toksycznych, które wpływają na widoczność worków pod oczami, wygładza skórę i likwiduje podrażnienia; 
  • wyciąg z kasztanowca zwyczajnego – przede wszystkim działa uszczelniająco na naczynia krwionośne, czego efektem jest poprawa mikrokrążenia; 
  • wyciąg z miłorzębu japońskiego – zmniejsza widoczność worków pod oczami, a także niweluje wolne rodniki, spowalniając w ten sposób proces starzenia się skóry; 
  • wyciąg z winorośli właściwej – wykazuje działanie uszczelniające naczynia krwionośne, a także nawilżające i przeciwobrzękowe [2]. 

Jeśli przyczyna problemu ma podłoże zdrowotne, np. anemia, należy wdrożyć odpowiednie leczenie. W tym celu warto skonsultować się z lekarzem. 

Worki pod oczami są częstym problemem. Można je zniwelować, stosując kilka prostych zasad. Dzięki temu skóra pod oczami będzie wyglądała promiennie i zdrowo. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do przyczyny występowania problemu i metody leczenia warto skonsultować się z kosmetyczką, kosmetologiem lub lekarzem medycyny estetycznej. 

Przeczytaj również:
Cienie pod oczami – jak je zmniejszyć?


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  1. Kołaczek A., Pielęgnacja okolic oczu, Świat Przemysłu Kosmetycznego, 4/2018, 60-63. 
  2. https://panacea.pl/rosliny-w-pielegnacji-skory-wokol-oczu/. 
  3. Suligowska I., Pielęgnowanie oczu i ich oprawy, 514[03].Z1.06, Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006. 
  4. https://www.marekwasiluk.pl/wp-content/uploads/2014/01/cienie-pod-oczami.pdf.
  1. 31 marca 2023, 14:05
    kindziax

    u mnie na worki pod oczami dobrze się sprawdzają zimne okłady. mam taką maseczkę żelową, którą sobie codziennie odkażam, czyszczę, wkładam do lodówki i później przykładam na 20 minut na oczy. cudownie to chłodzi skórę. jeżeli chodzi o pielęgnację to lubię naturalne składniki więc wybieram krem gdzie mam np. zieloną kawę, zieloną herbatę, masło shea, olej z ogórecznika, olej ze śliwki, ruszczyk kolczasty, arnikę czy acerolę. i to na mnie działa 😀

    1. 27 czerwca 2023, 23:04
      A. Sadosia

      A jak te składniki mają działać na skórę wokół oczu, hę?

    2. 11 lipca 2023, 16:14
      kindziax

      są to składniki wzmacniające naczynka krwionośne, poprawiające mikrokrążenie, regenerujące i wzmacniające skórę, rozświetlające skórę pod oczami i przede wszystkim nawilżające 🙂

    3. 24 lipca 2023, 14:12
      mona99

      gdzie ja cos takiego znajde?

    4. 7 sierpnia 2023, 15:34
      maryś

      garisell eye albo lusime? tutaj po wpisaniu w google sie poniekad zgadzaja niektore skladniki chociaz wydaje mi sie ze ten pierwszy bedzie bardziej dopasowany pod problem.

    5. 11 października 2023, 16:59
      Koroniewska

      Patrząc na 1 jak i 2 to wychodzi jednak że to ten 1 bardziej jest skierowany na problem worków pod oczami imo.

    6. 2 stycznia 2024, 12:39
      matylda

      tak podajecie to skladniki ale sa jakies badania nad tym jak one dzialaja na skore i czy sa potwierdzenia naukowe ze one maja mozliwosc pomoc pozbyc sie opuchlizy czy nie bardzo i trzeba wierzyc na slowo?

    7. 14 lutego 2024, 16:26
      Anuszka

      Wejdź sobie na google scholar i wyszukaj xD Trochę pracy jest, ale przynajmniej sama będziesz się dowiadywała co i jak działa. Na pewno sam krem miał przeprowadzane badania aplikacyjne przez niezależny lab. Wg. nich wychodzi, że 84% badanych osób potwierdza, że krem ujędrnia skórę pod oczami a 76% badanych osób potwierdza, że Garisell Eye zmniejsza worki pod oczami i redukuje obrzęk,. To też zajęło mi 5 min.

    8. 14 maja 2024, 16:15
      Żanetka

      Znalazłam jakiś poradnik napisany przez Panią Izabelę Suligowską pt. “Pielęgnowanie oczu i ich oprawy”., tam masz sporo o roślinnych wyciągach i ekstraktach, które działają na np. worki pod oczami. Pokrywa się to z tym co jest wymienione tutaj w dyskusji.

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę