Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Inhalatory
X - Nutricia Bebiko
X - Zadbaj o siebie zimą
X - Kalendarz adwentowy
X - Darmowa Dostawa 02.12-03.12
X - Pomysł na prezent 2
X - Herbapol Syrop sosnowy
68

Jak sobie radzić ze zgagą w ciąży?

Słuchaj artykułu

Większość mam doskonale pamięta ten palący ból za mostkiem, promieniujący wzdłuż przełyku i kwaśno-gorzki posmak w ustach. Spędzał on sen z powiek, nie pozwalał w pełni cieszyć się czasem ciąży oraz skutecznie pogarszał samopoczucie. Ale czy tak musi być? Czy są na to jakieś sposoby, które będą bezpieczne zarówno dla matki, jak i rozwijającego się w jej łonie dziecka?

Jak sobie radzić ze zgagą w ciąży?

Przyczyny problemów żołądkowo-refluksowych w ciąży

Najczęściej jest to niegroźna, lecz bardzo dokuczliwa dolegliwość. Może pojawić się już na samym początku ciąży, a głównym winowajcą jest hormon – progesteron. Z jednej strony niezbędny, bo to dzięki niemu zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się w macicy i może się tam utrzymać. Z drugiej zaś to on powoduje rozluźnienie mięśni gładkich przewodu pokarmowego, przez co dolny zwieracz, zamykający ujście przełyku do żołądka, ulega znacznemu osłabieniu. W późniejszym okresie ciąży, gdy płód i macica mocno powiększają swoje rozmiary, powodują one nacisk na żołądek i wypychanie treści żołądkowej zawierającej kwas solny i enzymy trawienne. Pojawiają się wówczas te nieprzyjemne objawy dyspeptyczne.


Produkty na zgagę w ciąży
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Zgaga w ciąży może być również konsekwencją nieodpowiedniej diety i trybu życia przyszłej mamy. Nadwaga, stres, przemęczenie również nie działają na korzyść kobiety w ciąży.

Metody zapobiegania zgadze

Gdy dolegliwość ta pojawia się często, trzeba nieco zmienić swoje nawyki żywieniowe. Przede wszystkim powinno się ograniczyć spożycie produktów nasilających wydzielanie kwasu żołądkowego, takich jak słodycze, tłuste, smażone i wysokoprzetworzone potrawy, mocne, pikantne przyprawy, napoje gazowane, kawa, czarna herbata, kwaśne owoce i soki, słone przekąski. Niestety lista jest długa i obejmuje to, na co najczęściej ciężarne mają ochotę. Dwa, trzy obfite posiłki należy zamienić na kilka częstych, ale mało objętościowych porcji, spożytych powoli i dokładnie przeżutych. Kolacja powinna być najpóźniej 2-3 godziny przed snem, nie bezpośrednio przed położeniem się do łóżka. Jeżeli refluks dokucza w nocy, trzeba zmienić pozycję spania na półsiedzącą. W ciągu dnia przyszła mama niestety musi uważać na to, by nie zmieniać nagle pozycji ciała, nie schylać się za mocno i nie dźwigać za dużo. Ubrania i bielizna nie mogą zbytnio uciskać w pasie.

Domowe sposoby na zgagę

Jest wiele bezpiecznych i naturalnych sposobów na złagodzenie palenia w przełyku i pozbycia się nieprzyjemnego posmaku w ustach. Ulgę może przynieść wypicie szklanki ciepłego i chudego mleka, kefiru czy jogurtu. Można też zjeść garść migdałów, które mają odczyn zasadowy i skutecznie neutralizują niesmak na języku. Czarną herbatę czy kawę warto zamienić na napary z korzenia imbiru, herbatę z rumianku, melisy, kopru włoskiego czy mniszka lekarskiego. Na noc można spróbować kisielu z mielonych nasion lnu – 2-4 łyżeczki zalać wrzątkiem i wypić po ostudzeniu. Tak samo można postąpić z maceratem z korzenia prawoślazu – jedną łyżeczkę na szklankę zimnej wody. Dobrym sposobem jest też picie świeżo wyciskanych soków czy koktajli o odczynie zasadowym: z buraków, marchwi czy ogórków.

Leki na zgagę – czy są bezpieczne u kobiet w ciąży?

Gdy domowe sposoby nie przynoszą żadnych rezultatów, a zgaga i refluks spędzają sen z powiek, warto wybrać się do apteki po poradę farmaceuty. Poleci on najczęściej środki zobojętniające miejscowo, zawierające węglan wapnia czy węglan magnezu. Wiążą one kwas solny i nawet jeśli treść żołądkowa cofnie się, nie spowoduje to pieczenia w przełyku. Dobrze działa również dodatek alginianów, które tworzą powłokę żelową zapobiegającą ulewaniu się pokarmu. Osłania on również śluzówkę żołądka, łagodzi i zapobiega jej podrażnieniom. Korzystne może być picie soli Vichy, dostępnej także w aptece. Niektórym kobietom pomagają też leki homeopatyczneNux vomica czy Natrium muriaticum. Dozwolone jest sporadyczne zastosowanie leków z omeprazolem.

Kiedy należy udać się do lekarza?

Gdy nic nie przynosi pożądanych efektów, a problem jest tak silny i uciążliwy, pojawiają się kwaśne wymioty i ból w okolicach żołądka, trzeba koniecznie skonsultować się z lekarzem. Nieleczony refluks może doprowadzić do zapalenia przełyku lub powstania nadżerek w przewodzie pokarmowym. Koniecznie porozmawiaj o tym podczas najbliższej wizyty u swojego ginekologa czy lekarza rodzinnego.

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę