Zaburzenia somatyzacyjne – definicja, objawy, przyczyny i leczenie
Diagnozowanie zaburzeń somatyzacyjnych jest niemałym wyzwaniem. Lekarzom często sprawia trudność ustalenie, czy deklarowane przez pacjenta objawy na pewno możemy sklasyfikować jako psychogenne. Czy należy wykonać jeszcze dodatkowe badania?
Zaburzenia somatyzacyjne – definicja i objawy
Podstawową cechą zaburzeń somatyzacyjnych (inaczej: somatoformicznych lub zespołów z objawami somatycznymi) są objawy fizyczne, których nie można wytłumaczyć żadną chorobą somatyczną. Są one często przewlekłe, nawracające, a wzorzec objawów pojawia się zwykle przed 30 rokiem życia i trwa przez kilka lat. Pacjent odczuwa dolegliwości, które można kojarzyć z wieloma schorzeniami, jednak badania diagnostyczne tego nie potwierdzają. Co ważne, chory nie kontroluje objawów, szczerze wierzy, że cierpi na poważną chorobę. Mimo przyczyn psychologicznych pacjent często nie zdaje sobie sprawy z ich istnienia.
Do częstych objawów somatycznych należą:
- dolegliwości ze strony układu pokarmowego (bóle brzucha, biegunki, mdłości) – szacuje się że ok. 20% pacjentów gastroenterologicznych doświadcza objawów z powodu trudności psychologicznych;
- bóle głowy, pleców, kończyn, stawów;
- kołatanie serca i bóle klatki piersiowej;
- „napady padaczki”, które po dokładnej diagnozie okazują się atakami paniki;
- zmęczenie i senność.
Zaburzenie somatyzacyjne należy odróżnić od zaburzeń pozorowanych (w których umysł chorego wytwarza objawy, aby czerpać wewnętrzne, psychologiczne korzyści z odgrywania roli chorego) i symulacji (gdzie pacjent deklaruje objawy lub je wyolbrzymia, aby zdobyć zewnętrzne korzyści, np. zwolnienie lekarskie, zasiłek i in.).
Zaburzenia somatyzacyjne – przyczyny
Somatyzację najczęściej rozumie się jako mechanizm obronny. Umysł człowieka chroni go przed:
- odczuwaniem nieprzyjemnych emocji, takich jak lęk czy złość,
- pamiętaniem sytuacji trudnych i traumatycznych, np. przemoc.
Opiera się na mechanizmie nieświadomego wypierania stanu psychicznego i przekształceniu go w objawy fizyczne. Łatwiej bowiem zaakceptować medyczne źródło cierpień niż psychologiczne.
Do czynników ryzyka wystąpienia zaburzeń somatyzacyjnych należą:
- objawy somatyczne występujące w rodzinie (na co składają się czynniki genetyczne oraz przekazywany model wyrażania i zatrzymywania emocji);
- traumatyczne doświadczenia z przeszłości;
- doświadczany stres fizyczny (np. uraz, zakażenie) lub psychologiczny (np. ważne zmiany życiowe);
- występowanie zaburzeń lękowych i depresyjnych;
- cechy aleksytymii (trudność w wyrażaniu i rozpoznawaniu emocji).
Zaburzenia somatyzacyjne – leczenie
Do najskuteczniejszych metod leczenia zaburzeń somatyzacyjnych należą:
- psychoterapia, która ma na celu dotarcie do źródła problemu. Zidentyfikowanie początkowo nieświadomych konfliktów wewnętrznych lub trudnych doświadczeń z przeszłości pozwala na ich dokładne poznanie. Dzięki temu pacjent może wypracować konstruktywne metody radzenia sobie z lękiem, co zapobiega somatyzacji;
- farmakoterapia – szczególnie leki przeciwdepresyjne, które wpływają również na zmniejszanie objawu lęku (np. z grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny – SSRI). Obniżają one wewnętrzne napięcie pacjenta, powodując, że objawy somatyczne pojawiają się rzadziej.
Nawiązanie współpracy z terapeutą czy psychiatrą zwykle jest jednak trudne dla pacjentów. Często czują się oni oskarżani o symulowanie objawów w celu odniesienia korzyści. Warto więc podkreślać, że objawy są generowane w sposób nieświadomy, aby zdejmować z pacjentów poczucie winy i zachęcić do współpracy.
Przeczytaj również:
Terapia poznawczo-behawioralna – czym jest i kiedy się ją stosuje?
Źródła:
- Pedley, T.A. (red.) (2012). Neurologia Merritta Tom 3. Rozdział 175: Zaburzenia występujące pod postacią somatyczną (somatoformiczne), ss. 1178-1184.
- Woźniewicz, A. (2018). Sposoby klasyfikowania zaburzeń psychosomatycznych. W: Psychiatria i psychologia kliniczna 2018, 18 (3), ss. 283–289.
- Jabłoński, M., Kurpisz, J., Nitsch, K. i in. (2015). Zaburzenia pod postacią somatyczną: problematyczne zjawisko — problematyczna diagnoza. W: Psychiatria 2015, tom 12, nr 2, ss. 77–84.