Zimowit jesienny – charakterystyka i przeciwwskazania
Zimowit jesienny charakteryzuje się wyjątkowo późnym okresem kwitnienia. Okres jego rozkwitu uważany jest za zwiastun jesieni. Jest rośliną leczniczą – znalazł zastosowanie w leczeniu dny moczanowej.
Zimowit jesienny – charakterystyka
Zimowit jesienny należy do roślin powszechnie występujących w Europie. Rośnie również w Polsce, zwłaszcza na południu kraju. Jako gatunek zagrożony zimowit jest w Polsce objęty częściową ochroną gatunkową. Osiąga maksymalnie 30 cm wysokości, kwitnie na różowo-fioletowo. Surowcem farmaceutycznym zimowita jesiennego są nasiona, bulwy i świeże kwiaty.
Zimowit jesienny stosowany był już w czasach starożytnych – jako surowiec o działaniu przeciwreumatycznym i przeciwartretycznym, a także w leczeniu dny moczanowej.
Zimowit jesienny – źródło kolchicyny
Zimowit jesienny charakteryzuje się zawartością alkaloidów – w tym kolchicyny. Kolchicyna znalazła zastosowanie w leczeniu ostrych napadów dny moczanowej. Może być stosowana wyłącznie na zlecenie lekarza – jest substancją o bardzo silnym działaniu. Warto mieć świadomość, że zimowit jesienny należy do roślin toksycznych, co znacznie ogranicza jego przydatność terapeutyczną (dawka toksyczna wynosi 10 mg kolchicyny).
Kolchicyna zawarta w zimowicie jesiennym zapobiega rozszerzaniu się stanu zapalnego poprzez hamowanie migracji leukocytów do miejsc, w których nastąpiło wytrącanie się kryształów kwasu moczowego. Wpływa również na utrzymywanie prawidłowego pH w tkankach i hamuje wytwarzanie kwasu mlekowego – co również ogranicza odkładanie się kryształów kwasu moczowego. Kolchicyna nie ma wpływu na metabolizm kwasu moczowego i nie zwiększa jego wydalania z moczem.
Kolchicyna wykazuje również właściwości antymitotyczne (czyli hamujące podział komórki), co może być wykorzystywane w przypadku chorób nowotworowych. Nie jest jednak stosowana jako środek przeciwnowotworowy. Kolchicyna znajduje również zastosowanie w leczeniu gorączki maltańskiej.
Zimowit jesienny – skutki uboczne
Do działań niepożądanych wynikających ze stosowania kolchicyny należą:
- biegunki,
- nudności,
- wymioty,
- bóle brzucha,
- leukopenia (obniżenie poziomu krwinek białych we krwi).
Przy długotrwałym stosowaniu mogą wystąpić także:
- zmiany skórne,
- agranulocytoza,
- miopatia,
- niedokrwistość,
- łysienie.
Zimowit jesienny – przeciwwskazania
Przeciwwskazaniem do stosowania preparatów zawierających kolchicynę jest ciąża. Należy również zachować ostrożność przy stosowaniu kolchicyny u osób starszych, osłabionych, a także ze schorzeniami nerek, wątroby, serca czy przewodu pokarmowego.
Zimowit jesienny należy do roślin silnie toksycznych. Zawiera kolchicynę wykorzystywaną w leczeniu ostrych napadów dny moczanowej. Jest ona środkiem wydawanym wyłącznie na receptę. Istnieją również badania co do zastosowania kolchicyny w leczeniu COVID-19.
Przeczytaj również:
Dna moczanowa – czynniki ryzyka, przebieg i leczenie
Źródła:
- Matławska I., Farmakognozja, UM Poznań, Poznań 2008.
- Lamer Zarawska E., Fitoterapia i leki roślinne, PZWL, Warszawa 2010.
- Kohlmunzer S., Farmakognozja – podręcznik dla studentów farmacji, PZWL, Warszawa 1998.
- Wieczorek M., Sobiak S., Meissner R., Rozwój badań nad wykorzystaniem substancji pochodzenia roślinnego w terapii nowotworów, Nowiny Lekarskie 2006, 75, 4, 407-413.
- https://www.recoverytrial.net/news/colchicine-to-be-investigated-as-a-possible-treatment-for-covid-19-in-the-recovery-trial, dostęp: 8.05.2021.